x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Piękna i pyszna Loara

Kategoria: Wino    16.07.2022

Kiedy ostatnio otworzyłeś/-aś butelkę wina z Loary? Założę się, że zajmie ci dobrą chwilę, żeby przypomnieć sobie ten moment! Etykiety z Doliny Loary pozostają dla polskiego konsumenta nadal nieodkryte, a skoro nie ma na nie popytu, to i podaży brak.

Winnice Doliny Loary, Fot. materiały prasowe.
Winnice Doliny Loary, Fot. materiały prasowe.
Dolina Loary jest trzecim co do wielkości regionem apelacyjnym we Francji, obejmującym 51 zidentyfikowanych miejsc uprawy winorośli o najwyższym statusie jakości AOC (Appellation d’origine Contrôlée). Cechuje ją wysoka jakość win i naturalne piękno regionu.

Obszar pomiędzy Chalonnes-sur-Loire a Sully-sur-Loire jako jeden z tylko dziesięciu na świecie znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniałe winnice, zamki i najdłuższa francuska rzeka o tej samej nazwie są nieodłącznym elementem krajobrazu. Z ponad tysiącem winiarni otwartych dla zwiedzających. Loara jest miejscem przyjaznym enoturystom, którzy na szlakach pieszych i rowerowych mogą poruszać się po regionie oraz czerpać z jego uroku i smaków lokalnych produktów.

Prawie 60 tys. hektarów winnic rozpościera się na pięć podregionów, a kluczowe apelacje znajdują się bezpośrednio przy wartkim nurcie Loary. Rzeka ma istotny wpływ na uprawę winorośli: łagodzi klimat, chroniąc winnice przed wczesnowiosennym przymrozkiem, a jesienią dostarcza wilgoci niezbędnej do pojawienia się szlachetnej pleśni na wina słodkie. Ze względu na zimny klimat w Dolinie Loary przeważającym kolorem win jest biały, który przybiera różne formy: win musujących, spokojnych wytrawnych, półwytrawnych i słodkich z późno zbieranych winogron.

Aż 25% winnic stanowią certyfikowane uprawy ekologiczne i biodynamiczne, co plasuje Loarę na pozycji lidera ekologii. Silny nurt ekoproducentów regionu wypracował podwaliny pod pierwszą na świecie oficjalną definicję i kategorię win naturalnych, która została włączona w system prawny win francuskich. Już od kilku lat pod nazwą „Vin Méthode Nature” kryją się wina naturalne, wytwarzane według zdefiniowanych i ściśle określonych kryteriów produkcji. Przyświeca im idea niskiej interwencyjności, ekouprawy i niemal całkowitej rezygnacji z użycia środków chemicznych w uprawie i produkcji wina.

Loara to szeroki wachlarz stylów win na czele z białymi (41%) i musującymi (14%), ale region mocno stoi również winami różowymi (24%) i czerwonymi (21%). Trio najważniejszych białych szczepów winorośli stanowią chenin blanc, melon blanc i sauvignon blanc. Co do różu i czerwieni dominuje bordoska odmiana cabernet sauvignon, która lokalnie nazywana jest breton. Poza tym w niewielkich ilościach występują pinot noir, malbec, gamay, a na róż często używa się grolleau.

Co ciekawe, Loara zaraz po Szampanii jest największym producentem win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną z wtórną fermentacją w butelce. Najlepsze bąbelki powstają ze szczepu chenin blanc i określane są apelacjami Crémant de Loire, Vouvray Mousseux Méthode Traditionelle i Saumur Mousseux Méthode Traditionelle. Topowe wina słodkie to Coteaux du Layon, a najbardziej charakterna czerwień powstaje w Chinon.

Elementem dopełniającym smaki regionu są lokalnie wytwarzane kozie sery, które świetnie komponują się z miejscowymi winami. Loara ma aż 48 zarejestrowanych apelacji dla lokalnych serów. Najsłynniejsze z nich jak Sainte Maure, Crottin de Chavignol czy Valencay doskonale korespondują z winami opartymi na sauvignon
blanc jak Sancerre i Pouilly Fumé. Twardsze i bardziej dojrzałe łączy się z winami czerwonymi, a te z wyraźnym pleśniowym charakterem najlepiej pasują do win słodkich. Po spróbowaniu tych genialnych połączeń zapewniam, że nie tylko miło będziecie je wspominać, ale także częściej sięgać po wina z Doliny Loary.

 

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej