x

AmRest sprzedał restauracje KFC w Rosji

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.12.2022

Właściciel takich mark franczyzowych, jak: KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks, ogłosił zawarcie umowy sprzedaży biznesu restauracyjnego KFC w Federacji Rosyjskiej. Wcześniej zbyła swoje udziały w KFC inna spółka, Yum Brands! i wyszła z tego rynku.

Nabywcą punktów gastronomicznych KFC AmRestu w Rosji jest firma Almira OOO. Właściciel marki spodziewa się uzyskać co najmniej 100 mln euro.

Zakończenie transakcji wymaga jeszcze zatwierdzenia przez organ antymonopolowy w Rosji, zgody spółki YUM! Brands Inc. (która swoje udziały w KFC na rynku rosyjskim już zbyła), oraz innych zezwoleń regulacyjnych, które obowiązują w Federacji.

Ostateczne warunki transakcji, które zależą od pewnych czynników zewnętrznych, w tym kursu wymiany, zostaną podane do wiadomości, jeśli transakcja zostanie zamknięta, podał AmRest. Spółka szacuje, że po rozpoznaniu utraty wartości rosyjskiego biznesu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień 30 czerwca 2022 roku realizacja transakcji nie powinna wymagać dalszych korekt.

AmRest działał w Rosji od 2007 roku i prowadził dotąd na tym rynku 215 restauracji KFC. Przypomnijmy, że zachodnie firmy opuszczające Rosję po inwazji na Ukrainę przyspieszyły tempo wycofywania się z tego rynku, ponieważ Moskwa opracowała prawo, które pozwoliłoby jej przejmować aktywa i nakładać sankcje karne na przedsiębiorstwa zagraniczne.

Przykładem jest McDonald's, który sprzedał swój biznes w Federacji na początku tego roku. Jego restauracje zostały otwarte pod nowym szyldem. Sieć podjęła taką decyzję po 32 latach działania na rosyjskim rynku.

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej