x

Akcelerator Foodtech.ac: ruszyła 6 edycja

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.09.2022

Ruszyła szósta edycja akceleratora Foodtech.ac. W ramach programu oferowane są zajęcia z najlepszymi mentorami z branży, przygotowanie do spotkań z inwestorami w warszawskim ujęciu Dragon’s Den oraz dostęp do największej sieci foodtechowej w Polsce.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Pięcioosobowy zespół na czele z Michałem Mądrym (partnerem zarządzającym), Piotrem Grabowskim i Michałem Miszą Piosikiem (założycielami) oraz Magdą Grunwald (w roli koordynatora projektu) otwiera już szóstą rundę inwestycyjną Akceleratora Foodtech.ac.

Foodtech.ac to program skierowany do ludzi, którzy mają pomysł, gotowe rozwiązanie lub działający biznes w następujących obszarach:

  • żywność
  • alternatywne źródła białka
  • opakowania
  • marnowanie żywności
  • lifestyle
  • agritech
  • ...i innych

Michał, Piotr i Misza mają w swoim portfolio znakomite sukcesy startupów takich jak Apollo Roślinny Qurczak, It’s Bean czy Planeat Roślinne Nielone. W kuźni foodtech.ac świeżo wykute zostały także takie startupy jak SERio, czyli wegańskie sery bogate w białko czy Myco Innovation, produkujące domy z grzybów. Foodtech.ac to nie tylko akcelerator, który – jak mówią jego twórcy – daje wsparcie, o którym marzy każdy startup w momencie zaczynania biznesu, ale także prawdziwa firma z misją, by naprawdę coś zmienić.

Michał Piosik, co – founder: Szukamy projektów, które pomogą branży spożywczej znaleźć nowe rozwiązania starych problemów. O czym mowa? Oceany plastiku, ogromna produkcja CO2 czy niedobór wody. Sektor spożywczy to jedna z największych gałęzi przemysłu w Polsce i UE, a wciąż brak w niej nowoczesnych technologii, dobrego zarządzania i zrównoważonego rozwoju.

Piotr Grabowski, co – founder: Nasz program szkoleń dostarcza wszelkich niezbędnych narzędzi, które są potrzebne przedsiębiorcom i startupom do rozwoju. Współpracują z nami eksperci z wielu dziedzin życia. Początkujący przedsiębiorcy biorący udział w ośmiotygodniowym programie nie tylko zdobędą najlepsze wykształcenie z projektowania produktu, marketingu, sprzedaży, finansów, czy pitchowania (prezentacji do inwestorów), wysłuchają też branżowych wyjadaczy i przedstawicieli środowiska startupowego, żeby uczyć się na ich błędach.

Michał Mądry – Dyrektor Zarządzający: Foodtech.ac to nie tylko program szkoleń prowadzonych przez naprawdę wysokiej klasy ekspertów czy przygotowanie startupów do pozyskania inwestorów. Nasz akcelerator daje startupom znacznie więcej – bilet wstępu do społeczności pełnej pasjonatów, przedsiębiorców, ekspertów i mentorów, producentów i dostawców – których łączy wspólna chęć zmiany – oraz inwestorów, którzy widzą, że ta zmiana będzie przynosić ogromne zyski. 

Rekrutacja do Batcha 6 trwa do 23 września. Zapisy dostępne są na stronie www.foodtech.ac.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej