x

Małgorzata Matusiak zwyciężczynią MONIN Cup Junior 2022

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.12.2022

W 8 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Junior wzięli udział reprezentanci 20 szkół gastronomicznych z całej Polski wyłonieni w ramach eliminacji wewnątrzszkolnych. Najlepsza okazała się Małgorzata Matusiak z koktajlem "Wakacyjne wspomnienie", za który otrzymała 113 punktów.

W 8 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Junior wyfrała Małgorzata Matusiak z koktajlem „Wakacyjne wspomnienie”. Zdjęcie: materiały prasowe
W 8 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Junior wyfrała Małgorzata Matusiak z koktajlem „Wakacyjne wspomnienie”. Zdjęcie: materiały prasowe
MONIN Cup Junior to prestiżowy konkurs dla młodych miłośników miksologii w wieku 15-20 lat, którzy rywalizują w tworzeniu najlepszych receptur drinków przygotowanych w oparciu o produkty MONIN. Ta jedyna ogólnopolska rywalizacja barmańska dla młodzieży w tym roku była organizowana przez SCM Sp. z o.o. po raz ósmy.
Finał konkursu odbył się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich nr 2 w Warszawie. Zawodnicy zostali zakwalifikowani do konkursu na podstawie kolejności nadesłanych zgłoszeń z recepturą.

Tegoroczna edycja MONIN Cup Junior odbyła się pod hasłem „Sharing memorable moments”, czyli „dzielenie się niezapomnianymi chwilami” ze społecznością. Zdjęcie: materiały prasowe
Tegoroczna edycja MONIN Cup Junior odbyła się pod hasłem „Sharing memorable moments”, czyli „dzielenie się niezapomnianymi chwilami” ze społecznością. Zdjęcie: materiały prasowe
Przebieg konkursu

Podczas występu na scenie zawodnicy podchodzili do blind testu polegającego na rozpoznaniu 10 smaków syropów MONIN na podstawie zapachu i smaku, a następnie mieli za zadanie wykonać cztery identyczne koktajle bezalkoholowe w ciągu 7 minut. Sędziowie techniczni oceniali prawidłowe wykonanie zadania, zgodnie ze sztuką barmańską. W kolejnej części jury oceniało smak, zapach i wygląd koktajli.

Tegoroczna edycja MONIN Cup Junior odbyła się pod hasłem „Sharing memorable moments”, czyli „dzielenie się niezapomnianymi chwilami” ze społecznością. Zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności, wykonując koktajle, a kibicowała im publiczność licząca ponad 100 osób (nauczyciele, rówieśnicy ze szkoły i rodzina).

Konkurs dla juniorów jest zawsze szczególny z racji tego, że są to pierwsze doświadczenia barmańskie uczniów na scenie i towarzyszy im wiele emocji. Rok 2022 jest przełomowy, ponieważ w historii MONIN Cup Juniora aż do teraz nikomu nie udało się przekroczyć liczby 100 punktów.

MONIN Cup Junior to prestiżowy konkurs dla młodych miłośników miksologii w wieku 15-20 lat, którzy rywalizują w tworzeniu najlepszych receptur drinków przygotowanych w oparciu o produkty MONIN. Zdjęcie: materiały prasowe
MONIN Cup Junior to prestiżowy konkurs dla młodych miłośników miksologii w wieku 15-20 lat, którzy rywalizują w tworzeniu najlepszych receptur drinków przygotowanych w oparciu o produkty MONIN. Zdjęcie: materiały prasowe
Poznajcie zwycięzców!

I miejsce zajęła Małgorzata Matusiak z koktajlem „Wakacyjne wspomnienie”. To interesujące połączenie świeżego soku z cytryny, syropu MONIN Wild Strawberry, syropu MONIN Gin, białka jajka i napoju imbirowego. Jak podkreśla autorka, koktajl ma świeży i słodki smak, delikatną strukturę i aromatyczny zapach. Małgosia została nagrodzona szkoleniem od Stowarzyszenia Polskich Barmanów i otrzymała profesjonalny blender Vitamix.

II miejsce z liczbą 108 punktów zdobyła Aleksandra Nowak. Jej koktajl „Eisain Zen” charakteryzował się gorzkimi i wyrazistymi nutami zielonej herbaty, które idealnie komponowały się z jabłkiem i egzotycznymi smakami ananasa, tworząc balans smakowy. W jego skład weszły: puree Puree Granny Smith Apple MONIN, koncentrat Orange Spritz MONIN, matcha, sok z ananasa i sok z białego grejpfruta. Zawodnicza otrzymała szkolenie ufundowane przez właściciela Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów Patryka Le Narta.

Na III miejscu uplasowała się Marcelina Stryjak, a jej dziełem był koktajl „Hellish Coffee” przygotowany z napoju sojowego o smaku waniliowym, porcji espresso, syropu MONIN Curacao Triple Sec, puree MONIN Tangerine i kropel tabasco. Finalistka zdobyła 106 punktów.

Przepisy an zwycięskie koktajle

„Wakacyjne wspomnienie”
20 ml Syropu Wild Strawberry
10 ml Syropu Gin
40 ml soku z cytryny
30 ml białka jajka
60 ml napoju imbirowego
Metoda: blenderowanie + szprycerowanie.
Dekoracja: kompozycja z zestów z grejpfruta i limonki.

„Eisai Zen”
22,5 ml puree Granny Smith Apple
7,5 ml koncentratu MONIN Bitter
20 ml matchy
30 ml soku z ananasa
30 ml soku z białego grejpfruta + aromatyzacja
Metoda: shakerowanie.
Dekoracja: płatki z karmelu, wrzos, gipsówka, biała jarzębina, bambus z rafią.

„Hellish Coffee”
30 ml napoju sojowego o smaku waniliowym
30 ml espresso
20 ml syropu CURACAO TRIPLE SEC
15 ml puree Monin Tangerine
3 krople tabasco
Metoda: ugniatanie w szkle i wstrząśnięcie w shakerze z lodem.
Dekoracja: kompozycja z zestów z grejpfruta i limonki.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej