x

Medaliści olimpiady pizzy wsparli WOŚP w nietypowy sposób

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.01.2023

Zdobywcy miejsc na olimpiadzie Vera Pizza Napoletana w Neapolu spotkali się w Pabianicach. Tym razem jednak nie po to, by ze sobą rywalizować, a wspólnie zebrać pieniądze na szczytny cel, przygotowując nietypową pizzę.

W lipcu zeszłego roku trójka Polaków zdobyła medale podczas rywalizacji najlepszych pizzaiolo w zawodach organizowanych przez Associazione Verace Pizza Napoletana (AVPN), czyli Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Kilka dni temu cała trójka – Przemysław Szkudlarek, Tomasz Wolski i Kamil Błaszczyk spotkali się ponownie, tym razem jednak po to, by wspólnie z ekipą Pizza Fanatics przygotować wyjątkową pizzę. Całkowity dochód z jej sprzedaży (6443 zł) trafił do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
– Po olimpiadzie każdy z chłopaków poszedł w swoją stronę, ale nadal utrzymujemy kontakt. Planowaliśmy od jakiegoś czasu się spotkać i tak ze zwykłego spotkania wyszła nam akcja charytatywna – mówi Przemysław Szkudlarek, jeden z pomysłodawców nietypowej zbiórki.

Mortadella, sandacz i kaczka
Każdy z pizzaiolo oprócz wkładu pracy dostarczył także składniki do wyrabianych przez siebie placków, zaś miejsce do gotowania, mozzarellę i ciasto zapewnił właściciel restauracji Zielona Górka, w której odbyła się nietypowa zbiórka na WOŚP.

– Każdy z nas postawił sobie za zadanie stworzyć coś.co będzie inne i ciekawsze niż typowe pizze. Ja przygotowałem dwie, pierwsza z nich to ta, która dała mi drugie miejsce podczas olimpiady, a druga o nazwie “Róbta co chceta” była z sandaczem, mozzarellą, polską salsą, tartym żółtkiem oraz koperkiem. Bardzo ciekawym pomysłem była też pizza Tomka Wolskiego. Była jedną z pierwszych, która nam się skończyła – wspomina Przemysław Szkudlarek.

Oprócz wspomnianych kompozycji z konfitowaną kaczką czy sandaczem, panowie zaserwowali także m.in. placki z kiełbasą z mangalicy i koniny, z mortadelą DOP (o chronionej nazwie pochodzenia). Goście pabianickiej restauracji mieli więc okazję spróbować zarówno zupełnie nowych pizz jak i zwycięskich kompozycji, które trójka uczestników olimpiady w Neapolu przygotowała ponownie.

Trzech Polaków na podium
Olimpiada Vera Pizza Napoletana to międzynarodowy konkurs organizowany przez Associazione Verace Pizza Napoletana (AVPN), czyli Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Pizzaiolo z całego świata rywalizują ze sobą w jednej z pięciu kategorii: prawdziwa pizza napoletana, pizza gourmet, pizza smażona, mastunicola oraz calzone napoletano. Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli w 2022 roku odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady. Wśród kucharzy amatorów najlepszym okazał się z kolei Kamil Błaszczyk.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Kolacja Chefs Only na zamku w Szydłowcu na rzecz bezdomnych zwierzaków

10 czerwca na zamku w Szydłowcu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Chefs Only, któremu towarzyszyć będą m.in. gotowanie na żywo i warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pięciodaniowa kolacja degustacyjna, przygotowana przez pięciu szefów kuchni.

Nocny Market - start sezonu 2023

Nocny Market wraca na nieczynny dworzec Warszawa Główna już 5 maja! W ósmym sezonie jednego z największych eventów streetfoodowych w Polsce dobrych gastronomicznych powrotów, ekscytujących debiutów i jeszcze kilku niespodzianek.

Witamy na foodservice24.pl! Zmieniamy nazwę, zmieniamy się dla was!

Pożegnaliśmy dotychczasową nazwę i stare logo naszego portalu - OuiChef.pl. Chcemy, aby nowa domena - foodservice24.pl - łatwiej wam się kojarzyła z naszym bratnim magazynem "Food Service". Uspójniamy wizerunek i ofertę wydawniczą!

Palikot i Wojewódzki atakowani za zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa w prokuraturze

W sieci zawrzało. Aktywista Jan Śpiewak oskarża byłego polityka i przedsiębiorcę Janusza Palikota oraz celebrytę i dziennikarza Kubę Wojewódzkiego o nielegalne i nagminne zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa trafiła do prokuratury. Co dalej?

Radosnych i smacznych świąt!

Wielkanocne życzenia od redakcji OuiChef.pl i "Food Service".

Bogusław Linda tańczy w reklamie nowego burgera z McDonald’s

Bogusław Linda zagrał w reklamie McDonald’s, prezentując... niezwykły taniec. Znany z kultowych ról aktor to kolejna osobowość polskiej kultury - po m.in. Michale Żebrowskim, Borysie Szycu czy idolu młodego pokolenia raperze Macie - zaangażowana w kampanię fastfoodowej sieci.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej