x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Kategoria: Wino    17.11.2022

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Adam Pawłowski, Fot. materiały prasowe
Adam Pawłowski, Fot. materiały prasowe
Waszyngton produkuje blisko 5% win USA, co plasuje go na drugim miejscu, zaraz po słynnej Kalifornii. To bez wątpienia najdynamiczniej rozwijający się amerykański region, który wytwarza wina w ramach 20 podregionów. W ciągu zaledwie dwóch dekad liczba winiarni wzrosła tam ze 100 do aż 1000, a 50 lat temu było ich zaledwie kilka. Łączny areał winnic to 24 tys. ha, co stanowi 1/10 winnic Kalifornii.

Najważniejszym czynnikiem naturalnym wpływającym na styl i jakość win są Góry Kaskadowe stanowiące naturalną barierę dla zachodnich wiatrów i deszczów znad Pacyfiku. W rezultacie winnice zlokalizowane są po wschodniej stronie tego najpotężniejszego pasma górskiego północno-zachodniej Ameryki i korzystają z niemalże idealnych warunków do uprawy winorośli. Klimat jest umiarkowany, kontynentalny z gorącym latem i srogimi zimami. Waszyngton leży na 46 stopniu szerokości geograficznej, czyli tam, gdzie w Europie znajdują się tradycyjne regiony winiarskie zlokalizowane w północnych Włoszech i centralnej Francji. Nie powinien więc dziwić fakt, że wina z Waszyngtonu nawiązują stylistycznie do serca winiarskiej Europy. Idealny balans dobrego nasłonecznienia (ok. 17 h dziennie w okresie wegetacyjnym) i nocnego chłodu daje dobry miks dojrzałości  owocu i kwasowości, co przekłada się na harmonijne i wyważone wina. Z racji niskiego poziomu opadów problemem bywa susza, więc nawadnianie jest na porządku dziennym. Wydawałoby się, że dyskusja o wczesnowiosennych przymrozkach dotyczy tylko zimnych regionów północy Europy, ale z racji kontynentalnego położenia zdarzają się one także tutaj.

Skałą macierzystą regionu jest ubogi w składniki odżywcze wulkaniczny bazalt, a wierzch gleby stanowią kamieniste pozostałości po mających miejsce tysiące lat temu podtopieniach. Dzięki różnorodności geologicznej i nierównomiernej topografii terenu można mówić o wielu mikroklimatach służących różnym odmianom winorośli i stylom win. Dowodem na to jest obecność tak bardzo skrajnych szczepów jak chłodnolubny riesling i ciepłolubne cabernet sauvignon. W całym stanie można odnaleźć nawet 80 różnych odmian winogron, ale najczęściej uprawiany mi są cabernet sauvignon i merlot, choć niedaleko za nimi jest zyskujący na popularności syrah. Jeżeli chodzi o biel, to mamy chardonnay, rieslinga, a także gewürztraminera oraz sémillon. Stylistycznie wina lokują się pomiędzy Nowym i Starym Światem. Mają umiarkowany poziom alkoholu, co czyni je eleganckimi i zwiewnymi z kwasową werwą,  natomiast nie brakuje im nowoświatowej ekspresji owocu i aromatycznej słodyczy.

Najwięcej winnic znajduje się w regionie Columbia Valley, ale najwyższą jakość kojarzymy raczej z Yakima Valley. Jest kilku dużych graczy zorientowanych na produkcję przemysłową, jednak większość winogrodników to rzemieślnicy orientujący się na jakość. Dominują małe, butikowe projekty winiarskie z roczną produkcją nieprzekraczającą 60 tys. butelek. Rozwój i dalszy rozkwit branży winiarskiej Waszyngtonu jest nieunikniony. Po cichu liczę na większą ilość syrah, ale największy potencjał dostrzegam w rześkim chardonnay i aromatycznych białych odmianach, jak sauvignon blanc czy inne nieszablonowe szczepy – viognier, albariño, a nawet grüner veltliner.

Ubolewam nad faktem, że wina ze stanu Waszyngton z racji relatywnie niskichej ilości produkcji i wysokiej krajowej konsumpcji nie są szeroko dostępne poza USA. Znalezienie oferty małych wytwórców graniczy z cudem, ale na szczęście w Polsce można posmakować klasyków regionu, a nawet paru mniejszych producentów.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Borsa Vini Italiani 2023 - sukces włoskiego wina

W tegorocznej edycji Borsa Vini Italiani zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch. Z winiarskiej prezentacji skorzystało ponad 150 osób.

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej