x

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    18.07.2022

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Nowy komitet wykonawczy Slow Food. W środku (w blękitnej koszuli) nowy prezes Slow Food Edward Mukiibi. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy komitet wykonawczy Slow Food. W środku (w blękitnej koszuli) nowy prezes Slow Food Edward Mukiibi. Zdjęcie: materiały prasowe
16 i 17 lipca we włoskim mieście Pollenzo odbył się ósmy międzynarodowy kongres ruchu Slow Food, podczas którego wybrano nowego przewodniczącego organizacji. Został nim ugandyjski działacz społeczny i agronom Edward Mukiibi. Do tej pory pełnił on rolę wiceprezesa ruchu, był także odpowiedzialny między innymi za projekt tzw. ogrodów agroekologicznych. Uprawiane są w nich warzywa, owoce i zioła wykorzystywane przez lokalne społeczności krajów afrykańskich w obszarach zagrożonych głodem i suszą.  

Mukiibi jest także laureatem m.in. nagrody Black Hand in the Pot na rzecz zrównoważonego rozwoju przyznawanej przez Uniwersytet Dillard oraz Rezolucję Świadectwa Rady Miasta Detroit. Edie, jak nazywają go współpracownicy, znalazł się również na liście 50 Next Awards w kategorii Empowering Educators dla młodych ludzi poniżej 35 roku życia kształtujących przyszłość gastronomii.

Zmiana pokoleniowa
Urodzony w roku założenia Slow Food nowy prezes organizacji wyznacza początek zmiany pokoleniowej w ruchu. Od dekad główne cele stowarzyszenia to zapobieganie zanikowi lokalnych kultur i tradycji kulinarnych oraz przeciwdziałanie rozwojowi tzw. fast life. Jego misją jest także szerzenie wiedzy na temat pochodzenia produktów, które spożywamy i tego, jak nasze wybory żywieniowe wpływają na świat wokół nas.

Mukiibi będzie musiał zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, przed którymi stają dziś rolnicy, sadownicy, producenci i przetwórcy żywności na całym świecie. Do najważniejszych z nich należeć będą globalne ocieplenie i zmiany klimatu.
– Rola producentów żywności jako głównych sprawców katastrofy ekologicznej widoczna jest coraz wyraźniej. Nasz ruch, który od 30 lat pracuje nad zapewnieniem dobrego, czystego i uczciwego jedzenia, musi mieć odwagę, by objąć wiodącą rolę w ograniczaniu tego mającego katastrofalne skutki trendu – mówił były prezes Slow Food, Carlo Petrini.

Wykorzystać mocne strony ruchu
Podczas odbywającego się w miniony weekend kongresu wybrano także nowy komitet wykonawczy Slow Food. Zasiedli w nim działacze pochodzący z sześciu krajów świata: Włoch, Niemiec, Japonii, Holandii, Meksyku, USA.

– Jako grupa chcemy maksymalnie wykorzystać mocne strony ruchu, mając świadomość jego niedoskonałości i tego, co musimy poprawić. Naszym celem jest nieustanna walka o prawo każdego człowieka do dobrej, czystej i uczciwej żywności, podnoszenie poziomu wiedzy społeczności lokalnych i ułatwianie wdrażania zrównoważonych systemów żywnościowych na całym świecie – mówi nowa sekretarz generalna Slow Food, Marta Messa.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej