x

Serwisy obiadowe i zastawa stołowa odpowiednie na co dzień

Kategoria: Twój biznes - oferta    25.07.2022

Dzisiaj jest to mniej popularne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak część osób decyduje się oddzielić serwis obiadowy i zastawę stołową codzienną od świątecznej. Co będzie odpowiednie do codziennego użytkowania? Czym kierować się przy zakupie talerzy, misek, kubków oraz sztućców dla rodziny?

Przy wyborze codziennego serwisu obiadowego i zastawy stołowej powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego powstają elementy. Ma on wpływ nie tylko na estetykę, ale też wytrzymałość poszczególnych części zestawu oraz to, czy nadają się one do mycia w zmywarce. Istotne dla komfortu naszego i naszych bliskich jest to, w jakim kształcie i rozmiarze są talerze, jak są wyprofilowane uchwyty w szklankach, jaki kształt ma nóż i widelec. To drobiazgi, jednak nie są całkowicie pozbawione znaczenia. Koncentrując się na nich i wybierając serwis obiadowy oraz zastawę stołową na co dzień, zyskasz piękną i praktyczną aranżację stołu.

Zastawa codzienna – z ilu elementów powinna się składać?
Posiłki codzienne są spożywane głównie w gronie najbliższych domowników. To sugeruje ilu elementowy zestaw powinieneś wybrać. Najpopularniejsze są komplety składające się z 18 części, które są przeznaczone dla 6 osób. Znajdziesz w nim 6 talerzy głębokich, 6 talerzy dużych płaskich i 6 talerzyków deserowych. To podstawowy zestaw, który w razie potrzeby możemy rozbudowywać o kolejne elementy. Jeżeli w naszej rodzinie jest więcej niż 6 osób, wówczas zamówmy dwa takie same zestawy lub zdecydujmy się na jeden, ale większy, np. 44-elementowy. Znajdziemy w nim także półmisek, sosjerkę, salaterki. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb rodziny.

Zastawa stołowa a sposób serwowania posiłków
Na co dzień w polskich domach nie uprawia się wykwintnych praktyk kelnerskich, a dania serwowane są zazwyczaj bezpośrednio na talerze. Zatem zastanówmy się, czy w codziennej zastawie musi znaleźć się waza na zupę, sosjerka, półmisek na mięsa? Raczej nie będą one niezbędne podczas tradycyjnych obiadów, ale okażą się niezastąpione w czasie eleganckich kolacji i przyjęć.

Z jakiego materiału powinna być wykonana zastawa stołowa?
Zdecydowanie najpopularniejsza jest zastawa codzienna wykonana z porcelany. To materiał elegancki, ale też solidny, który w żaden sposób nie oddziałuje na smak czy wygląd potrawy. Porcelana jest twarda, nienasiąkliwa, łatwa w czyszczeniu. To ważne przy intensywnej domowej eksploatacji.

Gładka czy zdobiona zastawa na co dzień?
Dzisiaj modne jest serwowanie posiłków na talerzach gładkich, bo według wielu osób te wyglądają ładniej i są bardziej apetyczne. Jednak niektórzy decydują się na zastawę ze zdobieniami w formie kwiatów, liści, abstrakcyjnych kresek, kropek czy otoczki (złotej, srebrnej lub czarnej) wokół rantów. Uważajmy jednak na zdobienia. Czasem są one wykonane techniką, która uniemożliwia mycie naczyń w zmywarce czy wkładanie ich do mikrofalówki.

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Trendy na rynku płatności. Co oznaczają dla gastronomii?

7 na 10 Polaków preferuje płatność kartą, również w gastronomii. Jak można skorzystać na aktualnych trendach? Rozmawiamy o tym z Joanną Seklecką, prezes zarządu eService.

Energooszczędność - zysk dla Ciebie i środowiska

Oszczędność energii to jedno z największych wyzwań stojących przed gastronomią. Trudno się dziwić, w końcu kuchenne zaplecze należy do najbardziej energochłonnych miejsc pracy. Ale bez obaw: im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym większy potencjał oszczędności.

Pijalnie Czekolady E.Wedel: rozwijamy ofertę na wynos

- Wiemy, że zmiana jest głównym motorem napędowym biznesu i ciągle się rozwijamy - mówi Daniel Kucharski, prezes zarządu Pijalnie Czekolady E.Wedel. I opowiada m.in. o innowacjach, takich jak sklep internetowy oraz rozwój zamówień na wynos marki, która ma za sobą 129 lat historii.

Mex Polska chce mieć 100 Pijalni Wódki i Piwa

- Chłonność rynku na nasze Pijalnie Wódki i Piwa szacujemy na 100 lokalizacji. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego celu - mówi Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska.

PKP Intercity szuka dostawców przewoźnego jedzenia

PKP Intercity opublikowało zapytanie rynkowe dotyczące usługi mobilnej sprzedaży artykułów spożywczych i napojów w wybranych pociągach PKP Intercity, w których nie ma wagonu lub miejsca gastronomicznego. Termin składania ofert upływa 17 kwietnia 2023 r.

Dobro&Dobro Cafe: ruszamy na podbój Europy i nie tylko

O początkach firmy, jej kolejnych konceptach, planach i gustach kawowych opowiadają Inna Yarova i Oleg Yarovyi, właściciele sieci Dobro&Dobro Cafe, Sushi:Sushi Cafe, Prosecco Oyster Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej