Zastawa codzienna – z ilu elementów powinna się składać?
Posiłki codzienne są spożywane głównie w gronie najbliższych domowników. To sugeruje ilu elementowy zestaw powinieneś wybrać. Najpopularniejsze są komplety składające się z 18 części, które są przeznaczone dla 6 osób. Znajdziesz w nim 6 talerzy głębokich, 6 talerzy dużych płaskich i 6 talerzyków deserowych. To podstawowy zestaw, który w razie potrzeby możemy rozbudowywać o kolejne elementy. Jeżeli w naszej rodzinie jest więcej niż 6 osób, wówczas zamówmy dwa takie same zestawy lub zdecydujmy się na jeden, ale większy, np. 44-elementowy. Znajdziemy w nim także półmisek, sosjerkę, salaterki. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb rodziny.
Zastawa stołowa a sposób serwowania posiłków
Na co dzień w polskich domach nie uprawia się wykwintnych praktyk kelnerskich, a dania serwowane są zazwyczaj bezpośrednio na talerze. Zatem zastanówmy się, czy w codziennej zastawie musi znaleźć się waza na zupę, sosjerka, półmisek na mięsa? Raczej nie będą one niezbędne podczas tradycyjnych obiadów, ale okażą się niezastąpione w czasie eleganckich kolacji i przyjęć.
Z jakiego materiału powinna być wykonana zastawa stołowa?
Zdecydowanie najpopularniejsza jest zastawa codzienna wykonana z porcelany. To materiał elegancki, ale też solidny, który w żaden sposób nie oddziałuje na smak czy wygląd potrawy. Porcelana jest twarda, nienasiąkliwa, łatwa w czyszczeniu. To ważne przy intensywnej domowej eksploatacji.
Gładka czy zdobiona zastawa na co dzień?
Dzisiaj modne jest serwowanie posiłków na talerzach gładkich, bo według wielu osób te wyglądają ładniej i są bardziej apetyczne. Jednak niektórzy decydują się na zastawę ze zdobieniami w formie kwiatów, liści, abstrakcyjnych kresek, kropek czy otoczki (złotej, srebrnej lub czarnej) wokół rantów. Uważajmy jednak na zdobienia. Czasem są one wykonane techniką, która uniemożliwia mycie naczyń w zmywarce czy wkładanie ich do mikrofalówki.