x

TOP 7 wiodących lokali roślinnych na świecie

Kategoria: Miejsca    10.01.2023

Każde na swój sposób wspiera roślinną ewolucję: od normalizacji diety roślinnej i edukacji, przez realizowanie założeń diety planetarnej, po otwartość na futurystycznie brzmiące innowacje w technologii żywności. Oto subiektywne zestawienie wiodących roślinnych lokali i konceptów.

Przystawki z Mesa de Hoy: Rozmarynowa focaccia, lemon curd, surówki z marynowanych warzyw, Fot. Sophia den Hoek
Przystawki z Mesa de Hoy: Rozmarynowa focaccia, lemon curd, surówki z marynowanych warzyw, Fot. Sophia den Hoek
MESA DE HOY, PARYŻ
Hoy to concept hotel w centrum Paryża – miejsce poświęcone wellness, oferujące różnorodne zajęcia jogi oraz aroma- i muzykoterapię. Mesa to po hiszpańsku „stół”, a Hoy znaczy „dziś” i jest nazwą hotelu, więc Mesa de Hoy to dosłownie „stół” tego miejsca. Jego właścicielka Charlotte Gomez de Orozco pochodzi z Meksyku i jej ideą było przeniesienie atmosfery nadmorskiego hotelu w ciepłym kraju do centrum europejskiego miasta.

Do Mesa de Hoy wchodzi się przez pomieszczenie pełne kwiatów, a wewnątrz gościom towarzyszą nie tylko emanujący spokojem kelnerzy i kelnerki, ale też przemyślane kompozycje zapachowe, ziemiste kolory i naturalne materiały. 100% roślinne menu ustalone jest z góry – składa się z przystawek, dania głównego i deseru. To kuchnia gourmet, złożona ze świeżych, lokalnych składników o wysokich wartościach odżywczych, takich jak soplówka jeżowata, krem konopny czy orzechy pekan w lodach, karob zamiast kakao.

To doświadczenie fine diningu, które otula jak ciepła morska bryza. Mesa de Hoy jest przede wszystkim świetną restauracją i częścią konceptu dopracowanego w najmniejszych szczegółach, a dopiero potem roślinnym miejscem.

Śniadanie dla dwojga w Plant Base Berlin, Fot. materiały prasowe
Śniadanie dla dwojga w Plant Base Berlin, Fot. materiały prasowe
PLANT BASE, BERLIN
Ten jasny lokal praktycznie zawsze jest pełen gości rozmawiających ze sobą nad klasycznymi roślinnymi pozycjami z karty – tofucznicą, świeżym chlebem z autorskimi pastami, smoothie bowls i szeroką gamą deserów. Po zapadnięciu zmroku układ stołów się zmienia, by zrobić miejsce na spotkanie dyskusyjne lub warsztaty gotowania. Od tego zaczął się cały koncept, z którego narodziło się Plant Base.

Misją jego twórczyni Mariki Netzel jest ułatwianie przejścia na dietę roślinną tym, którzy są „vegan curious”, ale napotykają różne bariery – brak wiedzy, przyzwyczajenia, uprzedzenia. Marika w 2018 r. zaczęła organizować warsztaty obsługi tofu, komponowania składników na pasty czy lepienia wegańskich pierogów i niedługo później otworzyła Plant Base, które działa do godzin wieczornych i serwuje też wegańskie drinki. Już znajduje się na większości list z topowymi roślinnymi miejscami Berlina.

Z pewnością trafia na nie dzięki obłędnie czekoladowym ciastom i dbałości o każdy detal serwowanych dań, ale my doceniamy też konsekwentną, skuteczną roślinną edukację. Proste dania o bogatym smaku trafiają tam w wiele podniebień, a zainteresowani goście mogą nauczyć się robić je sami na warsztatach lub z książki kucharskiej Mariki, w której zdradza swoje przepisy i triki. To spójna strategia prowadząca do roślinnej przyszłości.

Geranium: Burak, zielona truskawka, jogurt i aksamitka, Fot. Lou Stejskal
Geranium: Burak, zielona truskawka, jogurt i aksamitka, Fot. Lou Stejskal
GERANIUM, KOPENHAGA
Tegoroczny zwycięzca rankingu 50 najlepszych restauracji na świecie jeszcze w styczniu serwował mięso. Menu, które do niedawna opierało się na 22 ciężkich potrawach, teraz składa się z dań opartych na świeżych, lokalnie pozyskiwanych, w większości roślinnych składnikach (oraz kilku dań z rybami i skorupiakami).

Współwłaściciel Geranium Rasmus Kofoed zrezygnował z jedzenia mięsa pięć lat temu, a w styczniu tego roku udało mu się wprowadzić swoje wartości również we własnym biznesie i skupić się wyłącznie na lokalnych warzywach i owocach morza pochodzących z ekologicznych oraz biodynamicznych gospodarstw w Danii i Skandynawii.

Według jury rankingu „każde danie to misterne dzieło sztuki podane na naczyniach inspirowanych naturą”. Lokal znajduje się na ósmym piętrze, a jedząc w nim, można podziwiać naturę – z okien rozciąga się widok na piękne ogrody Fælledparken. Restauracja nie jest w pełni roślinna, ale stosuje założenia diety planetarnej.

Mr White's: Fragment steka drukowanego w 3D (zdjęcie z Targów Sial Paris)
Mr White's: Fragment steka drukowanego w 3D (zdjęcie z Targów Sial Paris)
MR. WHITE’S, LONDYN
Specjalnością w restauracji Marco Pierre White’a, brytyjskiego szefa kuchni-celebryty, są krwiste steki. Oprócz tego można tam zjeść burgery i klasyczne włoskie dania, i mowa tu o tradycyjnych wersjach tych potraw. Co Mr. White’s robi więc w tym zestawieniu? Istotniejsze może być pytanie, co roślinne steki robią w menu tak tradycyjnej restauracji…

Na pewno nie odbiegają niczym od innych pozycji w karcie. To miejsce było jednym z pierwszych na świecie, które zaczęło serwować roślinne steki drukowane w 3D marki Redefine Meat. A ta pozycjonuje się nie w konkurencji do innych roślinnych zamienników mięsa, ale śmiało, zuchwale i z powodzeniem staje w szranki ze wspomnianymi już krwistymi stekami pochodzenia zwierzęcego.

Marco Pierre White przyznał, że kiedy spróbował „nowego mięsa”, oniemiał. Nazywa te produkty czystym geniuszem, dającym wszystkie zrównoważone i zdrowotne korzyści płynące z roślinności bez kompromisu w kwestii smaku i tekstury. Posmakować jedzenia przyszłości można też w 22 restauracjach znanego szefa w Wielkiej Brytanii oraz w kilku innych ekskluzywnych restauracjach w Londynie, Berlinie, Amsterdamie i Tel Awiwie-Jafie.

Szpital Prezbiteriański w Nowym Jorku, Fot. materiały prasowe
Szpital Prezbiteriański w Nowym Jorku, Fot. materiały prasowe
SZPITALE, NOWY JORK
To nie jedna z restauracji, w której komukolwiek życzymy się stołować, ale na pewno dowód na to, że roślinna rewolucja ma się dobrze, i świetny przykład działania w jej kierunku. Od października tego roku wszystkie 11 szpitali w Nowym Jorku serwuje pacjentom roślinne potrawy jako domyślne. Chociaż na życzenie mogą dostać również wyżywienie włączające produkty odzwierzęce, po wprowadzeniu tej zmiany ponad 60% pacjentów zostało przy wegańskiej opcji.

Ta odważna (jak na dzisiejsze standardy) modernizacja była możliwa dzięki współpracy Fundacji The Better Food z publicznym systemem zdrowia w NYC oraz burmistrzem miasta, który jest już znany z promowania roślinnej diety – wcześniej w tym roku wprowadził do szkół roślinne piątki. Jego decyzje nie dziwią, biorąc pod uwagę, że Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne uznaje niskoprzetworzone diety roślinne za zdrowe, pełnowartościowe i zapewniające korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.

1880: Gofr z hodowanym komórkowo mięsem kurczaka, Fot. 1880 / EatJust.
1880: Gofr z hodowanym komórkowo mięsem kurczaka, Fot. 1880 / EatJust.
1880, SINGAPUR
Singapur był pierwszym krajem, który zatwierdził mięso hodowane komórkowo jako bezpieczne do spożycia, i pozostaje jedynym, w którym tego specjału można spróbować w restauracji. 1880 jest lokalem przy prestiżowym klubie dyskusyjnym i przestrzeni co-workingowej; to tam z początkiem 2021 r. odbyła się gastronomiczna premiera dań z mięsem kurczaka, przy którego produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

Laboratoryjne mięso marki Eat Just można było zamówić w daniach za 23 dol., czyli w cenie standardowych, wysokiej jakości potraw z mięsem kurczaka. Niedługo później dania były dostępne też na dowóz w aplikacji foodpanda. Mięso przyszłości podawano w klasycznych ujęciach: Chicken & Rice z ryżem kokosowym, pak choi, słodkim chili, chryzantemami, mikroliśćmi; Katsu Chicken Curry z ryżem jaśminowym, marchewkami heritage, mikro shiso, jadalnymi kwiatami; Chicken Caesar Salad z jarmużem, sałatą rzymską, jadalnymi kwiatami, rzodkwią, roślinnym dressingiem Cezar. Obecnie Good Meat nie widnieje już w menu restauracji, ale z takim doświadczeniem uznajemy ją za jedną z najbardziej postępowych.

BURGER KING, WIEDEŃ
Lokal Burger King w pobliżu Westbahnhof w stolicy Austrii to w pełni wegańska restauracja fastfoodowej sieci. Nie jest pierwsza, bo zanim otworzyło się to miejsce, sieć miała kilka podejść do roślinnego menu – lokale Burger King zazieleniały się wcześniej na próbę w Londynie, Kolonii, Lizbonie, Bazylei czy Genewie. Wiedeńska restauracja ma taka pozostać tak długo, jak popyt na jej menu pozostanie wysoki.

Jej otwarciu towarzyszyła świetna kampania „Normalny czy z mięsem?”. W spotach reklamowych pracownicy regularnych lokali Burger King pytali klientów, czy życzą sobie normalnego, czyli roślinnego burgera, wzmacniając tendencję do normalizowania takiego sposobu żywienia; w kontraście do obarczonego dewastującym wpływem na środowisko i cierpieniem zwierząt mięsa. Tego typu działania globalnej sieci, jaką jest Burger King, przyczyniają się do familiaryzacji diety roślinnej u wielu osób i sprawiają, że wchodzi do mainstreamu.

Autorka:Katarzyna Sałata, RoslinnieJemy

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej