x

Izabela Sakowicz nowym dyrektorem zarządzającym VFP Communications - wydawcy "Food Service" i Ouichef.pl

Kategoria: Ludzie    28.09.2022

Od 1 października 2022 r. stanowisko managing directora wydawnictwa VFP Communications obejmuje Izabela Sakowicz. Skoncentruje się przede wszystkim na portfolio produktów cyfrowych oraz rozwoju tytułów branżowych VFP.

Izabela Sakowicz nowym dyrektorem zarządzającym VFP Communications – wydawcy „Food Service” i Ouichef.pl. Zdjęcie: materiały prasowe
Izabela Sakowicz nowym dyrektorem zarządzającym VFP Communications – wydawcy „Food Service” i Ouichef.pl. Zdjęcie: materiały prasowe
VFP Communications jest wydawcą branżowych miesięczników: „Media Marketing Polska”, „Handel” i „Food Service”, a także właścicielem portali MMP24.pl, Handelextra.pl i Ouichef.pl. Jest także organizatorem konferencji, m.in. Multiscreen Day i Shopper Day, a także konkursów branżowych: Golden Arrow, Kreatura oraz Hit Handlu. Zarządzający przez wiele lat wydawnictwem Piotr Myszak żegna się z VFP Communications.
– Po ponad 15 latach pełnienia różnych funkcji w VFP przyszedł czas na nowe wyzwania – mówi Piotr Myszak, który objął funkcję zarządczą w wydawnictwie w 2016 r.

Nowym dyrektorem zarządzającym będzie Izabela Sakowicz, która obejmie swoje stanowisko 1 października. Ma bogate doświadczenie w branży mediów. Pracowała jako global brand development manager i managing director CEE w Foundry (dawniej IDG - International Data Group). W nowej firmie skoncentruje się przede wszystkim na portfolio produktów cyfrowych oraz rozwoju tytułów branżowych VFP.

– Objęcie stanowiska dyrektora zarządzającego VFP Communications to dla mnie ogromne wyróżnienie. Cieszę się na nowe wyzwania i możliwości, które niosą marki VFP. Z chęcią więc wykorzystam swoje dotychczasowe doświadczenie, wspierając dalszy rozwój spółki. Równocześnie jestem szczęśliwa, mogąc poznać nowe koleżanki i kolegów. Wierzę w to, że filarem sukcesu każdej dobrze prosperującej firmy jest zgrany zespół, a team VFP ma ogromny potencjał – mówi Izabela Sakowicz.

W swojej bogatej karierze Izabela Sakowicz zdobyła szerokie kompetencje w takich dziedzinach jak media B2B, digital marketing czy data. Jej doświadczenia obejmują rynek polski i światowy. W ciągu 15 lat pracy pełniła funkcje marketingowe, sprzedażowe, business development i inne, związane z kreowaniem wzrostu w firmach. Pełniąc rolę managing directora CEE w Foundry, była jednocześnie global brand development managerem trzech marek: Computerworld, Networkworld i InfoWorld. Z tym doświadczeniem zaczyna pracę w VFP Communications.
Izabela Sakowicz posiada tytuł Executive Master Business Administration, zdobyty we Francuskim Instytucie Zarządzania. Ukończyła studia podyplomowe Marketing i Strategie Marketingowe na SGH, a także studia na kierunku Ochrony Środowiska na Politechnice Warszawskiej.

– Szanujemy decyzję Piotra Myszaka, dziękujemy mu za wiele lat poświęcenia i dobrej współpracy, życzymy mu sukcesów. Izabela Sakowicz wnosi do firmy koncentrację na potrzebach klientów, zorientowanie na rynek, ale także dbałość o ludzi i kulturę organizacji – powiedzieli Peter Esser i Sönke Reimers, CEOs DFV Media Group. – Liczymy na  owocną  współpracę i na dalszy wzrost biznesu VFP na obecnych i nowych rynkach mediowych – dodają Peter Esser i Sönke Reimers.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Australijczyk Joshua Treacy nowym szefem warszawskiego Nobu

Joshua Treacy - pochodzący z Australii szef kuchni z 15-letnim doświadczeniem - obejmuje pozycję szefa kuchni restauracji Nobu w Warszawie. Tymczasem już na początku czerwca stołeczny hotel Nobu odwiedzi jeden z założycieli tej słynnej lifestylowej marki Nobu Matsuhisa.

Dawid Uszyński odmienia gdańską restaurację Sassy. Nowy szef kuchni stawia na azjatyckie fusion

Współtwórca warszawskich restauracji Japonki oraz Japonka Dawid Uszyński został szefem kuchni gdańskiej Sassy. Lokal przeszedł niedawno metamorfozę, której efektem jest zmiana koncepcji kulinarnej.

Patryk Burnicki szefem kuchni w Karma House Gościeńczyce

Patryk Burnicki, były szef kuchni restauracji U Fukiera rozpoczął pracę w mazowieckim kompleksie Karma House Gościeńczyce. Lokal ma serwować dania kuchni polskiej z azjatyckim twistem, a menu bazować będzie na produktach pochodzących głównie z własnych upraw i hodowli.

Federico J. González nowym CEO w Louvre Hotels Group. Zastąpi Pierre’a Frédérica Roulota

Federico J. González został nowym CEO Louvre Hotels Group. Firma dziękuje dotychczasowemu CEO Pierre’owi-Frédéricowi Roulotowi.

Marcin "TYTUS" GRABSKI: Hip-hop jest dla mnie biletem do świata wina

To nie winylowe płyty, ale butelki z winem są dziś głównym narzędziem pracy MARCINA "TYTUSA" GRABSKIEGO. O tym, jak zmienił swoje życie i z sukcesem prowadzi lokale oparte na winie, opowiada właściciel WINEM POWIŚLE, ŁASKAWOŚCI TYTUSA I ASFALT WINYLE I WINO.

Beata Śniechowska bohaterką "Foodmission" - serii wideo The Best Chef

Beata Śniechowska, współzałożycielka i szefowa kuchni wrocławskiego bistro Młoda Polska, jest bohaterką serii wideo "Foodmission" tworzonej przez zespół The Best Chef. To wyróżnienie, bo odwiedzają oni w niej najbardziej inspirujących twórców gastronomii w Europie. Do Polski wracają po 2 latach.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej