x

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Kategoria: Miejsca    16.11.2022

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Morski Zając z Kuźnicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy to lokal, który najwięcej gości przyjmuje w okresie letnim. Mimo to, przez długi czas był miejscem całorocznym. W tym roku jednak właściciele zamykają restaurację na zimę i skupiają się na swoim drugim biznesie – palarni kawy. O pomyśle na własną kawę rozmawiamy z Klaudią Świerczyńską, menadżerką restauracji.

Podjęliście decyzję o zamknięciu Morskiego Zająca na okres zimowy. Dlaczego?
Klaudia Świerczyńska: - Powody są oczywiste: koszty utrzymania lokalu w stosunku do możliwych przychodów są niewspółmierne. Nie da się porównać liczby gości latem, kiedy przyjeżdża do nas dużo turystów, z liczbą gości zimą. Poza tym dzisiaj każdy biznes musi mierzyć się z niewyobrażalnymi kosztami. Zamykamy się jako restauracja 15 listopada, a ponownie otwieramy się 1 kwietnia. Przez te cztery miesiące będziemy zajmować się sprzedażą kawy.

Już rok temu właściciele wpadli na pomysł stworzenia własnej palarni kawy. Wynikało to po prostu z sytuacji. Zakończyliśmy sezon letni i potrzebowaliśmy czegoś, co pozwoliłoby nam utrzymać biznes. Padł pomysł palarni, stworzyliśmy własną markę kawy, Baltissima.

Czemu postawiliście akurat na palarnię kawy?
- Z naszej perspektywy kawa jest produktem, który ma wiele zalet. Przede wszystkim i tak potrzebujemy jej w codziennej pracy restauracji. I dzięki palarni mamy teraz swoją własną kawę, którą serwujemy gościom. Poza tym, inna forma biznesu pozwala nam zagwarantować stanowiska pracy poza sezonem. Kawa jest też bardzo wdzięcznym produktem, niemal wszyscy ją lubią. A ci którzy jej nie piją, często kupują ją na prezent.

 Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy. Zdjęcie: materiały prasowe
Czym wyróżnia się wasza kawa produkt na rynku?
- Jest to produkt rzemieślniczy, który sami wytwarzamy od początku do końca. Dużą wagę przywiązujemy do opakowań. Piękne i klimatyczne ilustracje na paczkach zaprojektowała artystka Maria Helena Brzozowska. Dzięki temu nasza kawa jest dobrym produktem prezentowym. Nazwy marki - Baltissima - i mieszanki - Bursztynowa - mają nawiązywać do morza i przywoływać miłe wspomnienia czasu spędzonego nad Bałtykiem.

Gdzie można kupić Baltissimę?
- Kawy można spróbować w Morskim Zającu, jest dostępna do kupienia w ziarnach lub zmielona. Zamówienia przyjmujemy również w naszym sklepie internetowym. Na razie mamy jedną mieszankę ziaren arabiki i robusty, pracujemy właśnie nad kolejną. Zależy nam na tym, żeby nasze kawy były uniwersalne, dobrze nadawały się do restauracji.

Co to oznacza?
- Kawa powinna być dobra i do espresso, i do kaw mlecznych. Zależało nam na tym, żeby smak naparu był wyrazisty w obu przypadkach. Nasza autorska mieszanka Bursztynowa właśnie taką kawą jest. Wiemy jednak, że oczekiwania w stosunku do kawy mogą być różne, dlatego chcemy wprowadzać coraz to nowe mieszanki.

Swój produkt adresujecie więc zarówno do branży HoReCa, jak i do indywidualnego konsumenta?
- Tak. Bardzo chcielibyśmy trafić do biznesów, ponieważ tam mamy szansę na stałe współprace i jesteśmy w stanie lepiej oszacować przychody. Klient indywidualny nie daje pewności. Ale wychodzimy mu także naprzeciw i na przykład rozwijamy opcję subskrypcji kawowej.

Rozmawaiała: Dominika Zagrodzka

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej