x

Tork wspiera działania Fundacji Daj Herbatę na rzecz bezdomnych

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.02.2023

Dworzec Centralny w Warszawie to miejsce, gdzie bezdomni znajdują pomoc i wsparcie. W poniedziałkowe wieczory na parkingu przy dworcu można spotkać wolontariuszy, którzy rozdają potrzebującym jedzenie, ubrania i inne przydatne rzeczy. To inicjatywa Fundacji Daj Herbatę, którą wsparła marka Tork.

Karolina i Magda, przedstawicielki marki Tork uczestniczyły w wydawaniu kanapek dla bezdomnych przy Dworcu Centralnym w Warszawie. Fot. materiały prasowe
Karolina i Magda, przedstawicielki marki Tork uczestniczyły w wydawaniu kanapek dla bezdomnych przy Dworcu Centralnym w Warszawie. Fot. materiały prasowe
Marka Tork, angażując się w wiele akcji – przekazując produkty higieniczne, biorąc udział w charytatywnych wydarzeniach sportowych – już nie raz pokazała, że potrafi, chce i wie, jak pomagać innym. Tak też było i tym razem.

Po mikołajowej akcji paczek dla seniorów zainicjowanej prywatnie przez pracowników Tork pozostały środki, które szybko znalazły przeznaczenie. Paulina, Beata, Ewa, Iga, Karolina, Justyna i Magda podzieliły się zadaniami i w warszawskim biurze Essity, dbając o jakość i, jak przystało na światowego lidera branży – najwyższą higienę – przygotowały 300 kanapek, które trafiły do osób w kryzysie bezdomności. Karolina i Magda uczestniczyły także w wydawce przy dworcu.

– To wielka radość, że mogłyśmy pomóc i zapewnić posiłek potrzebującym. Kanapki mają moc. A jeszcze bardziej cieszy nas to, że nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem kolegów z Essity. Już zarezerwowałyśmy kolejny termin w Fundacji. Działamy dalej w jeszcze szerszym gronie kolegów i koleżanek z pracy, a chętnych nie brakuje – mówi Iga Olejarczyk-Sapińska, customer service team leader w Tork.

To była pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia współpraca pracowników Tork z Fundacją Daj Herbatę, która zrzesza grupę ludzi dobrowolnie działających na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej. Jednym z głównych celów marki Tork jest bowiem poprawianie dobrostanu innych i przełamywanie barier.

– Bardzo cenimy sobie współpracę z firmami, bo zgrane zespoły osób, które pracują razem na co dzień, potrafią zorganizować pomoc na dużą skalę. Przygotowując jedzenie dziewczyny z Essity działały z wielkim entuzjazmem, dokładnie i szybko. Kanapka jest ważną formą pomocy ze względu na swoją przydatność następnego dnia, zatem osoba, która ją dostaje może zostawić ją sobie na później. Udział wolontariuszy w pakowaniu i rozdawaniu jedzenia ma dodatkową wartość, bo pozwala im zobaczyć, jak krzywdzące może być stereotypowe myślenie o osobach w kryzysie bezdomności oraz poznać indywidualne historie wielu z nich. Duże znaczenie ma dla nas cykliczna współpraca z firmami, dzięki czemu możemy lepiej zaplanować wspólne działania i zapewnić regularną pomoc dla potrzebujących – podsumowuje Patrycja Drożyńska z Fundacji Daj Herbatę.

 

Autor tekstu: *** Promocja ***

Zobacz także

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej