x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Adam Pawłowski o regionie Algarve

Kategoria: Wino    06.03.2023

Algarve kojarzy się raczej z pięknymi plażami, dramatycznymi klifami i kurortami przepełnionymi zagranicznymi turystami niż z konkretnymi typami lokalnych win. Czas na odkrycie tej nieznanej winnej krainy.

Adam Pawłowski, pierwszy polski Master Sommelier, Mistrz Polski Sommelierów 2014. Fot. materiały prasowe
Adam Pawłowski, pierwszy polski Master Sommelier, Mistrz Polski Sommelierów 2014. Fot. materiały prasowe
Algarve znajduje się dosłownie na samym końcu Europy. To najdalej wysunięty na południowy zachód europejski region winiarski znajdujący się zaledwie kilkaset kilometrów od północnego wybrzeża Afryki. Zachodnia część regionu dzięki chłodnym bryzom oceanicznym ma nieco łagodniejszy klimat od części wschodniej, którą owiewa ciepłe kontynentalne powietrze znad Hiszpanii. Tę granicę kreśli największe w regionie miasto Faro.

Uprawę winorośli w Algarve zapoczątkowali Fenicjanie, a na dobre rozwinęli Rzymianie. Nawet panujący przez długi okres na tych ziemiach Arabowie nie zaprzestali tej praktyki, ale rzecz jasna z powodów religijnych owoców nie
poddawali fermentacji.

Aktualnie Algarve ze swoimi 1400 ha winnic stanowi zaledwie 1/200 krajowego areału i wytwarza kroplę w morzu portugalskiego wina. Większość lokalnego wina umila pobyt zagranicznym turystom, a jedynie jego mała część opuszcza region. De facto, żeby spróbować win z Algarve, trzeba się tam wybrać. Region ma cztery oficjalne apelacje DOC – od zachodu patrząc, są to: Lagos, Portimão, Lagoa, Tavira, a także popularną kategorię win ogólnoregionalnych – Vinho Regional Algarve.

Z ponad 300 dniami słonecznymi Algarve jest krainą skąpaną w słońcu i owianą oceaniczną bryzą. Mamy tutaj kilka ważnych czynników naturalnych wpływających na klimat i wegetację. Choć region leży u brzegów Atlantyku, to klimat Algarve określamy jako śródziemnomorski, i to w czystej postaci. Długi i suchy okres wegetacyjny z niskim poziomem opadów, które mają  miejsce głównie zimą i jesienią, sprzyja uprawie szczepów winorośli odpornych na suszę i późno dojrzewających.

Jeżeli chodzi o czerwień, to znajdziemy tutaj miks autochtonicznych szczepów jak castelão, które jawi się miękką kwasowością i owocową słodyczą. Nie brakuje tu najszlachetniejszego szczepu portugalskiego znanego z topowych porto, czyli touriga nacional, dającego kolor, ciało, taninę i kwasowość.

Najczęściej uprawianym szczepem i zarazem wizytówką Algarve jest negra mole. To ponoć jedna z dwóch najstarszych odmian portugalskich, która powoli wraca do łask winiarzy, w szczególności tych z młodej generacji. Jest odporna na choroby, bardzo plenna i relatywnie łatwa w uprawie. Daje wina o lekkiej czerwonej barwie, nie narzuca się kwasowością ani taniną. Ma profil aromatyczny słodkich, czerwonych owoców.

Typowa dla południa Portugalii jest także francuska krzyżówka alicante bouschet. Jako jedne z niewielu winogron jest teinturierem, czyli odmianą mającą zabarwioną nie tylko skórkę, ale także sam miąższ. Możemy się po niej spodziewać intensywnego pigmentu i solidnej owocowości. Mamy tu także towarzystwo międzynarodowe na czele z cabernet sauvignon i syrah, występującymi w winach jednoszczepowych lub w blendach. W przypadku czerwieni nie można mówić o zwiewności, lekkości i elegancji, ale raczej o słodkim, lekko przydymionym charakterze, który przypomina niektóre wina Kalifornii lub południowej Australii.

W bieli dominują kwasowe, neutralne w smaku arinto i aromatyczna malvasia fino. Pierwsze genialnie komponuje się z lokalnymi rybami i owocami morza, a drugie może być strzałem w dziesiątkę w połączeniu z daniami kuchni indyjskiej.

Podróżując po regionie, mija się sporo winnic, ale brakuje enonawigacji z wytyczonymi szlakami i informacją o możliwości odwiedzin producentów. W lokalnych restauracjach i sklepach winiarskich znajdziemy wina regionu, choć mam wrażenie, że mogłyby być lepiej wyeksponowane i bardziej promowane. Sam nie mam dużego doświadczenia w testowaniu win z Algarve, ale po mojej wizycie w regionie i skosztowaniu solidnej próby trunków jestem zbudowany i dziwię się, że lokalne wino nie jest bardziej eksponowane i promowane.

Algarve nie jest typową winną destynacją, ale warto sobie dosmaczyć pobyt w regionie lokalnymi specjałami, które jednak mają w sobie coś indywidualnego i urokliwego.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Borsa Vini Italiani 2023 - sukces włoskiego wina

W tegorocznej edycji Borsa Vini Italiani zorganizowanej przez polski oddział Italian Trade Agency wzięły udział 34 winnice, które zaprezentowały wina z 12 regionów Włoch. Z winiarskiej prezentacji skorzystało ponad 150 osób.

Sebastian Giraldo Makovej z Węgier zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów 2023 wygrał węgierski sommelier Sebastian Giraldo Makovej z winiarni Sauska. Mistrzem Polski został Tomasz Żak z warszawskiego Kontaktu, który zajął drugie miejsce. Na trzecim znalazł się Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Włoskie wino na Borsa Vini Italiani już po raz 9.

Coroczne święto włoskiego wina Borsa Vini Italiani odbędzie się 30 maja w hotelu Marriott w Warszawie. W 9. edycji wydarzenia weźmie udział aż 34 producentów z 12 regionów. Zaprezentują gościom łącznie ponad 160 etykiet swych flagowych produktów.

Nie tylko korkociąg. Winiarski niezbędnik w lokalu

Wyposażając lokal, musimy wziąć pod uwagę, czy i w jakiej ilości będziemy w nim serwować wino. Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór typu kieliszków i miejsca przechowywania zamkniętych butelek, a także sposób postępowania z nimi po otwarciu.

Adam Pawłowski: Ponowne odkrycie Grecji

Być może pierwsze wino nie powstało w Grecji, ale to dzięki Grekom jego picie zyskało funkcje społeczną i kulturową. Bogata historia, wsparta mitologiczną postacią boga wina Dionizosa, była przyczynkiem do wpisania tego niewielkiego kraju winiarskiego na mapę winnego świata.

Jacek Siedlecki: Zwróćmy się ku naturze!

Wiosna niesie ze sobą cieplejsze dni i inspiruje do wyruszenia za miasto. Warto pomyśleć o weekendowym wypadzie do jednej z winnic, których w Polsce pojawia się coraz więcej.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej