x

Subway rozważa sprzedaż i podbija swoją cenę

Kategoria: Twój biznes - wiedza    20.01.2023

Franczyzowa sieć barów szybkiej obsługi z kanapkami, sałatkami i wrapami szuka nowego właściciela. Pertraktacje są wciąż na wczesnym etapie, ale mówi się, że sieć warta jest ponad 10 mld dol. Cenę sieć podbija dzięki transformacji lokali.

Sieć Subway warta jest ponad 10 mld dol. Fot. Shutterstock.com
Sieć Subway warta jest ponad 10 mld dol. Fot. Shutterstock.com
Doniesienia o zamiarach sprzedaży marki Subway pojawiły się już w 2021., ale wówczas firma im zaprzeczyła. Teraz Subway zatrudnił doradców do zbadania ewentualnej sprzedaży, donosi "Wall Street Journal".

Sieć zarządza 37 tys. restauracjami. Na razie franczyzodawca kontynuuje zaawansowane prace nad transformacją rozpoczętą w 2019  r., w ramach której zamykane są słabo prosperujące lokale.

Subway funkcjonuje w ponad 100 krajach, ale najwięcej punktów ma w USA. Według branżowej firmy badawczej Technomic, na którą powołuje się "Wall Street Journal", około 21 tys. lokalizacji Subway w USA osiągnęło w 2021 r. obroty w wysokości 9,4 mld dol., co stanowiło 13-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Sieć wyszła wówczas obronną ręką z pandemii i wprowadziła w swoich placówkach ulepszenia operacyjne, które zwiększyły zyski.

Według ekspertów, spółka może być łakomym kąskiem dla firm private equity i nabywców korporacyjnych. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to jedno z największych przejęć w branży fast-food na świecie. Poprzednią największą tego typu transakcją była sprzedaż pączków Dunkin’ za 11,3 mld dol. w 2020 r.

– Jako firma prywatna nie komentujemy struktury własności i planów biznesowych – powiedział przedstawiciel Subway. – Nadal koncentrujemy się na rozwijaniu marki poprzez naszą transformację, aby pomóc franczyzobiorcom odnosić sukcesy i przynosić zyski – dodał.

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Marcin Szachowicz: Pięć rozwiązań dobrych dla restauracyjnej kasy

Gdy drożeją warzywa, owoce, nabiał i inne artykuły spożywcze oraz zmniejsza się zawartość portfeli Polaków gastronomia jest w kropce. Podnosić ceny dań? Zmniejszać porcje? Szukać tańszych produktów? Żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jak więc sprawić, by goście wciąż chętnie odwiedzali restauracje?

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej