x

Dogbar - bar dla... psów w Galerii Katowickiej

Kategoria: Miejsca    08.02.2023

Galeria Katowicka jako pierwsze centrum handlowe w Polsce zapewnia czworonogom oraz ich opiekunom możliwość swobodnego przebywania w strefie food court. Powstał w niej Dogbar, gdzie można zjeść posiłek bez stresu, że obecność towarzyszącego psa będzie kłopotliwa dla innych osób.

Dogbar w Galerii Katowickiej zapewnia czworonogom oraz ich opiekunom możliwość swobodnego przebywania w strefie food court. Fot. materiały prasowe
Dogbar w Galerii Katowickiej zapewnia czworonogom oraz ich opiekunom możliwość swobodnego przebywania w strefie food court. Fot. materiały prasowe
Bar powstał dzięki zaangażowaniu Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach i Beaty Nowak - behawiorystki, zoopsycholożki i trenerki psów. 

W Dogbarze w swobodnych warunkach można zjeść posiłek, bez stresu, że obecność towarzyszącego psa będzie kłopotliwa dla innych osób. Lokal zapewnia komfort także zwierzakom – jest tu pięć stanowisk dla psów, w których mogą odpocząć, dostać miseczkę z wodą, czy zjeść przekąskę przyniesioną przez opiekuna. Bardziej zsocjalizowane psy mogą przebywać w otwartych stanowiskach, a te mniej oswojone z obecnością innych ludzi i zwierząt – w specjalnych klatkach kennelowych.

O wyposażenie Dogbaru w klatki, legowiska, miski i zabawki zadbał sklep zoologiczny Leopardus. W lokalu znajduje się tam również instaspot dla zwierzaków - czyli miejsce, gdzie można zrobić fotkę swojemu pupilowi.

- Otwierając Dogbar, przecieramy szlaki, bo takiego miejsca w centrach handlowych na polskim rynku jeszcze nie było. Źródło tego pomysłu leży w trosce o komfort wszystkich odwiedzających Katowicką. Traktujemy psy jako pełnoprawnych gości, wychodzimy naprzeciw ich opiekunom, ale z poszanowaniem potrzeb wszystkich pozostałych użytkowników naszej przestrzeni. Dogbar powstał również z myślą o tych, którzy źle się czują z psami w strefie restauracyjnej bądź dla których, np. ze względu na małe dzieci, obecność psa może być kłopotliwa. Zależało nam na tym, żeby wszyscy czuli się u nas tak samo dobrze - mówi Anna Szczerkowska, marketing manager Galerii Katowickiej.

 

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej