x

6 najważniejszych trendów na rynku żywności. Raport targów SIAL PARIS

Kategoria: Twój biznes - wiedza    06.02.2023

Jak w najbliższych latach zmieni się rynek żywności? Prezentujemy sześć trendów opracowanych na zlecenie Międzynarodowych Targów Spożywczych SIAL PARIS. Z raportu wynika, że konsumenci coraz chętniej odtwarzają w domu smaki poznane w restauracjach oraz przywiązują wagę do określeń "bio" i "eko".

Jedzenie, po które sięgamy dla przyjemności, nie musi być. innowacyjne czy w jakimś stopniu przełomowe. Wystarczy, że receptury wywodzą się z tradycji lub sprawdzonego przepisu i będą się wpisywać w koncepcję tzw. comfort foodu, czyli jedzenia, które pozwala nam poczuć się lepiej i wprawi nas w stan sytości. Fot. Shutterstock.com
Jedzenie, po które sięgamy dla przyjemności, nie musi być. innowacyjne czy w jakimś stopniu przełomowe. Wystarczy, że receptury wywodzą się z tradycji lub sprawdzonego przepisu i będą się wpisywać w koncepcję tzw. comfort foodu, czyli jedzenia, które pozwala nam poczuć się lepiej i wprawi nas w stan sytości. Fot. Shutterstock.com
66% konsumentów deklaruje, że coraz chętniej wybiera żywność dobrej jakości, a 62% sięga po zupełnie nowe produkty – wynika z raportu przygotowanego na Międzynarodowe Targi Spożywcze SIAL „Taste, true, meaning. Planet food commits”. Badanie zrobione dla SIAL przez Kantar TNS, XTC World Innovation i Gira Conseil miało wskazać najważniejsze trendy w zachowaniach konsumentów w branży spożywczej.

TREND 1: Cieszymy się małymi przyjemnościami
Coraz częściej myśląc o jedzeniu nie chodzi nam tylko o szybkie zaspokojenie głodu, dostarczenie wartości odżywczych czy energetycznych, ale także o przyjemność. A tę zazwyczaj chcemy fundować sobie spontanicznie. Taką zmianę podejścia do żywności przyniosła pandemia – wpłynęła na poszerzenie oferty produktów, które przede wszystkim mają dostarczyć przyjemności podniebieniu. W Polsce to 8% wzrostu  r/r 2020 vs 2021.

Z targowych obserwacji wynika, że wcale nie muszą być to produkty innowacyjne czy w jakimś stopniu przełomowe. Wracamy niejako do podstaw – wystarczy, że receptury wywodzą się z tradycji lub sprawdzonego przepisu i będą się wpisywać w koncepcję tzw. comfort foodu, czyli jedzenia, które pozwala nam poczuć się lepiej i wprawi nas w stan sytości.

TREND 2: Minimalizm, czyli mniej i lepiej
Po modzie na wyszukiwanie jak najbardziej fantazyjnych i skomplikowanych w swoim składzie artykułów, przyszła pora na receptury w duchu minimalizmu. Nie oznacza to, że na naszych talerzach powinno się znaleźć jak najmniej produktów. Ważne za to jest, żeby poszczególne części naszego posiłku składały się z jak najmniejszej liczby składników, były pozbawione konserwantów i polepszaczy.

Trendy wskazują na to, że aktywnie szukamy i w najbliższych latach nadal będziemy szukać produktów możliwie jak najbardziej naturalnych, czy wręcz ekologicznych.

TREND 3: Czysta etykieta
Coraz większe poczucie odpowiedzialności za nasze zdrowie oraz wymogi prawne powodują, że producenci systematycznie wycofują składniki, które są uważane za mało bezpieczne czy niezbyt zdrowe i podkreślają, że ich produkty nie mają takich substancji w swoim składzie. Takie działanie zresztą przekłada się na większą świadomość konsumentów i promowanie zdrowszego stylu życia.

Coraz częściej w związku z tym stosowana jest tzw. czysta etykieta, która jasno i klarownie opisuje skład produktów i informuje o tym, czego dany produkt nie zawiera. Mowa tu m. in. o wszelkiego typu „polepszaczach” w produktach, aby lepiej smakowały, lepiej wyglądały, dłużej przetrwały w kanałach dystrybucji i były tańsze. Tego typu myślenie powoli się kończy, bo konsumenci mają już dość oszustw w branży żywności i udawania przez marki tego, czym w nie są.

TREND 4: Mniejsze opakowania
Jeszcze pewnie za wcześnie, by mówić o końcu promocji typu „kup 2 x XXL, a dostaniesz XL gratis”, jednak ten trend jest już od dłuższego czasu zauważalny w Europie Zachodniej, w tym m. in. we Francji. Europejczycy coraz chętniej sięgają nie tylko po produkty sprzedawane luzem (kasze, bakalie, mrożone ryby czy owoce morza), lecz także po artykuły pakowane w mniejszych ilościach. Takie podejście do zakupów to rezultat rosnącej świadomości w obszarze gospodarowania i niemarnowania żywności.

TREND 5: Doceniamy produkty bio i ekologiczne
Produkty bio, organic i ekologiczne zawładnęły rynkiem już kilka dobrych lat temu i najnowszy raport „SIAL Insights 2022” pokazuje, że trend ten nie tylko się utrzyma, lecz także będzie zyskiwał jeszcze bardziej na znaczeniu.

Klientów już nie zadowala jedynie etykieta z napisem „bio” czy „eko”, ale coraz bardziej odważnie patrzą producentom na ręce. 7 na 10 respondentów deklaruje, że aktywnie szuka zdrowych produktów bez żadnych polepszaczy. Coraz bardziej świadomi konsumenci zwracają uwagę na to, skąd pochodzi mięso i oczekują, że zwierzęta będą hodowane w warunkach zapewniających im wysoki dobrostan.

TREND 6: Chcemy wiedzieć jaki wpływ na środowisko ma to, co jemy
Nie jest to trend zupełnie nowy. Różne prognozy wskazywały też, że ze względu na pandemię, może znacznie wyhamować. Jednak wygląda na to, że konsumenci zaczynają osiągać poziom świadomości, który dalej będzie odpowiadał za dynamiczny rozwój tego trendu.

Wachlarz działań wprowadzanych przez producentów jest szeroki. Od specjalistycznych programów mających na celu audyt i systemowe zmniejszenie śladu węglowego produkcji, przez wprowadzanie nowych modeli biznesowych, po zastosowanie najbardziej nowoczesnych technologii i zmianę wykorzystywanych przy produkcji surowców.  

Na bazie:
https://www.sialparis.com/theme/sial_2019_desktop_git/pdf/Doc%20Planete%20Food%20-%20GB%20-%20TASTE.pdf
https://presse.sialparis.fr/sial-insights-2022_en/?lang=en
https://www.sialparis.com/Top-Trends/Your-guide-to-current-and-future-agri-food-trends-around-the-world

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Sposób na sukces: piekarnie z dodatkowymi funkcjami - kawiarni, śniadaniowni i wine baru

Słowo "chleb" przywołuje szeroki wachlarz pozytywnych skojarzeń, a zapach świeżego pieczywa jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. W ostatnich latach modne stały się lokale łączące funkcje piekarni i kawiarni, bistro czy wine baru. Jaki jest ich przepis na sukces?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej