x

Tomasz Źródłowski: O sztuce tworzenia

Kategoria: Lifestyle - blog    16.12.2022

Oglądaliście już serial "The Bear"? Bo mam dziwne wrażenie, że to "Chef’s Table" roku 2022. Nie chcę zabrzmieć tak, jakbym nie wiadomo ile pracował, ale ostatnio mało mam czasu na tego typu rozrywki. Tym bardziej więc doceniam te, na które poświęcam czas.

Tomasz Źródłowski, Fot. materiały prasowe
Tomasz Źródłowski, Fot. materiały prasowe
Tak się złożyło, że Szymon polecił mi „The Bear”, stwierdzając, że na ekranie bardzo ładnie jest pokazane dążenie do perfekcji. Bez spoilerów i pokrótce zarys fabuły jest następujący: chłopak z doświadczeniem w gwiazdkowych kuchniach wraca do rodzinnego miasta i przejmuje bar z kanapkami, starając się wprowadzić w nim zasady panujące w kuchni, która go ukształtowała.

Ten wstęp nadaje się w sumie do dwóch felietonów. Bo możemy zastanowić się nad tym, czym jest dążenie do perfekcji, i nad tym, skąd czerpać inspiracje. W mojej uprzywilejowanej pozycji – autora tego felietonu – mogę zrobić jeszcze jedno. Mogę napisać, skąd czerpać inspirację do dążenia do perfekcji.

Żeby móc dokładnie opisać to, o co mi chodzi, zdradzę wam tylko szybko, dlaczego tak spodobał mi się serial o barze z kanapkami. O człowieku, który wchodzi do podrzędnego lokalu i stara się wprowadzić w nim procedury oraz zasady, o których wie, że działają. Zawsze wydawało mi się, że to nie jest przypadek, iż wszystkie topowe miejsca wyglądają tak samo, kierują się podobnymi zasadami, we wszystkich kuchniach działa „francuska brygada”. Dlaczego więc w ten sam sposób nie działają małe burgerownie, budki z kebabami etc.? Oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej skali...

Jedna scena w serialu mnie urzekła. Jest w niej pokazane, jak młody szef docina na idealnie równe kawałki taśmę służącą mu do oznaczania pudełek. Robi to chwilę po tym, jak nasz gwiazdkowy właściciel baru z kanapkami pokazał mu, że nie można jej szarpać, że w dążeniu do perfekcji chodzi także o takie małe rzeczy. Ta scena to definicja. Definicja rozpoczynania od skali mikro.

Wydaje mi się, że w rozwijaniu baru, restauracji czy baru z kanapkami powstrzymujemy sami siebie. Niektóre rzeczy nam samym wydają się głupie, bo wbrew pozorom niewielu ludzi może powiedzieć, że wie, iż coś działa. Ostatecznie tylko promil kucharzy świata może pochwalić się doświadczeniem w kuchni o najwyższym uznaniu. Przecież do momentu, w którym nie wiemy czegoś na pewno, nie mamy empirycznego doświadczenia, że coś działa, do tego momentu wszystko pozostaje w sferze domysłu. Naturalne jest to, że czasami sami będziemy się „wstydzić” swojego pomysłu i tego, jak wydaje się trywialny.

Zainspirowany „The Bear” wymyśliłem sobie, że chciałbym wprowadzić dress code zmian przygotowujących prep w The Trust. Nigdy bym tego nie wyartykułował, gdyby nie to, że Szymon powiedział mi, iż ma taki sam pomysł. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że moja praca sama w sobie się nie zmienia. Że tak jak kiedyś tworzyłem najpierw głównie koktajle, potem głównie atmosferę, a teraz głównie środowisko pracy – dalej potrzebny jest mi zestaw tych samych umiejętności. Zmienia się tylko efekt skali. Zmienia się miejsce, z którego czerpię inspirację. Zmieniają się rzeczy, na które zwracam uwagę. Polecam ten punkt widzenia. Pozwala nie tracić perspektywy i inspirować się w tych rzadkich momentach, w których można poleżeć na kanapie i pooglądać Disney+.

Autor tekstu: Tomasz Źródłowski
O AUTORZE
Tomasz Źródłowski
Twórca kolektywu Creative Gastronomy. Stara się zarażać pasją do profesjonalizmu i bezinteresowną chęcią robienia ludziom dobrze. Od 2013 r. pracował za barem. Przez długi czas zawodowo i prywatnie związany był z krakowskim Mercy Brown. Wielki entuzjasta startów w konkursach barmańskich, które uważa za doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i trampolinę rozwoju. Amator przelewania swoich myśli na papier oraz zadawania filozoficznych pytań w świecie gastronomii.

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej