x

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    10.01.2023

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
10 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii, który zapoczątkowała niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance. To dobra okazja, aby porozmawiać o Zielonej EkoKuchni, którą będzie można odwiedzić na SMAKKi GASTROTARGI. Czy gastrobiznes, który chce sprostać eko wyzwaniu musi zakładać, że jego koszty wzrosną i tym samym spadnie jego konkurencyjność? Rozmawiamy z Anną Wielgos, która odpowiada za program merytoryczny targów i wydarzenia im towarzyszące.

Wszyscy zmagamy się z kryzysem gospodarczym, którego skutki nie omijają branży gastronomicznej. Czy to jest dobry moment, aby rozmawiać o inwestowaniu w ekologię?
Oczywiście, że tak. Szczególnie, że przez inwestowanie nie rozumiemy wyłącznie wydawania pieniędzy. Dla nas inwestowanie w ekologię to również zmiana sposobu myślenia osób zarządzających lokalem gastronomicznym, która prowadzi do oszczędności. Metodą małych kroków jesteśmy w stanie podwyższyć ekoefektywność lokalu gastronomicznego, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia kosztów prowadzenia biznesu.

Wśród działań, które możemy podjąć w zasadzie już dzisiaj jest np. ograniczenie zużycia i marnotrawstwa produktów spożywczych. Na GASTROTARGACH SMAKKi, w Zielonej EkoKuchni odbędą się pokazy, podczas których doświadczeni szefowie kuchni będą prezentować rozwiązania i podejście do planowania i wykorzystywania produktów w restauracji. Wszyscy będą mogli się przekonać, że gotowanie w duchu zero i less waste prowadzi do sporych oszczędności finansowych.

Od razu nasuwa się pytanie o oszczędnościach w zakresie zużycia energii elektrycznej. Tak bardzo popularny temat dzisiaj... O tym również będzie Zielona EkoKuchnia?
Tak. W Zielonej EkoKuchni zaprezentowane zostaną urządzenia, których zastosowanie obniża koszty zużycia energii elektrycznej. Produkty i ich dostawcy wezmą udział w konkursie na EkoWystawcę i EkoProdukt. Zaproszeni eksperci wybiorą rozwiązania, które jest tym najbardziej eko-efektywnym. Ale to nie wszystko. Zielona EkoKuchnia to również strefa ekspertów, w której projektanci technologii, rzeczoznawcy, architekci, instalatorzy i serwisanci urządzeń będą udzielali informacji i odpowiadali na pytania dotyczące EKO rozwiązań w lokalu gastronomicznym, w tym także tych dotyczących zużycia energii elektrycznej.

Czyli Zielona EkoKuchnia GASTROTARGÓW SMAKKi to podpowiedź dla lokali gastronomicznych jak być EKOlogicznym a dzięki temu EKOnomicznie zarządzać swoim biznesem?
Dokładnie tak. Nie tylko Zielona Ekokuchnia, ale całe SMAKKi GASTROTARGI koncentrują się na temacie, który obecnie najbardziej nurtuje branżę, czyli na optymalizacji działalności. Czasy mamy trudne, jednak musimy się z nimi zmierzyć, aby nie tylko przetrwać, ale się rozwinąć i być może wykorzystać aktualną sytuację dla swojej przyszłości.

O tym będzie również mowa na konferencjach, które odbędą się na SMAKKach. Pierwszego dnia odwiedzający będą mieli okazję spotkać się z ekspertami w zakresie prawa pracy, finansowania działalności operacyjnej oraz z doświadczonymi osobami, często liderami zarządzania, które podpowiedzą, jak rozwijać swój biznes i angażować do tego pracowników. Drugi dzień to konferencja przeznaczona dla firm specjalizujących się w cateringu dietetycznym. Tutaj będą omawiane problemy dotyczące samej inwestycji, najczęstsze błędy i pułapki w prowadzeniu tego typu działalności oraz konkurencyjności. Ostatniego dnia targów odbędzie się konferencja EdukkuJEMY”, na której eksperci mówić będą roli marketingu i social mediów w branży gastro.

SMAKKi GASTROTARGI są czymś więcej niż miejscem, w którym zorganizowana zostanie wystawa nowości dla branży. Oczywiście dobrze zaplanowana i przygotowana przestrzeń wystawiennicza jest naszą mocną stroną, a zaproszeni wystawcy gwarantują odwiedzającym dostęp do najnowszych i najlepszych rozwiązań na rynku. Jednak SMAKKi GASTROTARGI do również miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń i to jest właśnie to, czego gastronomia tak bardzo aktualnie potrzebuje.

Gastronomia to nasza wspólna sprawa, dlatego SMAKKi GASTROTARGI są tym wydarzeniem, na którym nie może zabraknąć nikogo, kto jest związany z branżą HoReCa.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Nagroda Chefs Choice Polska dla wołowiny długo dojrzewającej Sokołów

Wołowina długo dojrzewająca sezonowana na sucho firmy Sokołów otrzymała prestiżową nagrodę Chefs Choice Polska. Została ona przyznana w ramach II edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich oraz Fundację Warto Im Pomóc.

Mięso przyszłości. Co będą jeść Polacy w kolejnych dekadach? IV spotkanie Food Working

Przed nami kolejne spotkanie branżowe z cyklu Food Working, organizowane przez twórców projektu Food and Design. W studiu Od kuchni na warszawskiej Pradze eksperci zmierzą się z tematem mięsa przyszłości.

Światowy Dzień Higieny Rąk - tak świętuje marka Tork

Z okazji Światowego Dnia Higieny Rąk, co roku obchodzonego 5 maja, Tork, marka firmy Essity, lider na rynku profesjonalnej higieny, udostępniła personelowi toruńskiej placówki szkolenie VR.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej