x

Adam Chrząstowski: To nie jest czas na wróżenie z fusów

Kategoria: Lifestyle - blog    24.02.2023

Na początku roku pojawia się wiele publikacji przewidujących, co wydarzy się w najbliższych 12 miesiącach. Mimo przekornej natury nie mam zamiaru od tego uciekać, gdyż zdaję sobie sprawę, że wiele osób jest dzisiaj zagubionych i oczekuje porady, jaki kierunek obrać.

Adam Chrząstowski. Fot. materiały prasowe
Adam Chrząstowski. Fot. materiały prasowe
W czasach prosperity pojawiające się mody wynikają ze snobizmu i poszukiwania nowych rozrywek. Dzisiaj czasy są trudniejsze, więc trendy będą bardziej wynikały z konieczności i wymuszały swoistą zaradność.

Z drugiej strony rośnie konsumencka świadomość i trzeba się wykazać profesjonalizmem, aby sprostać wymaganiom gości. Jeśli zderzymy to z rosnącymi kosztami produktów, mediów i pracowników, to uświadomimy sobie, że gastronomia została odarta z romantyzmu i straciła nimb łatwego oraz przyjemnego biznesu. Pisałem już, że paradoksalnie cieszę się z tego zjawiska, bo to wykosi przypadkowych ludzi z branży, a i gotowanie dla świadomego odbiorcy daje dużo więcej satysfakcji.

Przewiduję, że odejdziemy od zbędnej kombinacji i koncentrować się będziemy na prostocie. Liczyć się będzie umiejętność wydobycia z produktu tego, co w nim najlepsze. Gotowanie samych polędwic jest nie tylko snobizmem, lecz także lenistwem. Poza tym okoliczności zmuszają nas do wykorzystania wszystkiego, co nas otacza. Zero waste przestaje być hipsterską modą, a zaczyna być koniecznością.

Kreatywne podejście do resztek nie musi wiązać się z tworzeniem nowych rozwiązań czy łączeniem ich z fikuśnymi teksturami. Wystarczy zainspirować się kuchnią Dalekiego Wschodu znaną z tego, że głodowa rzeczywistość wymusiła tam wykorzystywanie wszystkiego, co nadawało się do jedzenia. Stąd rosnąca popularność prażynek ze skórek kurczaka lub wieprzowych, gotowanie podrobów wszelkiej maści lub części zazwyczaj odrzucanych, takich jak kurze kupry. W Norwegii ludzie oszaleli na punkcie wodorostów, które z kolei Japończycy stosują od wieków.

Jak widać, do pewnych rzeczy musimy dojrzeć. 20 lat temu Kurt Scheller opowiedział mi o człowieku, który miał pomysł na otwarcie w Polsce sieci kashi barów. Na fali boomu na sushi chciał pójść japońską drogą, lecz zastosować polski produkt i zamienić ryż na kaszę. Nie wyszło, bo jedzenie kaszy w naszym kraju było wtedy lekkim obciachem. Dzisiaj jest zupełnie inna sytuacja – ludzie doceniają walory zdrowotne kaszy oraz jej lokalność. Może teraz nadszedł dobry moment, bo zaradność, o której pisałem wcześniej, skłania nas do zerwania ze schematami.

Kryzys migracyjny spowodował, że bardziej otwieramy się na kuchnie innych nacji. Wraz z masą uchodźców z Ukrainy powstało u nas bardzo dużo miejsc z tamtejszą kuchnią. Nie dziwi mnie więc, że w ostatnie święta w wielu świątecznych ofertach obok pierogów pojawiły się także chinkali i wareniki. To pewnie dlatego, że te polskie z kapustą i grzybami były lepione rękami pań z Ukrainy.

Dlaczego więc nie dodać do menu tego, co świetnie potrafią przygotować? Obcokrajowcy robią kariery w kuchni i wielu z nich obejmuje kierownicze stanowiska. Nikogo już nie dziwi obcy akcent pracowników serwisu. Mnie to cieszy i niech tak zostanie.

Zwiększona świadomość i kryzys skłaniają nas także do analizy kosztów, jakie wiążą się z użyciem wody i prądu oraz zanieczyszczeniem środowiska. I znowu – określenia „ślad węglowy” czy „food miles” przestają być pustymi sloganami czy fanaberią, ale czynnikiem, którego nie da się zignorować.

Wrzucając do śmietnika plastikowe butelki, nie myślimy już, że będzie to problem ludzi żyjących za 100 lat – katastrofa ekologiczna zagląda nam w oczy już dzisiaj i jeśli robimy w związku z tym jakieś noworoczne postanowienia poprawy swojego postępowania, to lepiej, abyśmy wykazali się żelazną konsekwencją.

Autor tekstu: Adam Chrząstowski
O AUTORZE
Adam Chrząstowski
Prezydent Bocuse d’Or Academy Poland, wyróżniony przez Akademię Gastronomiczną nagrodą Mistrz Mistrzów. Prowadzi działalność doradczą i szkoleniową w branży HoReCa (Adam Chrząstowski Consulting), pisze felietony dla magazynu „Food Service”, prowadzi programy kulinarne w Kuchni +.
Był szefem kuchni restauracji Ed Red w Krakowie i w Warszawie, wyróżnionych przez Slow Food Polska oraz przewodniki Michelin i „Gault & Millau”. Współtworzył krakowską restaurację Ancora. Doświadczenie zdobywał na wszystkich szczeblach zawodu kucharza w najlepszych restauracjach w kraju i za granicą. Absolwent filozofii, specjalność – etyka.

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Poznań doceniony

W rodzimym światku gastronomicznym zapanowała ostatnio euforia. Ożył temat polskich restauracji w przewodniku Michelin.

Tomasz Źródłowski: Wino jest w porządku, ale... whisky jest szybsza

"Wine is fine, but whiskey’s quicker Suicide is slow with liqueur Take a bottle, drown your sorrows Then it floods away tomorrows" Ozzy Osbourne

Maciej Nowaczyk: W polskim winiarstwie najlepsze jeszcze przed nami

"The best is yet to come" - tytuł utworu Franka Sinatry chyba najlepiej oddaje prognozy dotyczące przyszłości branży winiarskiej w Polsce. Oby się spełniły!

Szef bez butów chodzi? Szef kuchni Przemysław Kaczmarek o tym, jak jadają kucharze

- Parafrazując znane przysłowie, chcę opisać zjawisko, które jest charakterystyczne dla naszej branży. Jak jadają szefowe i szefowie kuchni? Zazwyczaj szybko, na stojąco, nieregularnie i dość przypadkowo... - pisze Przemysław Kaczmarek, regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions Polska.

Adam Chrząstowski: Małżeństwo z rozsądku

Jestem ciekaw, czy dobrze wam się kojarzy powyższy tytuł? Jedni powiedzą - jeśli związek, to tylko z miłości. Inni, że poważna decyzja podjęta na chłodno, bez emocji, lepiej rokuje, i to właśnie nazywamy rozsądkiem.

Agata Noszczyk: Nie próbuję być na sto procent "stąd"

Czwartek, wczesne popołudnie. Do restauracji wchodzi Pan Janusz, przywozi jak co tydzień ziemniaki,cebulę i buraki. Jego syn dźwiga worek marchewki, a w drugiej ręce niesie pęk porów. Przemarznięte, ale biorę.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej