x

Michalina Szczepańska: Veganuary: dlaczego nie chwyta?

Kategoria: Lifestyle - blog    01.01.2023

Kolejny rok przynosi kolejny rekord akcji Veganuary. W edycji z 2022 r. oficjalnie (tj. poprzez zapis na stronie organizatora) wzięło udział ponad 629 tys. osób w 228 krajach.

Michalina Szczepańska, redaktor naczelna miesięcznika \"Handel". Fot. materiały prasowe
Michalina Szczepańska, redaktor naczelna miesięcznika \"Handel". Fot. materiały prasowe
Co ciekawe, po sześciu miesiącach od podjęcia wyzwania niejedzenia przez cały styczeń produktów odzwierzęcych aż 80% z nich deklaruje, że po spróbowaniu takiego sposobu odżywania znacznie ograniczyło spożycie produktów odzwierzęcych w kolejnych miesiącach.

To ważna obserwacja i dla detalistów, i dla producentów, i dla restauratorów, choć oczywiście należy pamiętać, że są to dane deklaratywne. Wynika z nich, jak podają organizatorzy Veganuary, że 28% uczestników zostało weganami, 37% je co najmniej 75% mniej mięsa i innych produktów odzwierzęcych niż przed akcją, a 15% – co najmniej połowę mniej. Jednocześnie 86% tych, którzy nie zostali weganami, deklaruje, że w przyszłości znowu bardzo chętnie spróbuje takiego stylu odżywiania.

Jak Państwo z pewnością zwrócili uwagę, tytuł felietonu brzmi jednak: „dlaczego nie chwyta?” I tu – jako obserwator retailu (ale nie tylko) – chcę zwrócić uwagę na różnicę między skalą światową a polską. Kraje, w których Veganuary jest mocno rozwinięty, obserwują wzmożoną liczbę nowych roślinnych SKU, właśnie w tym miesiącu.

Dla przykładu w Wielkiej Brytanii w styczniu 2022 r. wprowadzono na półki i do restauracji 770 nowych produktów lub wegańskich potraw. Wśród producentów w tym zakresie aktywni byli również ci obecni w Polsce, jak np. Lindt. Sieć Aldi na Wyspach zalistowała wtedy 40 wegańskich nowinek, a sprzedaż kategorii wzrosła jej o 500% w porównaniu ze styczniem rok wcześniej. Starbucks zaś zrezygnował tam na stałe z dodatkowej opłaty za wybór roślinnego napoju zamiast mleka do kawy.

Producenci i sieci rywalizowali również w przekonywaniu swoich pracowników do wypróbowania roślinnej diety, wśród nich m.in. Rossmann, Unilever czy Domino’s Pizza. Na przykład w niemieckim oddziale tej sieci pizzerii wszyscy pracownicy głównej siedziby w Hamburgu byli przez miesiąc zachęcani do roślinnego odżywiania się m.in. poprzez webinary i grupy wsparcia w firmowym intranecie, w którym dzielili się przepisami, poradami itp. Brzmi ciekawie? Brzmi. To cały czas jednak przykłady spoza Polski.

Oczywiście nie jest tak, że nasz kraj ignoruje Veganuary. Sieci handlowe, producenci, restauracje czy firmy z różnych branż biorą w jakimś zakresie w nim udział. Nie jest to jednak akcja masowa – z punktu widzenia dziennikarza wyszukanie specjalnych promocji w handlu na wegański miesiąc było do tej pory dużym wyczynem (poza dwiema sieciami, które kopiują akcje zorganizowane przez swoje centrale na zachodzie Europy). Może to tym bardziej zastanawiać, że kategorie roślinne przeżywały przez ostatnie 2-3 lata intensywny rozkwit zarówno po stronie retailu, jak i po stronie producentów oraz HoReCa.

Dlaczego więc o Veganuary głośno jest wśród wąskiej grupy osób? Nie wiem. Widzę tu dwa możliwe wyjaśnienia. Pierwsze: Veganuary, a więc promocja roślinnej diety, listingi takowych produktów itd., trwają u nas cały rok. Nie ma więc potrzeby koncentrować się na jednym miesiącu. Drugie: postrzegamy tego typu akcje przez pryzmat naszych wielkomiejskich baniek, baniek dość małych, które nie mają przełożenia na cały kraj, a więc i na ogólnokrajowy handel, producentów itd.

Żadne z tych wyjaśnień mnie jednak nie przekonuje. Jaka może być trzecia opcja? Być może przytłoczeni rzeczywistością (my – konsumenci, pracownicy, pracodawcy, producenci itd.) nie mamy przestrzeni, by zorganizować i wziąć udział w Veganuary z prawdziwego zdarzenia.

Tu chciałabym przypomnieć ważną kwestię – i dla retailu, i HoReCa, a więc i dla dostawców tych dwóch kanałów – skoro sezonowe akcje typu Gęsina na Świętego Marcina czy limitowane serie/menu na rozgrywki sportowe itd. działająi są impulsem do zwiększenia obrotów, to dlaczego tak łatwo odpuszczacie Veganuary?

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej