x

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    15.07.2022

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Laureaci Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Od lewej: Tomasz Wolski (brązowy medal), Kamil Błaszczyk (złoty medal) i Przemysław Szkudlarek  (srebrny medal). Zdjęcie: archiwum prywatne
Laureaci Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Od lewej: Tomasz Wolski (brązowy medal), Kamil Błaszczyk (złoty medal) i Przemysław Szkudlarek (srebrny medal). Zdjęcie: archiwum prywatne
Olimpiada Vera Pizza Napoletana to międzynarodowy konkurs organizowany przez Associazione Verace Pizza Napoletana (AVPN), czyli Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Pizzaiolo z całego świata rywalizują ze sobą w jednej z pięciu kategorii: prawdziwa pizza napoletana, pizza gourmet, pizza smażona, mastunicola oraz calzone napoletano.

Ponadto, w olimpiadzie wyodrębniona została także kategoria dla amatorów, a więc miłośników pizzy, którzy nie są zawodowymi kucharzami. W tym roku zdobywcą pierwszego miejsca w tej właśnie kategorii został Polak, Kamil Błaszczyk.

Pizza z kiełbasą, puree i burakiem
Nasz rodak odniósł także sukces w konkurencji gourmet pizza, w której zawodnicy muszą przygotować pizzę wedle wytycznych AVPN, dobierając do niej wybrane przez siebie dodatki.

– Osoby, które są związane z gastronomią miały do wyboru dwie z pięciu konkurencji. Ja startowałem w kategorii vera napoletana, w której nie za dobrze mi poszło, za to w kategorii pizza gourmet odniosłem sukces. Musiałem zaprezentować pięć dowolnych składników z wykluczeniem dodatków słodkich lub cukierniczych oraz owoców. Na mojej pizzy znalazły się puree ziemniaczane, kiełbasa z mangalicy i koniny, piklowany burak i pędy kopru włoskiego. Użyłem także mozzarelli fior di latte. Założyłem sobie, że wejście do pierwszej dziesiątki będzie ogromnym sukcesem. Zupełnie nie spodziewałem się, że uda mi się zająć drugie miejsce – mówi Przemysław Szkudlarek, zdobywca srebrnego medalu w kategorii gourmet pizza.

Liczą się dwa składniki
W gronie nagrodzonych znalazł się również Tomasz Wolski z restauracji Hotelu Szczawnica Park Resort & Spa. Zajął on trzecie miejsce w kategorii mastunicola. Styl ten uchodzi za pierwowzór pizzy, a na samym placku znajdziemy jedynie smalec lub oliwę oraz świeżą bazylię. Regulamin dopuszcza jeszcze użycie niewielkiej ilości tartego sera z mleka owczego, koziego lub krowiego.

– Wydaje się, że jest to łatwe, ale to jedna z trudniejszych konkurencji, bo tu najważniejszą rolę gra ciasto i smalec, który przygotować musimy wcześniej. To dwa składniki, które mogą zaważyć o wszystkim. Dla mnie to ogromny sukces, bardzo się cieszę. Konkurencja była ogromna, ale się udało. Gdybym w przyszłości otworzył własną restaurację, to byłoby to dla mnie kropką nad “i”, na którą czekam – śmieje się Tomasz Wolski.

Prawdziwa napoletana
Prawdziwa neapolitańska pizza składa się jedynie z kilku podstawowych składników i ciasta na bazie długo dojrzewającego zakwasu, a lista dozwolonych dodatków jest regulowana przez AVPN. Stowarzyszenie dokonuje także certyfikacji lokali, których pizza spełnia wymogi prawdziwej napoletany.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej