x

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    12.05.2023

Już 20 czerwca poznamy listę najlepszych restauracji na świecie! Ceremonia ogłoszenia i wręczenia nagród tegorocznej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w Walencji. Jak zwykle w ramach tego wydarzenia odbędą jak liczne wydarzenia towarzyszące.

Ceremonia The World’s 50 Best Restaurants 2023 odbędzie się w Walencji, w budynku Les Arts na terenie Miasteczka Sztuki i Nauki. Zdjęcie: Shutterstock.com
Ceremonia The World’s 50 Best Restaurants 2023 odbędzie się w Walencji, w budynku Les Arts na terenie Miasteczka Sztuki i Nauki. Zdjęcie: Shutterstock.com
– Jesteśmy regionem z gastronomią na najwyższym poziomie, ale mamy też potencjał i doświadczenie niezbędne do organizacji wydarzeń tego kalibru – mówi Ximo Puig, prezes Generalitat Valenciana, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Wydarzenia towarzyszące
W programie imprezy znalazły się m. in. forum liderów myśli #50BestTalks oraz 50 Best Signature Sessions, czyli cykl otwartych dla publiczności degustacji przygotowywanych przez czołowych szefów kuchni we współpracy z miejscowymi restauracjami. Będzie można również wziąć udział w Chef’s Feast, czyli pokazach gotowania i prezentacjach najlepszych producentów z Walencji.

Oprócz tego szefowie kuchni z całego świata w ramach wydarzeń edukacyjnych podzielą się swoją wiedzą ze studentami lokalnych szkół.

Nagroda dla Andoniego Luisa Aduriza
Oprócz głównych nagród dla najlepszych restauracji na świecie zostaną przyznane także wyróżnienia specjalne, zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla instytucji. Już ogłoszono, że za całokształt działalności uhonorowany zostanie baskijski szef kuchni Andoni Luis Aduriz, właściciel restauracji Mugaritz w San Sebastian - otrzyma Icon Award 2023.

Icon Award to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane najlepszym szefom, którzy zmienili świat gastronomii. Ich wkład w szerzenie wiedzy na temat jedzenia i wpływ na innych kucharzy jest nie do przecenienia.

- Bycie nazwanym „ikoną” jest jednocześnie przytłaczające I zaskakujące. Nie da się jednak ukryć, że w głębi duszy wiem, co tu jest nagradzane: wysiłek tworzenia nowych ścieżek dla gastronomii. Myślę, że ta nagroda jest dla tych wszystkich, którzy marzą o zmianach. Dla tych, którzy mają wątpliwości i potrzebują przykładu innych ludzi, którzy wybrali niestandardową ścieżkę bez gwarancji, czy to się dobrze skończy. Jestem wdzięczny za to wyróżnienie, nie tylko ze względu na siebie i mój zespół, ale także przez wzgląd na przesłanie, jakie w ten sposób wysyłamy młodszym pokoleniom - mówi Andoni Luis Aduriz. Więcej na ten temat. 

Nagroda Icon Award jest przyznawana przez to samo gremium 1080 ekspertów, którzy tworzą ranking najlepszych lokali The World’s 50 Best Restaurants. Zwycięzca ubiegłorocznego zestawienia – restauracja Geranium – dołączy w roku 2023 do listy Best of the Best, a zatem zgodnie z regulaminem nie pojawi się w rankingu na rok 2023 i kolejne lata.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Znamy 12 półfinalistów polskiej edycji konkursu World Class

Do półfinału organizowanego po raz ósmy konkursu World Class Poland zakwalifikowało się 12 zawodników z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic i Poznania. Wśród nich są zarówno doświadczeni barmani i uczestnicy rywalizacji z ubiegłych lat, jak i "młode wilki".

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej