- Motywem przewodnim otwarcia Hotelu Saskiego Kraków była Belle Epoque, czyli XIX wiek. Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Klimat epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil. Zdjęcie: storymakers.pl
- Historia i położenie hotelu w samym sercu Starego Miasta są szczególnie wyjątkowe. A to zobowiązuje. Renowacja zabytkowego budynku prowadzona była z wyjątkową dbałością o każdy detal architektury i wystroju wnętrz. Zależało nam na zachowaniu autentyczności i wyjątkowej tradycji tego miejsca. Żeby to spełnić, odrestaurowanie niektórych miejsc wymagało dotarcia do archiwalnych zdjęć i pocztówek, których szukaliśmy m.in. na aukcjach. Dziś jesteśmy naprawdę dumni z tego, co osiągnęli wszyscy pracujący nad tym trudnym i szalenie wymagającym projektem - mówi Christian Schwenke, dyrektor generalny Hotelu Saskiego Kraków.
Od fotografii Horowitza po sekretne freski
W przestrzeni hotelowego lobby uwagę przykuwa fotokompozycja „Alegoria” Ryszarda Horowitza. To właśnie dzięki współpracy z tym, pochodzącym z Krakowa, światowej sławy fotografikiem, korytarze i pokoje Saskiego ozdobiono portretami słynnych muzyków i kompozytorów.
Hotel może się też poszczycić Salą Saską, jedną z najpiękniejszych sal balowych w Polsce, w której przed laty występowali legendarni kompozytorzy tacy jak Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Paderewski.
W 117-pokojowym Saskim nie ma dwóch takich samych apartamentów. Każdy z nich posiada inny układ i własną historię. Ciekawostką są dwa sekretne pokoje z freskami. Do dyspozycji gości jest również perła w koronie obiektu - Paderewski Suite, największy i najbardziej ekskluzywny apartament o powierzchni 100 m kw.
W hotelu nie trzeba nocować, żeby skorzystać z basenu ze sztucznym nurtem, sauny czy otwartego przez całą dobę centrum fitness. Można też spróbować dań i koktajli serwowanych w Regale Bar & Restaurant, pierwszej na świecie marki restauracji przyhotelowych sieci Hilton, która zapoczątkowała swoją działalność właśnie w Krakowie. Więcej o restauracji przeczytasz tutaj.
Otwarcie w stylu Belle Epoque
Hotel ponownie rozpoczął działalność pod koniec lipca tego roku, dołączając do globalnej marki Hiltona. Jego uroczyste otwarcie odbyło się natomiast 24 listopada z udziałem ponad dwustu zaproszonych osobistości ze świata kultury i biznesu. W roli gościa honorowego wystąpił Ryszard Horowitz, jego fotografie można było obejrzeć na towarzyszącej gali wystawie.
Motywem przewodnim wydarzenia była Belle Epoque, czyli XIX wiek. Hotel Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Klimat epoki dało się odczuć już przed wejściem do hotelu, gdzie zaparkował zabytkowy automobil, a gazeciarze rozdawali ekskluzywne wydanie „Kurjera Krakowskiego” z 1835 roku. W periodyku można było przeczytać jakie atrakcje zaplanowano na ten wyjątkowy wieczór.
Podczas wieczoru goście mogli zwiedzać większość niedostępnych na co dzień pomieszczeń hotelu.