x

Czy Polacy przestrzegają Wielkiego Postu? Pytamy Pyszne.pl, Glovo i Uber Eats

Kategoria: Lifestyle - styl odżywiania    22.02.2023

Trwa katolicki Wielki Post, a związane z nim żywieniowe nawyki rodaków przekładają się na rodzaj posiłków zamawianych online za pośrednictwem platform delivery. Notują one więcej "postnych" zamówień, mimo spadku liczby osób, które deklarują się jako praktykujący katolicy.

Polacy nadal przestrzegają zasad Wielkiego Postu. Fot. Shutterstock.com
Polacy nadal przestrzegają zasad Wielkiego Postu. Fot. Shutterstock.com
Wielki Post w Kościele Katolickim tradycyjnie rozpoczyna się w Środę Popielcową, która w tym roku przypadła 22 lutego i zgodnie z kalendarzem liturgicznym potrwa do Wielkiego Czwartku (6 kwietnia). Łącznie to 43 dni.

W czasie Wielkiego Postu kościół zaleca wiernym ogólnie większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu przez cały czas jego trwania oraz powstrzymanie się od jedzenia mięsa w Środę Popielcową, a później w każdy piątek miesiąca (zwolnione z poszczenia są osoby poniżej 14. roku życia oraz chorzy).

Jak wynika z badania CBOS, od 1992 r. do 2022 r. odsetek dorosłych Polaków określających się jako wierzący spadł z 94 do 84%, a praktykujących regularnie (raz w tygodniu lub częściej) - z prawie 70% do niemal 42%. Jednocześnie wzrósł odsetek niepraktykujących – z 9 do 19%.

Czy wobec tego Polacy nadal poszczą w piątki? Zapytaliśmy o obserwacje w tym zakresie firmy, które na co dzień dostarczają posiłki. 

Nieznaczny, ale regularny wzrost udziału dań wegetariańskich w zamówieniach w piątki przed Wielkanocą obserwuje Pyszne.pl, które największą liczbę zamówień potraw bezmięsnych odnotowuje trzy dni w roku: w Środę Popielcową, Wielki Piątek oraz Wigilię (Bożego Narodzenia). 

– Te dane potwierdzają badania, które przeprowadziliśmy na potrzeby raportu Food Trendów Pyszne.pl za 2022 rok. Wynika z nich, że prawie 50% ankietowanych planuje spożywanie posiłków zgodnie z tradycyjnymi przyzwyczajeniami, na przykład ryby je głównie w piątki, a rosół w niedzielę – mówi Barbara Pragłowska, head of business analysis w Pyszne.pl.

Postne nawyki Polaków mają swoje odzwierciedlenie w strukturze zamówień składanych także przez platformę Uber Eats. W piątki udział zamówień postnych jest o 10% wyższy w porównaniu do innych dni tygodnia. Jeśli zaś chodzi o samą Środę Popielcową, kiedy to obowiązuje post ścisły, Uber Eats odnotowuje ogólny spadek ilościowy zamówień w porównaniu do nieświątecznych śród. 

– W tym dniu udział zamówień postnych jest o 25% wyższy, a sprzedaż sushi rośnie nawet dwukrotnie. Podobna tendencja ma miejsce w Wielki Piątek. Tego dnia również odnotowujemy niższy ogólny poziom zamówień, jednocześnie jednak udział dań postnych wzrasta o 20% w porównaniu do innych piątków i o 30% w porównaniu do innych dni tygodnia – wylicza Michał Dubisz, general manager, Uber Eats Poland.

W piątki, w porównaniu do pozostałych dni, dania kuchni wegetariańskiej są znacznie bardziej popularne i częściej zamawiane w Glovo

– Dużą popularnością jako alternatywa dla dań mięsnych cieszy się wtedy m.in. wegetariański ramen z warzywami. Dania wege są najchętniej wybierane przez mieszkańców Warszawy, jednak widzimy, że trend ten przenika również do innych miast. W Białymstoku odnotowaliśmy największy, bo aż 350-proc. wzrost zamówień dań wegetariańskich w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wskazuje Bartosz Prokopowicz, head of q-commerce w Glovo Polska.

Tradycyjne podejście do piątku związane z poszczeniem tego dnia ma swoje odzwierciedlenie w zachowaniu użytkowników Glovo w Polsce, którzy częściej decydują się wtedy na dania wegetariańskie czy polskie w stosunku do pozostałych dni tygodnia.

Jednak jest to także element szerszego trendu. Polscy konsumenci traktują kuchnię wegetariańską z coraz większym zainteresowaniem. Potwierdzają to zebrane przez nas dane, z których wynika, że Polska znalazła się, obok Hiszpanii i Włoch, wśród krajów z największą liczbą zamówień potraw wegetariańskich. Co więcej, cała kategoria tych dań w Glovo wzrosła rdr. o 57%. Z badań tej firmy wynika, że 65% właścicieli restauracji chce wdrożyć więcej wegetariańskich czy wegańskich potraw w swoim menu.

 

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

It’s Bean: fasola jaś w roli głównej [WYWIAD]

Paulina Barros i Katarzyna Siczek założycielki It's Bean produkują alternatywy nabiału na bazie polskiej fasoli. Jak mówią, chciały ją trochę odczarować, gdyż wielu osobom fasola nadal kojarzy się głównie z ciężkostrawną ... po bretońsku.

Jajka nie tylko do zjedzenia. Wielkanocne obrządki w Polsce i na świecie

W rozmaitych wierzeniach, filozofiach i tradycjach jajko pojawiało się już od czasów starożytnych. To uniwersalny symbol odradzającego się życia i nadchodzącej wiosny. Jak wykorzystywane jest w tradycjach wielkanocnych różnych krajów?

Violife najlepszą wegańską alternatywą sera na świecie

Violife Grecki Biały został uznany za najlepszą wegańską alternatywę sera na świecie w rankingu platformy Abillion. Na piątym miejscu tego samego zestawienia znalazł się Violife Kremowy.

Piotr Grabowski (foodtech.ac): Rewolucja plant-based jest jeszcze przed nami

O roślinnych trendach na rok 2023 rozmawiamy z Piotrem Grabowskim, współzałożycielem foodtech.ac, pierwszego w Polsce akceleratora start-upów z branży spożywczej.

Młodzi wybierają żywność przyszłości i zachęcają do zmian starsze pokolenia

Młodzi Polacy masowo zmieniają nawyki - wybierają żywność, która łączy korzyści dla zdrowia i planety. Do takich samych zmian zachęcają bliskich ze starszych generacji. W tej żywieniowej rewolucji, napędzanej przez pokolenie Z, kluczową rolę pełnią produkty roślinne.

Prezes One Day More: Rynek roślinnych zamienników w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost zainteresowania dietą roślinną wśród Polaków. Coraz więcej konsumentów sięga także po zamienniki mięsa dostępne w sklepach i restauracjach. O stale powiększającej się palecie wegańskich alternatyw rozmawiamy z prezesem One Day More, Dariuszem Harajem.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej