x

Trendy w HoReCa według ekspertów Food & Design

Kategoria: Twój biznes - wiedza    01.03.2023

W 2022 r. nasza uwaga skoncentrowana była wokół pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Odbił się on zarówno na branży, jak i wpłynął na zmianę nawyków konsumenckich. Jak będzie wyglądał 2023 r. w sektorze food?

W 2022 r. nasza uwaga skoncentrowana była wokół  pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Odbił się on  zarówno na branży, jak i wpłynął na zmianę nawyków  konsumenckich. Jak będzie wyglądał 2023 r. w sektorze food? Fot. Shutterstock
W 2022 r. nasza uwaga skoncentrowana była wokół pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Odbił się on zarówno na branży, jak i wpłynął na zmianę nawyków konsumenckich. Jak będzie wyglądał 2023 r. w sektorze food? Fot. Shutterstock
Liczy się jakość
W obliczu kryzysu konsumenci podejmują decyzje zakupowe z większą dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że w 2023 r. całkowicie zrezygnujemy z produktów wysokiej jakości, wręcz przeciwnie. Jak wynika z publikacji „Raport 2022: zachowania zakupowe Polaków” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Polacy nadal cenią produkty wysokiej jakości, choć ze względu na kryzys kupują rozważniej. Blisko 80% badanych zadeklarowało, że najważniejsza podczas codziennych zakupów jest jakość, a następnie cena (75,8%).

– Gdy mówimy o produktach jakościowych, często mamy na myśli kategorię premium. Mimo utartej opinii nie definiujemy jej jedynie przez cenę. Potwierdza to przeprowadzony wspólnie z agencją ARC Rynek i Opinia raport projektu Food and Design „Komunikacja wizualna w branży FMCG i HoReCa, a decyzje zakupowe Polaków”. Okazuje się, że poza kwestiami cenowymi produkt premium definiują: skład, marka oraz wygląd – komentuje Magdalena Malutko, pomysłodawczyni projektu Food and Design.

Zielona kuchnia
Ubiegły rok przyniósł prawdziwy boom w sektorze produktów wegańskich. Według GfK Polonia sprzedaż roślinnych alternatyw dla mięsa i nabiału między kwietniem 2021 r. a marcem 2022 r. odnotowała ponad 21-procentowy wzrost liczby nabywców w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Eksperci przewidują, że w 2023 r. na rynku pojawi się jeszcze więcej innowacji z tego segmentu (w tym zamienniki owoców morza).

Intensywny rozwój oferty artykułów roślinnych sygnalizują popularne marki z sektora food. Tesco zakłada wzrost sprzedaży roślinnych alternatyw dla mięsa o 300%, z kolei IKEA zadeklarowała, że do 2025 r. połowa posiłków w jej restauracjach i 80% oferowanych produktów pakowanych będzie wege.

Nie dziwi więc fakt, że artykuły ekologiczne, wegańskie oraz bio mają dla dzisiejszego konsumenta bardzo duże znaczenie. Na takie oznaczenia na produktach, według raportu Food and Design, zwraca uwagę aż 55% Polaków.

Sztuczna inteligencja w restauracji
Jednym ze skutków pandemii jest wszechobecna automatyzacja. Poza systemami POS i pokrewnymi urządzeniami w restauracjach pojawiły się także roboty. W dwóch restauracjach sieci Pizza Hut (Warszawa, Wrocław) już w minionym roku mogliśmy spotkać robota-kelnera BellaBot.

– Terminale dotykowe, elektroniczne menu czy samoobsługa mogą zastąpić tradycyjny serwis kelnerski. Myślę też, że restauratorzy coraz częściej będą korzystać z technologii, które pomagają monitorować stany magazynowe i sprawdzać, co może w nich zalegać, bo są łatwe w obsłudze i dostarczają bieżących danych automatycznie – mówi Linh Ziółkowska, menedżerka warszawskiej restauracji Wi-Taj i ekspertka projektu Food and Design.

Nietypowe smaki
Jakie produkty znajdą się na talerzach konsumentów w 2023 r.? Owoce morza. Mowa tu jednak nie tylko o rybach. W tym roku stawiamy zdecydowanie na algi i wodorosty. Te ostatnie są wyjątkowo pożywne, zawierają wiele przeciwutleniaczy i są bogate w jod. Uprawa ich jest ekologiczna, a produkcja pochłania dwutlenek węgla. Według Fortune Business Insights rynek wodorostów napędzają m.in. rosnąca świadomość ekologiczna i weganizm.

Poza produktami morskimi na horyzoncie pojawiają się również owady jako alternatywne źródło białka. Niedawno w popularnej sieci marketów Carrefour pokazały się jadalne owady w formach tradycyjnych produktów spożywczych – batoników czy produktów suszonych. Jakie podejście do tego typu produktów mają Polacy?

Według badania Food and Design larwy i robaki nie cieszą się powszechną akceptacją, choć nieco bardziej skłonni do korzystania z tej formy żywności są mężczyźni. Blisko 2/3 badanych definitywnie odrzuca taką możliwość. Co ciekawe, młode osoby są zdecydowanie najbardziej otwarte na takie rozwiązanie w przyszłości.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Sposób na sukces: piekarnie z dodatkowymi funkcjami - kawiarni, śniadaniowni i wine baru

Słowo "chleb" przywołuje szeroki wachlarz pozytywnych skojarzeń, a zapach świeżego pieczywa jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. W ostatnich latach modne stały się lokale łączące funkcje piekarni i kawiarni, bistro czy wine baru. Jaki jest ich przepis na sukces?

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej