x

Wyzwania branży restauracyjnej w 2023 roku [BADANIE]

Kategoria: Twój biznes - wiedza    20.02.2023

W związku z coraz trudniejszą sytuacją na rynku właściciele małych i średnich restauracji szukają rozwiązań pozwalających dotrzeć do nowych klientów i zapewniających dodatkowe źródła przychodu - wynika z badania dla Glovo. Zdaniem restauratorów, kluczem do sukcesu może być personalizacja oferty.

Aż 79% restauratorów w Polsce uważa, że ich klienci oczekują także większej personalizacji oferty, bardziej adekwatnego dostosowania oferowanych produktów do oczekiwań odbiorców. Fot. Shutterstock.com
Aż 79% restauratorów w Polsce uważa, że ich klienci oczekują także większej personalizacji oferty, bardziej adekwatnego dostosowania oferowanych produktów do oczekiwań odbiorców. Fot. Shutterstock.com
Glovo przeprowadziło badanie wśród lokalnych, małych i średnich restauracji w Polsce oraz na ośmiu innych rynkach – w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Bułgarii, Kenii, Rumunii i Maroko.

Wynika z nich, że 47% właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w ciągu ostatnich 2-3 lat natknęło się na trudności w biznesie, które były bezpośrednim efektem pandemii. Dzisiaj najpoważniejszym zagrożeniem jest dla nich inflacja – to ona jest największym wyzwaniem dla 62% ankietowanych. 32% obawia się zmniejszenia zasobów finansowych konsumentów.

Wobec kryzysowych wyzwań 29% badanych uważa, że kluczową rolę może odegrać  optymalizacja dostaw jedzenia do konsumentów. W ciągu ostatnich 10 lat rynek zamówień posiłków online wzrósł w Polsce ponad 10-krotnie, a w przyszłym roku jego wartość ma osiągnąć 4,5 mld zł. Platforma Glovo szacuje, że część partnerów aplikacji osiąga nawet 40% dodatkowego przychodu dzięki dostawom.  

Kolejnym istotnym trendem, na który wskazują respondenci jest zainteresowanie zdrowym jedzeniem. Aż 65% restauratorów uważa, że konsumenci oczekują bardziej ekologicznych  wariantów posiłków w lokalach i w dostawie.

Aż 79% restauratorów w naszym kraju ma świadomość, że ich klienci oczekują także większej personalizacji oferty, bardziej adekwatnego dostosowania oferowanych produktów do oczekiwań odbiorców. Jednocześnie, właściciele lokali dostrzegają duży potencjał w marketingu – 77% ankietowanych inwestuje w takie działania, a 51% zwiększa wydatki na reklamę.

Poza marketingiem liczy się także obsługa klienta, a do tej należy, m. in. logistyka. Uwagę na jakość dostaw zwróciło w zrealizowanym przez Glovo badaniu 29% restauratorów, którzy określili zoptymalizowane metody delivery, np. ultra-szybkiego dostarczenia zamówienia, jako działania niezbędne.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ukraińska sieć Lviv Croissants otworzyła szósty lokal i ujawnia dalsze plany

Znamy miasta, w których Lviv Croissants podpisał już umowy na uruchomienie kolejnych lokali pod swoim szyldem. Sieć obrała ostry kurs na Polskę - 1 czerwca otworzyła szósty bar w naszym kraju.

Popeyes - nowa sieć szykuje się do debiutu w Polsce. Wiemy, gdzie będzie pierwszy lokal

Pierwszy lokal amerykańskiej sieci gastronomicznej Popeyes znanej z dań w stylu luizjańskim już w lipcu przywita pierwszych gości. Zostanie otwarty we Wrocławiu w Pasażu Grunwaldzkim.

Marcin Szachowicz: Pięć rozwiązań dobrych dla restauracyjnej kasy

Gdy drożeją warzywa, owoce, nabiał i inne artykuły spożywcze oraz zmniejsza się zawartość portfeli Polaków gastronomia jest w kropce. Podnosić ceny dań? Zmniejszać porcje? Szukać tańszych produktów? Żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jak więc sprawić, by goście wciąż chętnie odwiedzali restauracje?

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej