x

Konkurencja dla kawiarni - Żabka wprowadza abonament na kawę

Kategoria: Twój biznes - wiedza    04.11.2022

49,99 zł za 30 dni - tyle wynosi "kawonament", czyli abonament na jedną kawę dziennie w Żabce. To nie jedyna tego typu inicjatywa w Polsce (podobnie działają np. palarnie kawy), ale pierwsza wprowadzona przez sieć spożywczą.

30-dniowy abonament na kawę w Żabce kosztuje 49,99 zł, co oznacza, że koszt jednej kawy wynosi średnio 1,66 zł. Zdjęcie: Shutterstock.com
30-dniowy abonament na kawę w Żabce kosztuje 49,99 zł, co oznacza, że koszt jednej kawy wynosi średnio 1,66 zł. Zdjęcie: Shutterstock.com
Abonament, czyli cykliczna płatność cały czas kojarzą się polskim konsumentom najczęściej z Netfliksem czy oprogramowaniem komputerowym, ale coraz częściej widać takie rozwiązania w kolejnych branżach.

W aplikacji Żappka pojawiała się informacja o "kawonamencie", czyli 30-dniowym abonamencie na kawę w Żabce w wysokości 49,99 zł, co oznacza, że koszt jednej kawy wynosi średnio 1,66 zł. Średnio, bo możliwości jest dużo - kawa czarna, z mlekiem, flat white, latte, cappuccino, napój czekoladowy, espresso, doppio i kawa cortado.

W ramach aktywnej subskrypcji można dodatkowo, raz na okres rozliczeniowy, odebrać dowolną kawę o pojemności 200 ml z kawomatu lub muffina czekoladowego/ straciatella. Odbiór możliwy jest po wykorzystaniu limitu na dany dzień (czyli jednej kawy).

Tego typu inicjatywa jest pierwszą podjętą przez sieć spożywczą. Próby zbudowania biznesu subskrypcyjnego z produktami spożywczymi podejmuje jednak coraz więcej firm, w tym m.in. palarnie kawy, np. Java Coffee Roasters. Dzięki niej klienci mogą skosztować co miesiąc różnych kawowych nowości.

Latem 2022 r. związana z Adamem Ringerem, twórcę Green Caffé Nero, piekarnia Muffia Bakery ruszyła z abonamentem pieczywa. „Po przebudzeniu znajdziecie pudełko z chlebem i dodatkami pod drzwiami” – tak reklamuje się prenumerata chleba stworzona przez Muffia Bakery.

Na czym polega? Konsument wybiera pieczywo, może dodać coś do chleba (wędliny, sery, ryby, pasty i wiele innych) i przez tydzień ma subskrypcję na próbę. Później działa do odwołania. Zmiany w zamawianym zestawie można zrobić z tygodniowym wyprzedzeniem. Pieczywo z dodatkami dojeżdża wcześnie rano pod wskazany adres, zamówienia rozwożone są od poniedziałku do piątku.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ukraińska sieć Lviv Croissants otworzyła szósty lokal i ujawnia dalsze plany

Znamy miasta, w których Lviv Croissants podpisał już umowy na uruchomienie kolejnych lokali pod swoim szyldem. Sieć obrała ostry kurs na Polskę - 1 czerwca otworzyła szósty bar w naszym kraju.

Popeyes - nowa sieć szykuje się do debiutu w Polsce. Wiemy, gdzie będzie pierwszy lokal

Pierwszy lokal amerykańskiej sieci gastronomicznej Popeyes znanej z dań w stylu luizjańskim już w lipcu przywita pierwszych gości. Zostanie otwarty we Wrocławiu w Pasażu Grunwaldzkim.

Marcin Szachowicz: Pięć rozwiązań dobrych dla restauracyjnej kasy

Gdy drożeją warzywa, owoce, nabiał i inne artykuły spożywcze oraz zmniejsza się zawartość portfeli Polaków gastronomia jest w kropce. Podnosić ceny dań? Zmniejszać porcje? Szukać tańszych produktów? Żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jak więc sprawić, by goście wciąż chętnie odwiedzali restauracje?

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej