x

Paradiso w Barcelonie zwycięzcą The World’s 50 Best Bars 2022

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    05.10.2022

Najlepszym barem na świecie jest barceloński Paradiso. Po raz pierwszy w historii konkursu The World’s 50 Best Bars wygrał lokal spoza Nowego Jorku lub Londynu.

Zwycięzcą listy The World’s 50 Best Bars 2022 okazał się należący do Giacomo Giannottiego i Margarity Sader bar Paradiso z Barcelony. Zdjęcie: materiały prasowe
Zwycięzcą listy The World’s 50 Best Bars 2022 okazał się należący do Giacomo Giannottiego i Margarity Sader bar Paradiso z Barcelony. Zdjęcie: materiały prasowe
Listę The World’s 50 Best Bars 2022 ogłoszono 4 października w Barcelonie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się lokale z 26 miast, m.in. Aten, Bangkoku, Buenos Aires, Chicago, Dubaju, Florencji, Hongkongu, Lizbony, Londynu, Neapolu i Nowego Jorku. Po raz pierwszy w rankingu pojawiły się bary z Florencji, Lizbony i Neapolu. Również po raz pierwszy na liście znalazł się lokal z Polski - w ogłoszonej przed tygodniem drugiej pięćdziesiątce The World's Best Bars (pozycje od 51 do 100) na 97. lokacie uplasował się krakowski TAG. Tutaj więcej na ten temat. 

Zwycięzcą listy 50 najlepszych okazał się należący do Giacomo Giannottiego i Margarity Sader bar Paradiso z Barcelony. Na drugim miejscu uplasował się London’s Tayēr + Elementary, a na trzecim - Sips, zlokalizowany również w Barcelonie.

– Fakt, że po raz pierwszy jako The World's Best Bar ukoronowaliśmy lokal poza Nowym Jorkiem lub Londynem, jest świadectwem ogromnych osiągnięć Giacomo, Margarity i ich zespołu. Od czasu otrzymania tytułu One To Watch w 2017 roku, rok po otwarciu, Paradiso jest stałym gościem listy 50 najlepszych, co roku poprawiając swoją pozycję w rankingu. To zaszczyt nazwać go Najlepszym Barem na Świecie – mówi Mark Sansom, dyrektor ds. treści w The World's 50 Best Bars.

Nagrody dla wyróżniających się
Oprócz ogłoszenia rankingu pięćdziesiątki najlepszych barów, twórcy zestawienia przyznali nagrody dla szczególnie wyróżniających się miejsc i osób. Barman Agostino Perrone otrzymał tytuł Roku Industry Icon, Juliana z Guayaquil została doceniona za najlepsze koktajlowe menu (Siete Misterios Best Cocktail Menu), a Drew Fleming, barman z Kiki Lounge na wyspie Man, jako pierwszy wyróżniony stypendysta 50 Best The Blend otrzymał możliwość odbycia stażu w najlepszych barach Nowego Jorku i Londynu.

Bar Röda Huset (czerwony dom) ze Sztokholmu nagrodzono jako szczególnie wart obserwowania w kategorii Campari One To Watch, a Little Red Door w Paryżu uznano za miejsce najbardziej przyjazne zrównoważonemu rozwojowi (Ketel One Sustainable Bar Award).

Oprócz tego wyróżnienia powędrowały także do:
Double Chicken Please z Nowego Jorku - Disaronno Highest New Entry
Sips z Barcelony - Nikka Highest Climber (za awans o 34 pozycje na liście)
Licorería Limantour z Mexico City - Rémy Martin Legend of The List
BKK Social Club z Bankoku - Londyn Essence Best New Opening

Laureaci The World’s 50 Best Bars 2022. Zdjęcie: materiały prasowe
Laureaci The World’s 50 Best Bars 2022. Zdjęcie: materiały prasowe
Jak wybierani są najlepsi?
Lista 50 najlepszych barów tworzona jest na podstawie głosów Światowej Akademii, która składa się z ponad 650 ekspertów, w tym uznanych barmanów i konsultantów, autorów książek i publikacji oraz specjalistów od koktajli z całego świata.

Akademia podzielona jest na 28 regionów geograficznych, w taki sposób, by podział odzwierciedlał względny rozwój i zaawansowanie rynku barowego oraz koncentrację wysokiej jakości barów w poszczególnych regionach. Głosujący oddają siedem głosów na lokalizacje odwiedzone w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Głosowanie jest anonimowe oraz poufne.

Pełna lista The World’s 50 Best Bars 2022:
1 Paradiso, Barcelona
2 Tayēr + Elementary, Londyn
3 Sips, Barcelona
4 Licorería Limantour, Mexico City
5 Little Red Door, Paryż
6 Double Chicken Please, Nowy Jork
7 Two Schmucks, Barcelona
8 Connaught Bar, Londyn
9 Katana Kitten, Nowy Jork
10 Alquímico, Kartagena
11 Handshake Speakeasy, Mexico City
12 Jigger & Pony, Singapur
13 Hanky Panky, Mexico City
14 BKK Social Club, Bangkok
15 Salmon Guru, Madryt
16 Drink Kong, Rzym
17 Coa, Hong Kong
18 Florería Atlántico, Buenos Aires
19 The Clumsies, Ateny
20 Baba au Rum, Ateny
21 Café La Trova, Miami
22 Attaboy, Nowy Jork
23 Satan's Whiskers, Londyn
24 Tropic City, Bangkok
25 Kumiko, Chicago
26 Sidecar, New Delhi
27 Tres Monos, Buenos Aires
28 Argo, Hong Kong
29 Maybe Sammy, Sydney
30 Swift, Londyn
31 Line, Ateny
32 Baltra Bar, Mexico City
33 Manhattan, Singapur
34 Overstory, Nowy Jork
35 1930, Mediolan
36 Dante, Nowy Jork
37 A Bar with Shapes for a Name, Londyn
38 Zuma, Dubaj
39 Locale Firenze, Florencja
40 Red Frog, Lizbona
41 Cantina OK!, Sydney
42 CoChinChina, Buenos Aires
43 Himkok, Oslo
44 Carnaval, Lima
45 Galaxy Bar, Dubaj
46 L'Antiquario, Neapol
47 Employees Only, Nowy Jork
48 Bar Benfiddich, Tokio
49 Lucy's Flower Shop, Sztokholm
50 Bulgari Bar, Dubaj

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej