x

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Kategoria: Miejsca    26.09.2022

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Grzegorz Brzozowski wraz z żoną Joanną, właściciele wrocławskiego Green Busa, uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl. Zdjęcie: materiały prasowe
Grzegorz Brzozowski wraz z żoną Joanną, właściciele wrocławskiego Green Busa, uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl. Zdjęcie: materiały prasowe
– Bankrutujemy i jesteśmy zmuszeni prosić Państwa o pomoc i wpłatę choćby 1 zł. Z przykrością informujemy, że z uwagi na ciężką sytuację finansową, zamykamy naszą restaurację. Serce nam pęka, że znikamy z gastronomicznej mapy Wrocławia – pisze Grzegorz Brzozowski wraz z żoną Joanną w pierwszych słowach opisu zbiórki w serwisie Pomagam.pl.

Nie zawsze jednak sytuacja wrocławskiego małżeństwa tak wyglądała. Przez siedem lat istnienia Green Bus stał się rozpoznawalną i dobrze prosperującą marką.
– Zarobki były dobre. Co mogłem, oszczędzałem, płaciłem zobowiązania na bieżąco, dawaliśmy radę. Tym bardziej, że narzucenie odpowiedniej marży było możliwe, gdyż produkty były po prostu tańsze. W 2019 roku poczyniliśmy duże inwestycje. Być może popełniłem pewne błędy, bo nikt nie powiedział mi wtedy na przykład, że koszty remontu lokalu będę musiał amortyzować przez 10 lat – mówi Grzegorz Brzozowski, właściciel Green Busa.

Zaznacza jednak, że problemy finansowe, z którymi się zmaga, nie są skutkiem poczynionych inwestycji czy pandemii Covid – 19.
– Gdy wybuchła pandemia, szybko się dostosowaliśmy. Nasi kucharze wsiedli na skutery, do samochodów i rozwozili jedzenie. Załapaliśmy się na jedną tarczę antykryzysową, ale na kolejne już nie, bo byliśmy zbyt produktywni – tłumaczy.

Wrocławski Green Bus został zamknięty po siedmiu latach działalności. Zdjęcie: materiały prasowe
Wrocławski Green Bus został zamknięty po siedmiu latach działalności. Zdjęcie: materiały prasowe
Rekordowy rok 2021
Green Bus nie spełnił warunków, jakie stawiał przed nim ustawodawca. Przychód restauracji nie spadł wystarczająco, by mogła ona otrzymać rządową pomoc w ramach kolejnych pakietów pomocy dla przedsiębiorców, tzw. tarczy antykryzysowych. Jednocześnie znaczną część przychodów pochłaniały bieżące zobowiązania związane z zaciągniętymi na remont lokalu pożyczkami. Jednak właściciel Green Busa nie zamierzał się poddawać. Zmienił menu, podniósł ceny, zainwestował w marketing.

– Rok 2021, aż do września, był dla nas rekordowy. Byliśmy popularni i rozpoznawalni we Wrocławiu. Myślałem, że zrobię zewnętrzną kuchnię, rozbuduję lokal. Wyobrażałem sobie, że uruchomimy franczyzę – tłumaczy Brzozowski. Wkrótce jednak rzeczywistość ekonomiczna brutalnie zweryfikowała te plany.

Produkty drożeją w oczach
Po zakończeniu lockdownu gastronomii, gdy restauracja zaczęła wychodzić na prostą, pojawiły się kolejne problemy – drożejące produkty, inflacja.
– Ceny żywności szalały do tego stopnia, że nie mogłem nawet zaplanować tego, za ile kupię dane produkty. Na początku pandemii 10-kilogramowe wiaderko oleju palmowego kosztowało 37 złotych. Następnie cena podskoczyła do 51 zł, a niedługo potem do 73 zł, a w tym momencie trzeba płacić już 145 zł za takie samo wiaderko. Białko pszeniczne, które kupowaliśmy po 4,5 zł za 1 kg teraz kosztuje 18,60 zł za kilo – tłumaczy właściciel Green Busa.

Po wybuchu wojny w Ukrainie do rosnących cen żywności wkrótce dołączyły błyskawicznie drożejące gaz i prąd. Między październikiem a listopadem 2021 roku wzrost kosztów prowadzenia wrocławskiego lokalu wyniósł już 18,5 tysiąca złotych. Jak wiele innych restauracji Green Bus stanął więc przed wyborem: podnieść ceny czy obniżyć jakość?

– W gastronomii można albo walczyć jakością albo ceną. Niektórzy zrezygnowali z jakości, bo klient przecież zawsze "coś" zamówi. Postanowiłem, że będę walczył jakością, ale doszliśmy do momentu, gdy nasi goście nie są w stanie zapłacić więcej za burgera z frytkami – tłumaczy Grzegorz Brzozowski.

Powrotu nie przewiduje
W końcu, dalsze funkcjonowanie lokalu zaczęło wiązać się z nieuchronnym zwiększaniem zadłużenia. Wrocławski restaurator podjął więc decyzję o zamknięciu Green Busa. To jednak nie oznacza końca problemów. Przed uruchomieniem zbiórki w serwisie Pomagam.pl, właściciel lokalu i jego żona byli bowiem zadłużeni na ponad 147 tysięcy złotych.

Na pytanie o to, czy powróci do gastronomii, właściciel Green Busa odpowiada krótko: “Nie przewiduję”.
– Prawdopodobnie wyjadę za granicę pracować jako kierowca ciężarówki, by zarobić pieniądze i móc wyjść na prostą. Sytuacja w Polsce jest bardzo niestabilna i nie sądzę, aby coś się zmieniło w krótkiej perspektywie. Bardzo ciężko jest prowadzić biznes w taki sposób, aby uczciwie płacić wszystkim, pilnować jakości i jeszcze zarabiać – mówi Brzozowski.

Wiem, że sobie poradzimy
Historia wrocławskiej restauracji ma jednak szansę na w miarę pozytywne zakończenie. Jak mówi właściciel lokalu, po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu spotkał się z falą życzliwości wrocławian.

– Bardzo dużo osób przychodziło coś zjeść, wesprzeć nas. Przez dwa tygodnie żegnaliśmy się z klientami, niekiedy ze łzami w oczach. Jesteśmy im wszystkim bardzo wdzięczni. Ciepłe słowa dodają energii, otuchy. To było trudne, ale też wspaniałe siedem lat. W tej restauracji przeżyliśmy także piękne chwile. Wiem, że sobie poradzimy – mówi właściciel Green Busa.

Zbiórkę wrocławskiej restauracji można wesprzeć pod adresem www.pomagam.pl/greenbus.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej