x

Mistrzostwa Świata Sommelierów Paryż 2023. Znamy zwycięzców

Kategoria: Wino    23.02.2023

Raimonds Tomsons z Łotwy jest nowym Mistrzem Świata Sommelierów. W finale konkursu w Paryżu pokonał Reeze Choi z Chin i Ninę Jensen z Danii. Polskę reprezentował Kamil Wojtasiak, który był o włos od udziału w półfinale Mistrzostw.

W zawodach startowało 68 kandydatów z 65 krajów, wśród nich trzech zwycięzców konkursów rozgrywanych na poszczególnych kontynentach: Europy i Afryki, obu Ameryk oraz Azji i Oceanii.

Wyniki Mistrzostw były zaskoczeniem, wielu sommelierów ocenianych jako faworyci nie znalazło się w półfinale, m.in. aktualni mistrzowie Europy czy Azji i Oceanii. W finale zabrakło reprezentantów krajów o największych tradycjach i kulturze wina, jak Niemcy czy Francja.

– Cieszę się, że brałem udział w tak prestiżowym przedsięwzięciu. Oczekiwałem lepszego wyniku, ale zważywszy naprawdę wysoki i wyrównany poziom, jaki reprezentują sommelierzy z całego świata, nie mam dyskomfortu. W ciągu łącznie pięciu lat przygotowań do zawodów zdobyłem ogromną wiedzę i umiejętności i to chyba najważniejsze – mówi Kamil Wojtasiak.

Mistrzostwa były zorganizowane w imponującym stylu. Otwarty dla publiczności finał odbył się na scenie zbudowanej na paryskim stadionie La Défense. Zmagania finalistów obserwowało na miejscu niemal 4000 widzów, gala transmitowana była także online, łącznie wydarzenie obejrzało około 7 tysięcy ludzi na całym świecie.

Cztery dni Mistrzostw wypełnione były testami, degustacjami i zadaniami serwisowymi, a dodatkowe dwa dni przeznaczone były na wydarzenia towarzyszące. Polscy sommelierzy mieli swój udział w organizacji przedsięwzięcia – ekipa techniczna pod wodzą Dawida Sojki, w składzie: Iwona Hereda, Adam Uradziński, Łukasz Bester i Janek Bester niezwykle sprawnie wsparła obsługę Mistrzostw.

ASI Best Sommelier of the World 2023 w Paryżu można uznać za wydarzenie historyczne, ponieważ Francja – kolebka zawodu sommeliera – była gospodarzem konkursu po raz pierwszy od ponad 30 lat. Zawody zainicjowano w 1969 roku wraz z utworzeniem ASI – Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów, które organizuje Mistrzostwa Świata co 3 lata.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Kamil Wojtasiak - Obsługa musi znać ofertę na pamięć!

Coraz więcej miejsc, które nie są restauracjami czy wine barami, wprowadza wino do menu.Jak opracować ofertę winiarską w kawiarniach, śniadaniowniach, bistrach czy piekarniach i jak przygotować się do jej sprzedaży? Rozmawiamy o tym z Kamilem Wojtasiakiem, Mistrzem Polski Sommelierów z 2018 r.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej