x

Kuchnia gastronomiczna - na co zwrócić uwagę?

Kategoria: Twój biznes - oferta    01.09.2022

Podejmując decyzję o zakupie np. kuchni gastronomicznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry produktu. Warto sprawdzić maksymalną moc sprzętu, ilość palników, maksymalną temperaturę, a także dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed przegrzaniem czy łatwe wyjmowanie filtra tłuszczu.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Należy pamiętać także, aby wybierać sprzęt przeznaczony do profesjonalnego użytku, ponieważ domowe kuchenki nie sprawdzą się w lokalu gastronomicznym. Chodzi przede wszystkim o ich palniki. W kuchniach gastronomicznych (bez względu na to, czy elektrycznych, gazowych czy indukcyjnych) palniki cechują się dużo większą mocą, co pozwala na komfortowe i znacznie szybsze przygotowywanie posiłków – to kluczowe w każdym lokalu gastronomicznym.

Kuchnia gastronomiczna – jakie są możliwości?
Planując zakup kuchni gastronomicznej, mamy do wyboru trzy główne możliwości. To kuchenki gazowe, elektryczne i indukcyjne. Czym się różnią?

Kuchnie gazowe zasilane są gazem ziemnym lub propano-butanem z butli. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie i ma pewne ograniczenia, które mogą zwiększać cały budżet związany z wyposażeniem lokalu. Zgodnie z przepisami, kuchnie gazowe nie mogą znajdować się tuż obok okna – minimalna odległość to 50 cm. Drugim wymogiem jest zainstalowanie specjalnej wentylacji, tzw. wentylacji grawitacyjnej, która wymaga wizyty kominiarza lub pracownika posiadającego uprawnienia budowlane o odpowiedniej specjalności.

Dużo bardziej uniwersalne są kuchnie elektryczne, które sprawdzą się w każdym lokalu, bez względu na jego wielkość. Kuchnie elektryczne, w odróżnieniu od gazowych, to także dużo większe bezpieczeństwo. Ze względu na brak kontaktu z ogniem spada ryzyko poparzenia czy pożaru. To samo dotyczy ewentualnego ulotnienia się gazu.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, na które stawia coraz więcej restauratorów, są kuchnie indukcyjne, zwłaszcza przenośne. Pozwalają one na gotowanie nie tylko w lokalu, lecz także poza nim, np. na targach gastronomicznych czy festiwalach. Działanie indukcji opiera się na polu magnetycznym, które wytwarza odpowiednią temperaturę, a następnie oddziałuje na dno naczynia. Czy indukcje są nie tylko najlepszym, lecz także najdroższym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Na rynku znaleźć można wiele modeli w przystępnej cenie, które doskonale sprawdzą się zarówno w małych, jak i w większych lokalach gastronomicznych.

Produktem, który warto wziąć pod uwagę, jest profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO GIC3500. Jest niewielka, lecz wciąż bardzo funkcjonalna, ponieważ ma aż 11 poziomów mocy. Jej maksymalna moc (3500 W) z powodzeniem może konkurować z dużo droższym sprzętem. Profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO ma regulowane gumowe nóżki oraz łatwo wyjmowany filtr tłuszczu, które pomagają w utrzymaniu czystości. Jest to szczególne istotne w lokalach gastronomicznych z otwartą kuchnią, którą mogą podglądać klienci. Przeznaczona jest do garnków i patelni o średnicy 17,5-26 cm. To uniwersalna wielkość, która pozwala na przygotowanie wielu różnych potraw.

Od 1 września 2022 profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO dostępna jest w cenie 499 zł (cena nie zawiera podatku VAT). Przy zakupie większej ilości sprzętu można liczyć na rabat – kupując 3 kuchenki, cena spada aż o 20 proc., czyli do 399 zł za sztukę. Na wybór sprzętu do lokalu gastronomicznego wpływa wiele czynników, a jednym z nich na pewno są finanse. Nie należy jednak wychodzić z założenia, że tylko drogi sprzęt będzie jakościowy i godny uwagi – warto, w zależności od potrzeb i możliwości, postawić również na tańsze rozwiązania, które będą równie funkcjonalne i wygodne.

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Nowa interpretacja kulinarnych klasyków z urządzeniami Rational

Istnieje wiele bezmięsnych przepisów na większość klasycznych dań mięsnych. Zamiast mięsa używane są alternatywy, takie jak tofu lub soja oraz różnorodne przyprawy czy różne tekstury. W końcu smaku doświadczamy nie tylko na języku, ale również za pomocą wszystkich naszych zmysłów.

Grupa Secret Garden: partnerskie relacje z dostawcą kluczem do stabilnej działalności

Jakie wyzwania stoją przed branżą gastronomiczną? Jaką rolę w prowadzeniu biznesu pełni stabilny dostawcy produktów? Opowiada Łukasz Pelowski, dyrektor generalny Secret Garden.

Trendy na rynku płatności. Co oznaczają dla gastronomii?

7 na 10 Polaków preferuje płatność kartą, również w gastronomii. Jak można skorzystać na aktualnych trendach? Rozmawiamy o tym z Joanną Seklecką, prezes zarządu eService.

Energooszczędność - zysk dla Ciebie i środowiska

Oszczędność energii to jedno z największych wyzwań stojących przed gastronomią. Trudno się dziwić, w końcu kuchenne zaplecze należy do najbardziej energochłonnych miejsc pracy. Ale bez obaw: im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym większy potencjał oszczędności.

Pijalnie Czekolady E.Wedel: rozwijamy ofertę na wynos

- Wiemy, że zmiana jest głównym motorem napędowym biznesu i ciągle się rozwijamy - mówi Daniel Kucharski, prezes zarządu Pijalnie Czekolady E.Wedel. I opowiada m.in. o innowacjach, takich jak sklep internetowy oraz rozwój zamówień na wynos marki, która ma za sobą 129 lat historii.

Mex Polska chce mieć 100 Pijalni Wódki i Piwa

- Chłonność rynku na nasze Pijalnie Wódki i Piwa szacujemy na 100 lokalizacji. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego celu - mówi Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej