x

Przełom w hodowli mięsa? Wołowina z laboratorium jak prawdziwa

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    15.02.2023

Szwajcarski start-up Mirai Foods zajmujący się technologią żywności twierdzi, że stworzył w swoim bioreaktorze kawałek polędwicy z komórek wołowych w mniej niż cztery tygodnie.

Wołowina wyhodowana in vitro przez szwajcarski start-up Mirai Foods ma w strukturze przypominać prawdziwe mięso. Fot. Shutterstock.com
Wołowina wyhodowana in vitro przez szwajcarski start-up Mirai Foods ma w strukturze przypominać prawdziwe mięso. Fot. Shutterstock.com
Metoda in vitro, dzięki której pochodząca ze zwierzęcych komórek macierzystych tkanka mięsna jest hodowana w laboratorium, może zapewnić produkcję mięsa w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny dla dobrostanu zwierząt. Szwajcarski start-up Mirai Food twierdzi, że osiągnął w tym kierunku kamień milowy - informuje "Lebensmittel Zeitung".
 
Jak zapewnia Mirai Food, firmie udało się wyhodować polędwicę wołową, z której można wykroić steki "niemal każdej grubości". Głównym przełomem technologicznym jest to, że firma odtworzyła strukturę prawdziwego mięsa, w tym włókien mięśniowych i tkanki tłuszczowej.
 
Jest to znaczące osiągnięcie, bo do tej pory mięso wyhodowane metodą in vitro miało konsystencję mięsa mielonego lub było formowane w steki za pomocą drukarek 3D. Dzięki tej technologii można jednak wytwarzać tylko stosunkowo cienkie plastry mięsa, które również nie mają typowej dla niego struktury włókien.
Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej