x

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Kategoria: Miejsca    16.11.2022

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. Zdjęcie: materiały prasowe
Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. Zdjęcie: materiały prasowe
Cyrulik Śląski działał w Katowicach przez długi czas. Jak to się stało, że zmienił się w pizzerię?
Efrem Brol: - W dobie kryzysu nie jest to chyba nic dziwnego, że kolejny lokal się zamknął. Byliśmy małą kawiarenką, która obsługiwała głównie lokalnych gości. Podczas pandemii straciliśmy wielu z nich, nasze dania nie do końca nadawały się też na wynos. Rok temu zamknęliśmy Cyrulika, ale w międzyczasie zacząłem eksperymentować z pizzą w domu. Testowałem przepisy na różne rodzaje pizzy, m.in. chicagowską czy nowojorską.

Zwyciężyła ta druga...
- Tak, najbardziej nam pasowała pod wieloma względami. Jest sycąca – robimy grubsze ciasto i dajemy więcej dodatków niż w tradycyjnej pizzy. Dobrze sprawdza się w dostawie, ponieważ do klienta dojeżdża jeszcze ciepła. Można ją nawet z powodzeniem odgrzać następnego dnia.

Na katowickim rynku jest bardzo dużo klasycznych pizzerii serwujących pizzę neapolitańską z pieca opalanego drewnem. W naszym małym lokalu i z tymi możliwościami, jakie mamy, wolimy zrobić coś innego. Włoska pizza ma swoje ograniczenia – najlepsza jest na miejscu. A my chcemy docierać do jak największej liczby klientów.

Zmiana jest dość radykalna, nie tylko jeśli chodzi o menu, ale też wystrój.
- Teraz nasz lokal jest bardziej uniwersalny. Elegancka kawiarenka w wiedeńskim stylu, od wystroju po muzykę – to miejsce mogło onieśmielać. Ze starego wnętrza zostawiliśmy z sentymentu tylko wymalowane na suficie niebo. Reszta musiała przejść znaczną metamorfozę.

Inspirowaliśmy się Nowym Jorkiem. Na większości ruchliwych ulic w tym mieście znajdziemy restauracje dla celebrytów, a obok nich - bary z pizzą na wynos. To zazwyczaj małe lokale z zaledwie kilkoma stolikami. I tam przychodzą wszyscy, gwiazdy, bezdomni, biznesmeni. Wszyscy, którzy chcą szybko, tanio i dobrze zjeść. W dobie kryzysu ekonomicznego, chcemy być właśnie takim miejscem.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys. Zdjęcie: materiały prasowe
Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys. Zdjęcie: materiały prasowe
Czy coś jeszcze zostało w waszym lokalu po Cyruliku Śląskim?
- Został ekspres do kawy kupiony kiedyś od włoskich znajomych. Kawa dobrze pasuje do pizzy, wielu gości wraca do nas właśnie na kawę. Poza tym cały czas działa nasza sala bankietowa tuż obok pizzerii. Nie jest duża, pomieści do 40 osób. Można wynająć ją na szkolenia, spotkania biznesowe, imprezy. Tam cały czas unosi się duch Cyrulika Śląskiego, zarówno jeśli chodzi o wnętrze, jak i jedzenie w cateringu.

Czy koncept pizzerii sprawdza się biznesowo?
- Spodziewałem się, że będzie gorzej. Działamy dopiero miesiąc, ruszaliśmy bez wielkiej reklamy, bo sami chcieliśmy dać sobie czas na nauczenie się funkcjonowania w nowym miejscu. Kilka osób napisało już o nas w social mediach, więc powoli zaczyna przybywać gości. Zobaczymy, na razie wygląda to obiecująco.

Rozmawiała: Dominika Zagrodzka 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Baken z drugim lokalem - w Browarach Warszawskich

Baken to aktualnie jedna z najpopularniejszych śniadaniowni w Warszawie. Właściciele znaleźli jednak remedium na niekończące się kolejki - wkrótce otworzą drugi lokal w kompleksie gastronomicznym Browary Warszawskie.

Lokale z certyfikatem Restaurant from Spain

Czy styl biesiadowania rodem z Hiszpanii można wiernie przenieść na polski grunt? Oczywiście! Dowodzą tego cztery krajowe restauracje, które zdobyły certyfikat jakości Restaurants from Spain przyznawany wyłącznie lokalom serwujacym autentyczną hiszpańską kuchnię.

Sho Ramen - Michał Kostrzewa otwiera kolejny lokal w Kielcach

Michał Kostrzewa, właściciel restauracji Sushiya w Kielcach, otwiera kolejny lokal. Sho Ramen ma przyjąć gości jeszcze w lipcu.

Pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta

Pierwszą w Polsce strefę restauracyjną pod szyldem Garden Gourmet otwarto w Dzień Dziecka w Energylandii. W roślinnym menu goście znajdą potrawy skomponowane z wykorzystaniem produktów Garden Gourmet, marki z portfolio Nestlé.

Concordia Taste jedną z najlepszych restauracji w Europie według "The Guardian"

Concordia Taste z Poznania trafiła na listę najlepszych europejskich restauracji pisma "The Guardian". To jedyny lokal w Polsce, które znalazł się zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika. W rankingu uwzględniono tylko 35 restauracji.

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej