x

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Kategoria: Miejsca    02.12.2022

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Motywem przewodnim otwarcia Hotelu Saskiego Kraków była Belle Epoque, czyli XIX wiek. Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Klimat epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil. Zdjęcie: storymakers.pl
Motywem przewodnim otwarcia Hotelu Saskiego Kraków była Belle Epoque, czyli XIX wiek. Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Klimat epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil. Zdjęcie: storymakers.pl
Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego, w odległości krótkiego spaceru od wielu muzeów sztuki i zabytkowych kościołów, a także Wawelu. Po trwającym cztery lata remoncie konserwatorskim hotel przywrócono do świetności z okresu Belle Epoque, eksponując jego bogatą, 200-letnią historię.

- Historia i położenie hotelu w samym sercu Starego Miasta są szczególnie wyjątkowe. A to zobowiązuje. Renowacja zabytkowego budynku prowadzona była z wyjątkową dbałością o każdy detal architektury i wystroju wnętrz. Zależało nam na zachowaniu autentyczności i wyjątkowej tradycji tego miejsca. Żeby to spełnić, odrestaurowanie niektórych miejsc wymagało dotarcia do archiwalnych zdjęć i pocztówek, których szukaliśmy m.in. na aukcjach. Dziś jesteśmy naprawdę dumni z tego, co osiągnęli wszyscy pracujący nad tym trudnym i szalenie wymagającym projektem - mówi Christian Schwenke, dyrektor generalny Hotelu Saskiego Kraków.

Otwarcie Hotelu Saskiego Kraków - gość honorowy Ryszard Horowitz i Damian Urbańczyk. Zdjęcie: strorymakers.pl
Otwarcie Hotelu Saskiego Kraków - gość honorowy Ryszard Horowitz i Damian Urbańczyk. Zdjęcie: strorymakers.pl
Od fotografii Horowitza po sekretne freski
W przestrzeni hotelowego lobby uwagę przykuwa fotokompozycja „Alegoria” Ryszarda Horowitza. To właśnie dzięki współpracy z tym, pochodzącym z Krakowa, światowej sławy fotografikiem, korytarze i pokoje Saskiego ozdobiono portretami słynnych muzyków i kompozytorów.

Hotel może się też poszczycić Salą Saską, jedną z najpiękniejszych sal balowych w Polsce, w której przed laty występowali legendarni kompozytorzy tacy jak Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Paderewski.
W 117-pokojowym Saskim nie ma dwóch takich samych apartamentów. Każdy z nich posiada inny układ i własną historię. Ciekawostką są dwa sekretne pokoje z freskami. Do dyspozycji gości jest również perła w koronie obiektu - Paderewski Suite, największy i najbardziej ekskluzywny apartament o powierzchni 100 m kw.

W hotelu nie trzeba nocować, żeby skorzystać z basenu ze sztucznym nurtem, sauny czy otwartego przez całą dobę centrum fitness. Można też spróbować dań i koktajli serwowanych w Regale Bar & Restaurant, pierwszej na świecie marki restauracji przyhotelowych sieci Hilton, która zapoczątkowała swoją działalność właśnie w Krakowie. Więcej o restauracji przeczytasz tutaj.

Uroczyste otwarcie Hotelu Saskiego Kraków odbyło się 24 listopada z udziałem ponad dwustu zaproszonych osobistości ze świata kultury i biznesu. Zdjęcie: storymakers.pl
Uroczyste otwarcie Hotelu Saskiego Kraków odbyło się 24 listopada z udziałem ponad dwustu zaproszonych osobistości ze świata kultury i biznesu. Zdjęcie: storymakers.pl
Otwarcie w stylu Belle Epoque
Hotel ponownie rozpoczął działalność pod koniec lipca tego roku, dołączając do globalnej marki Hiltona. Jego uroczyste otwarcie odbyło się natomiast 24 listopada z udziałem ponad dwustu zaproszonych osobistości ze świata kultury i biznesu. W roli gościa honorowego wystąpił Ryszard Horowitz, jego fotografie można było obejrzeć na towarzyszącej gali wystawie.

Motywem przewodnim wydarzenia była Belle Epoque, czyli XIX wiek. Hotel Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Klimat epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil, a gazeciarze rozdawali ekskluzywne wydanie „Kurjera Krakowskiego” z 1835 roku. W periodyku można było przeczytać jakie atrakcje zaplanowano na ten wyjątkowy wieczór.

Podczas wieczoru goście mogli zwiedzać większość niedostępnych na co dzień pomieszczeń hotelu.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sho Ramen - Michał Kostrzewa otwiera kolejny lokal w Kielcach

Michał Kostrzewa, właściciel restauracji Sushiya w Kielcach, otwiera kolejny lokal. Sho Ramen ma przyjąć gości jeszcze w lipcu.

Pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta

Pierwszą w Polsce strefę restauracyjną pod szyldem Garden Gourmet otwarto w Dzień Dziecka w Energylandii. W roślinnym menu goście znajdą potrawy skomponowane z wykorzystaniem produktów Garden Gourmet, marki z portfolio Nestlé.

Concordia Taste jedną z najlepszych restauracji w Europie według "The Guardian"

Concordia Taste z Poznania trafiła na listę najlepszych europejskich restauracji pisma "The Guardian". To jedyny lokal w Polsce, które znalazł się zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika. W rankingu uwzględniono tylko 35 restauracji.

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej