x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Za nami Varsovino & Taste Spain

Kategoria: Wino    26.09.2022

20 winiarzy i 10 firm spożywczych z Hiszpanii zaprezentowało swoją najnowszą ofertę podczas degustacji Varsovino & Taste Spain, która odbyła się 20 września w hotelu Crowne Plaza w Warszawie. Wydarzenie gościło ponad 200 profesjonalnych gości z branży winiarskiej i spożywczo- delikatesowej.

Varsovino & Taste Spain, wrzesień 2022 rok. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Varsovino & Taste Spain, wrzesień 2022 rok. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Impreza zbiega się w czasie z początkiem winobrania w Hiszpanii i tradycyjnie organizowana jest w przedostatni wtorek września. Na terenie Hiszpanii mieści się aż 70 apelacji winiarskich i rośnie 235 odmian winorośli. Część tamtejszych winiarzy szuka importerów na polskim rynku – to właśnie oni byli obecni na Varsovino & Taste Spain.

Branżowi goście degustacji mieli okazję spróbować m. in. klasycznych win z regionów Rioja czy Ribera del Duero. Uwagę zwracała szeroka oferta podążającej za trendami winiarni Bodegas Matarromera, w której nie zabrakło win bezalkoholowych i ekologicznych. Te ostatnie można było też skosztować na stoisku Bodegas Alcardet, która w swoim portfolio ma linię win organicznych i wegańskich Gea.

Po raz pierwszy na degustacji Varsovino obok winiarzy pojawili się również producenci hiszpańskich delikatesów.  Tradycyjne hiszpańskie produkty takie jak sery, wędliny, jamón, oliwki i inne przetwory warzywne, dania gotowe (tortilla) oraz oczywiście oliwa idealnie komponują się z winem. W Hiszpanii są niezawodnym dodatkiem do win i również podczas tegorocznego  Varsovino & Taste Spain były motywem przewodnim degustacji. Ten sposób prezentacji hiszpańskich smakołyków i win spotkał się z dużym zainteresowaniem gości wydarzenia. Kilkoro obecnych na Varsovino dystrybutorów wina w Polsce już rozważa poszerzenie swojej oferty produktów spożywczych typu tapas.

Uczestników imprezy przyciągały stoiska z długo dojrzewającą szynką jamón iberico i tradycyjnymi hiszpańskimi wyrobami wędliniarskimi (m. in. wystawcy: Jamones Hermanos Hoyos, Arturo Sanchez e Hijos, Manuel Guillen czy Revisan) oraz oliwą i oliwkami (np. Faroliva i Moli d Oligasull).

Swoje wyroby na Varsovino & Taste Spain prezentowała serowarnia z Toledo (Quesos de Hualdo). Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Swoje wyroby na Varsovino & Taste Spain prezentowała serowarnia z Toledo (Quesos de Hualdo). Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Ale Hiszpania to nie tylko wino, oliwa i szynka. Mało kto wie, że na Półwyspie Iberyjskim produkuje się ponad 150 rodzajów sera – ta różnorodność wynika z dużych różnic geograficznych i klimatycznych Hiszpanii. Swoje wyroby na Varsovino & Taste Spain prezentowała serowarnia z Toledo (Quesos de Hualdo) oferująca typowe hiszpańskie owcze sery.

Ciekawostką było także stanowisko Palacios Alimentacion – producenta tortilli de patatas (w formie dania gotowego), czyli placka z jajek i ziemniaków, którym Hiszpanie raczą się chętnie o każdej porze dnia.

Varsovino & Taste Spain, wrzesień 2022 rok. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Varsovino & Taste Spain, wrzesień 2022 rok. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Organizatorem Varsovino & Taste Spain była Ambasada Hiszpanii.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej