x

Wojna sklepów z barami typu fast food jako skutek inflacji

Kategoria: Twój biznes - wiedza    12.10.2022

Rosnące ceny pizzy, pierogów i burgerów powodują, że coraz więcej konsumentów zamiast w barach szuka ich na sklepowej półce, a potem podgrzewa i spożywa w domu. Tylko w Biedronce sprzedaż tego typu dań gotowych urosła ostatnio o 20%. Ten trend uderza w gastronomię typu fast food.

Rosnące ceny pizzy, pierogów i burgerów powodują, że coraz więcej konsumentów zamiast w barach szuka ich na sklepowej półce, a potem podgrzewa i spożywa w domu. Zdjęcie: Shutterstock.com
Rosnące ceny pizzy, pierogów i burgerów powodują, że coraz więcej konsumentów zamiast w barach szuka ich na sklepowej półce, a potem podgrzewa i spożywa w domu. Zdjęcie: Shutterstock.com
Jak zauważa „Rzeczpospolita", gastronomia nie może uciec przed podwyżkami cen, skoro drożeją wszystkie składniki konieczne do produkcji dań. Nie omija to najpopularniejszych potraw typu fast food.

– W ciągu roku cena pizzy wzrosła o około 18%. We wrześniu 2021 r. średnia cena wyniosła 33 zł, a w 2022 – już 39 zł. Większe zwyżki cen notują pierogi (23%) i burgery (27%) – mówi Barbara Pragłowska kierująca analizami w Pyszne.pl, jednego z liderów rynku dostaw. Dodaje, że pomimo wzrostu cen, udział zamówień pizzy online utrzymuje się w trendzie wzrostowym.

Pizza to od lat ulubione danie zamawiane z dostawą, ale stacjonarne pizzerie widzą zmiany w tym trendzie.
– Znów najczęściej dwie osoby zamawiają jedną pizzę na pół. Do pizzy klienci zamawiają coraz mniej napojów, żadnych przystawek. To standardowe zamówienie – przyznaje cytowany przez „Rzeczpospolitą" pracownik jednej ze stołecznych pizzerii.

Według dziennika można domyślać się, że coraz więcej osób, nawet jeśli nie zdecyduje się na samodzielne przygotowanie pizzy w domu, skorzysta z opcji tańszej, czyli kupna produktu chłodzonego czy mrożonego w sklepie i podgrzania go w domu.

Informacje z sieci handlowych wskazują, że to już się dzieje. – Kategoria produktów chłodzonych, której dużą częścią jest pizza, cieszy się stabilnym zainteresowaniem klientów, osiągając stały wzrost ilościowy – mówi Dariusz Blaut, dyrektor kategorii w sieci Biedronka, odpowiedzialny m.in. za ofertę dań gotowych. Jak dodaje, w kategorii produktów chłodzonych wzrost sprzedaży sięga około 20% rdr. Firma stale rozwija ofertę dań gotowych, odpowiadając na rosnące zainteresowanie konsumentów.

Rzeczniczka sieci Lidl Aleksandra Robaszkiewicz wskazuje, że „w ostatnim roku sprzedaż pizzy utrzymywała się na stabilnym poziomie lub delikatnie wzrastała".

„Rzeczpospolita" zauważa, że wzrost zakupów dań gotowych może uderzyć w największą część polskiego rynku gastronomicznego, czyli fast foody. „Tu dania mocno drożeją w efekcie wzrostu cen surowców i energii. Największe sieci, czyli McDonald’s oraz grupa AmRest (marki KFC, Pizza Hut czy Starbucks), nie odpowiedziały na pytania, o ile już zostały zmuszone podnieść ceny i jakie ruchy na tym polu szykują w związku z nadchodzącymi kolejnymi podwyżkami cen – od energii po mięso i olej. Na tym tle zyskują koncepty nastawione na inną obsługę niż w stacjonarnych lokalach – czytamy w dzienniku.

Źródło: PAP, „Rzeczpospolita"

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Sposób na sukces: piekarnie z dodatkowymi funkcjami - kawiarni, śniadaniowni i wine baru

Słowo "chleb" przywołuje szeroki wachlarz pozytywnych skojarzeń, a zapach świeżego pieczywa jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. W ostatnich latach modne stały się lokale łączące funkcje piekarni i kawiarni, bistro czy wine baru. Jaki jest ich przepis na sukces?

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej