x

Gęsina na św. Marcina 2022 - XIV edycja slowfoodowej akcji

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    10.11.2022

Tegoroczna edycja slowfoodowej akcji "Gęsina na św. Marcina" potrwa od 11 do 27 listopada. Wybrane zostaną najlepsze restauracje w całej Polsce, które w tym okresie będą serwować przynajmniej trzy dania na bazie gęsiny. Do udziału w akcji Slow Food Polska zaprosił w tym roku blisko 100 lokali.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
– Efekty naszych działań są bardzo wymierne. Spożycie gęsiny w Polsce z 17 gramów 14 lat temu urosło dzisiaj do około 350 gramów, czyli prawie 20-krotnie. Jednak wciąż z 12 milionów sztuk gęsi hodowanych rocznie, 90% czyli około 22 tys. ton trafia na rynek niemiecki. Niestety, to co smuci w tym roku, to cena gęsina wywołana skutkami ptasiej grypy na Węgrzech i we Francji. W tym roku za jeden kilogram tuszki gęsi trzeba zapłacić około 40 zł, czyli cała tuszka o wadze 4-5 kg jest już wydatkiem między 160-200 zł – mówi Jacek Szklarek, pomysłodawca akcji. – Mimo to warto odwiedzić ulubione restauracje i przenieść się w atmosferę radości, dobrego smaku i wspólnego biesiadowania, co od wieków było sprawdzonym sposobem radzenia sobie w czasach niepewności i niekiedy zwątpienia – podkreśla.

Znani szefowie kuchni i rodzime rasy gęsi
W akcji „Gęsina na św. Marcina” wezmą udział między innymi: Witek Iwański (Restauracja Hub Praga, Warszawa), Paweł Kras (Pałac Goetzów – Brzesko), Łukasz Rakowski (Hotel Cristal – Białystok), Mateusz Suliga (Bistro The Hours – Kraków), Adrian Gabryszak (M15 – Sopot), Łukasz Porowski (Restauracja Perłowa – Lublin), Krzysztof Zimnocha (Restauracja Bardo – Dolny Śląsk), Sylwester Lis ( Sofa i Lis- Zakopoane), Marek Kmiecik (Poznańśka 19 – Poznań) czy  Kacper Luleczko (Restauracja Cysterska  – Rudy/Śląskie).

Podobnie jak rok temu organizatorzy koncentrować się będą na starych, rodzimych rasach gęsi, jak Zatorska, Kartuska, Suwalska, Garbonosa, Rypińska i inne. Każdego roku, jedna z tych ras jest szczegółowo prezentowana – w tej edycji  jest to gęś Garbonosa. Każdego z szefów kuchni Slow Food Polska zachęca też do poszukiwania rodzimych ras gęsi na własnym terenie.

Imprezy towarzyszące
Nie zabraknie festynów, imprez plenerowych, kolacji tematycznych, spotkań, laboratoriów, konkursów, degustacji, etc... organizowanych w całej Polsce przez przedstawicieli Slow Food Polska. Jednak sercem akcji pozostają same restauracje – długi weekend z pewnością sprzyjać będzie w tym roku odwiedzaniu restauracji.

Jak co roku odbędzie się konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, który wybiorą spośród nadesłanych przepisów sami szefowie kuchni biorący udział w akcji. Zwycięża receptura, która otrzyma największą liczbę głosów, zaś jej autor ogłoszony zostanie Królem Gęsiny 2022/2023. Tytuł ten w przeszłości wywalczyli: Adam Chrząstowski, Aleksander Baron, Przemek Błaszczyk, Tomasz Dziura, Adrian Gabryszak, Marcin Pławecki, Mateusz Guzik, Mateusz Ciołko, Dawid Klimaniec oraz Michał Matuszewski.

Wino Świętomarcińskie przygotowała Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim. Zdjęcie: materiały prasowe
Wino Świętomarcińskie przygotowała Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim. Zdjęcie: materiały prasowe
Wino Świętomarcińskie
Od kilku lat gęsinie towarzyszy również rodzimej produkcji Wino Świętomarcińskie. Podobnie jak i w latach poprzednich przygotowała je na potrzeby akcji Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim.

– Zrodziło się ono z gron zebranych w październiku tego roku z dwóch odmian: seyval blanc i johanniter. Po 3 tygodniach fermentacji powstało młode wino, będące odbiciem pogody ostatnich kilku miesięcy. W zapachu przynosi miętę i odrobinę limonki  oraz pomarańczy. Usta są łagodne, a cytrynowa kwasowość nie pozwala o sobie zapomnieć, komponując się z jabłkowym posmakiem. Odzwierciedla świeżość młodego wina. Kwasowość orzeźwia podniebienie i podbija smak pasztetów z gęsiny, oczyszcza kubki smakowe przed gęsim rosołem. Jest idealne do gęsi pieczonej w jabłkach, a także do delikatnej sałatki z malinami i ziołami, okraszonej soczystymi kawałkami gęsiego fileta – opowiada Jacek Turnau, współwłaściciel winnicy.

Wszelkie informacje na temat tegorocznej akcji i uczestniczących w niej restauracji można znaleźć na stronie: www.gesina.pl.

Terminarz akcji:
11-27 XI – Serwowanie gęsiny w najlepszych polskich restauracjach (blisko 100).
11 XI – Oficjalna kolacja otwierająca akcję w warszawskiej restauracji Belvedere – chef Tomasz Łagowski.
11 XI – Otwarcie pierwszych butelek Wina Świętomarcińskiego z Winnicy Turnau w restauracjach biorących udział w akcji.
12 XI – Kolacja promująca gęsinę w Pałacu Goetzów w Brzesku – będą gotować: Dawid Klimaniec, Marcin Sołtys, Przemysław Klima, Grzegorz Miśta, Konrad Korszla, Gospodarz: Paweł Kras.
11-13 XI – Festiwale i konkursy poświęcone gęsinie w Swołowie pod Słupskiem, w Kamyku pod Częstochową oraz w Puchaczowie na Lubelszczyznie.
19 XI – Kolacja degustacyja w Hub Praga, Warszawa – chef Witek Iwanski.
20 XI – Obiad ze specjalnym gęsinowym menu w Hotelu Żubrówka w Białowieży – chef Łukasz Rakowski.
26 XI – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy przepis na gęsinę i wybranie spośród Szefów Kuchni „Króla Gęsiny 2021/2022”.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kolacja Chefs Only na zamku w Szydłowcu na rzecz bezdomnych zwierzaków

10 czerwca na zamku w Szydłowcu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Chefs Only, któremu towarzyszyć będą m.in. gotowanie na żywo i warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pięciodaniowa kolacja degustacyjna, przygotowana przez pięciu szefów kuchni.

Nocny Market - start sezonu 2023

Nocny Market wraca na nieczynny dworzec Warszawa Główna już 5 maja! W ósmym sezonie jednego z największych eventów streetfoodowych w Polsce dobrych gastronomicznych powrotów, ekscytujących debiutów i jeszcze kilku niespodzianek.

Witamy na foodservice24.pl! Zmieniamy nazwę, zmieniamy się dla was!

Pożegnaliśmy dotychczasową nazwę i stare logo naszego portalu - OuiChef.pl. Chcemy, aby nowa domena - foodservice24.pl - łatwiej wam się kojarzyła z naszym bratnim magazynem "Food Service". Uspójniamy wizerunek i ofertę wydawniczą!

Palikot i Wojewódzki atakowani za zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa w prokuraturze

W sieci zawrzało. Aktywista Jan Śpiewak oskarża byłego polityka i przedsiębiorcę Janusza Palikota oraz celebrytę i dziennikarza Kubę Wojewódzkiego o nielegalne i nagminne zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa trafiła do prokuratury. Co dalej?

Radosnych i smacznych świąt!

Wielkanocne życzenia od redakcji OuiChef.pl i "Food Service".

Bogusław Linda tańczy w reklamie nowego burgera z McDonald’s

Bogusław Linda zagrał w reklamie McDonald’s, prezentując... niezwykły taniec. Znany z kultowych ról aktor to kolejna osobowość polskiej kultury - po m.in. Michale Żebrowskim, Borysie Szycu czy idolu młodego pokolenia raperze Macie - zaangażowana w kampanię fastfoodowej sieci.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej