x

Sieć So Coffee świętuje 10. urodziny

Kategoria: Miejsca    03.11.2022

Zaczęło się od jednej kawiarni w Sosnowcu. Dziś So Coffee, które w tym roku świętuje 10. urodziny, to jedna z największych sieci kawiarnianych w kraju. Ma w Polsce 50 lokali i kolejne otwarcia w planach.

So Coffee to jedna z największych sieci kawiarnianych w kraju. Ma w Polsce 50 lokali i kolejne otwarcia w planach. Zdjęcie: materiały prasowe
So Coffee to jedna z największych sieci kawiarnianych w kraju. Ma w Polsce 50 lokali i kolejne otwarcia w planach. Zdjęcie: materiały prasowe
Pierwsza kawiarnia pod szyldem So Coffee otworzyła się w outlecie w Sosnowcu 10 lat temu. Nadal działa, ale już nie sama, bo dzisiaj należąca do Lagardère Travel Retail sieć posiada 50 lokali w całej Polsce. Autorskie kawy So Well Caramel i So Choco Latte, a także bestsellerowe latte można wypić zarówno w oczekiwaniu na lot na Lotnisku Chopina w Warszawie, jak i... w Luboniu pod Poznaniem.

Marka wciąż prężnie się rozwija i tylko do końca roku chce otworzyć jeszcze trzy lokale: jeden w Gorzowie Wielkopolskim i dwa na lotnisku w Modlinie.
– So Coffee to dziś jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych sieci kawiarnianych w kraju. Odwiedza nas miesięcznie ponad 190 tys. osób. Rozwijamy się w bardzo różnorodnych lokalizacjach: od międzynarodowych lotnisk po outlety w średniej wielkości miejscowościach. Zawsze jednak podążamy za potrzebami gości. Ten jubileusz chcemy świętować z naszymi gośćmi oraz baristami, bo to dzięki nim jesteśmy dzisiaj w tym miejscu – mówi Maciej Gajkowski, dyrektor zarządzający segmentem foodservice w Lagardère Travel Retail Polska.

Od rozwoju zagranicą, przez franczyzę, po rebranding
Kawiarnia w Sosnowcu powstała 27 października 2012 r. w miejscu dawnej Empik Cafe, która podobnie jak inne lokale tej sieci, zmieniła szyld na So Coffee. Już pod koniec tego samego roku zaczęły się otwierać pierwsze kawiarnie poza granicami Polski. Najpierw w Rumunii, na lotnisku w Cluj Napoca, a następnie także we Francji i w Czechach. (W planach są kolejne zagraniczne premiery: w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Chile.)

W 2016 r. światło dzienne ujrzała pierwsza kawiarnia So Coffee prowadzona w modelu franczyzowym. Ważnym wydarzeniem w historii marki było także zwycięstwo Dominiki Szostak, trenerki So Coffee, w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kawowej w 2018 r.

– Przez te 10 lat istnienia nasze kawiarnie nieustannie się zmieniały: dostosowywaliśmy się do potrzeb naszych gości nie tylko pod względem oferty produktowej, ale też w zakresie wystroju wnętrz i tworzenia atmosfery w kawiarniach. Dzięki zaangażowaniu menadżerów kawiarni i baristów, każdego dnia konsekwentnie budujemy doskonałość operacyjną naszych kawiarni – podkreśla Monika Kielak, dyrektor operacyjny So Coffee.

Pod koniec 2021 r. sieć rozpoczęła proces rebrandingu, który objął identyfikację wizualną i wnętrza kawiarni. Znakiem rozpoznawczym nowego So Coffee są – poza odświeżonym logo – zielona ściana z neonem i nowe hasło: "Wiele smaków – jedno So Coffee". Tylko w ostatnich kilku tygodniach sieć zaprezentowała kolejne dwie kawiarnie w nowej odsłonie. Cały proces rebrandingu ma się zakończyć do końca przyszłego roku.

So Coffee uruchomiła jubileuszową loterię zdrapkową «Latteriada». Akcja rozpoczęła się 12 października i potrwa do 12 listopada. Zdjęcie: materiały prasowe
So Coffee uruchomiła jubileuszową loterię zdrapkową «Latteriada». Akcja rozpoczęła się 12 października i potrwa do 12 listopada. Zdjęcie: materiały prasowe
Urodzinowe plany sieci: loteria dla klientów i sadzenie drzew
Sieć So Coffee postanowiła uczcić swoje 10. urodziny, dokładając swoją cegiełkę do walki z kryzysem klimatycznym. Posadzi tej jesieni 500 drzew – 10 od każdej kawiarni. W trzech różnych zakątkach Polski: Chojnicach (woj. pomorskie), Kamiennej Górze (woj. dolnośląskie) i Ogrodzieńcu (woj. śląskie) wyrosną nowe sosny, dęby, brzozy, jarzębiny oraz graby.

So Coffee uruchomiła też jubileuszową loterię zdrapkową «Latteriada». Akcja rozpoczęła się 12 października i potrwa do 12 listopada. Goście kawiarni mogą wygrać vouchery do So Coffee lub nagrodę główną: 10 tys. zł.

 

Autor tekstu: *** Promocja ***

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej