x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Najlepszy współczesny gin na świecie pochodzi z Polski! Krajowy trunek wygrywa World Gin Awards

Kategoria: Karta - napoje    09.03.2023

Tytuł najlepszego współczesnego ginu na świecie zdobył polski rzemieślniczy Heritage Magnolia Gin. - Nigdy, przenigdy, nie marzyliśmy o takim tytule. Ale czasem rzeczywistość prześciga marzenia - mówią twórcy trunku, Aleksandra i Marcin Czajkiewicz.

Marcin Czajkiewicz, współtwórca Heritage Magnolia Gin, który zdobył tytuł najlepszego współczesnego ginu na świecie. Fot. materiały prasowe
Marcin Czajkiewicz, współtwórca Heritage Magnolia Gin, który zdobył tytuł najlepszego współczesnego ginu na świecie. Fot. materiały prasowe
World Gin Awards to konkurs, w którym wybierane są najlepsze giny na świecie. Prestiż i rozpoznawalność tej rywalizacji wśród konsumentów sprawiają, że z roku na rok edycje są coraz większe. W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, podczas gali finałowej zorganizowanej w Hotelu Waldorf Hilton w Londynie osobiście wręczono nagrody dla World’s Best.

– Do tegorocznej edycji zgłoszono tysiące ginów z całego świata. Konkurencja była gigantyczna. Od globalnych graczy po tak młode marki, takie jak my. Każdy producent tworzący jakościowe produkty bierze udział w tym konkursie. Z punktu widzenia twórcy doceniam przede wszystkim profesjonalizm organizatorów, klarowane zasady wyboru i równość. Ocena jury jest obiektywna i sprawiedliwa – podkreśla Marcin Czajkiewicz, współtwórca Heritage.

Jak wygrywa się World Gin Awards?
Zgłoszony do konkursu produkt trafia do jury w formie tzw. ślepej degustacji. Jurorzy nie wiedzą, jakiej marki gin degustują. Liczą się wyłącznie smak i aromat próbki. Z uznanymi markami rywalizują nowe, nieznane jeszcze szerzej trunki. Jury składa się z profesjonalnych degustatorów, barmanów, sommelierów, dziennikarzy czy właścicieli sklepów. World Gin Awards organizowany jest przez Paragraph Publishing Ltd, wydawcę, m.in. Gin Magazine.

W pierwszej turze Heritage Magnolia Gin zdobył złoty medal oraz tytuł najlepszego polskiego ginu współczesnego. W drugiej rundzie, która wyłoniła najlepszy gin na świecie, jury próbowało wyłącznie zwycięzców ze wszystkich krajów. Również w tej kategorii Heritage odniosło zwycięstwo i otrzymało tytuł World’s Best Contemporary.

Na wyniki konkursu i relację z gali czekało w Polsce wiele osób.
– Wspomnienie z tego wieczoru pozostanie z nami na zawsze. To na pewno najszczęśliwszy dzień w naszym „ginowym” życiu, ale najbardziej szalone dni  dopiero nas czekały – mówi Aleksandra Czajkiewicz. – Po ogłoszeniu wyników… Słowa wsparcia, gratulacje, artykuły w mediach, prośby o wywiady, setki udostępnień, ale także rekordowa liczba zamówień. W ciągu trzech dni wyprzedaliśmy zapas, który mieliśmy przygotowany na trzy miesiące. Pracujemy non stop, żeby gin był dostępny na bieżąco, bo cały czas odzywają się do nas konsumenci i sklepy. Najbliższe miesiące będą dla nas bardzo intensywne. Wiele osób pisało nam, że stworzyliśmy historię, że to powód do dumy dla Polski na świecie, ale my tego tak nie odbieramy… Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo naszym marzeniem było tworzenie ginu. Heritage to bardzo młoda marka, od ledwie 1,5 roku jesteśmy na rynku. Robimy to wszystko z pasji i czujemy ogromną wdzięczność, że dzięki naszym klientom, partnerom, fanom, możemy się rozwijać. Dziękujemy Wam.

Gin współczesny – czyli jaki?
– Gdy zdecydowaliśmy się spełnić marzenie o tworzeniu własnego ginu, wiedzieliśmy że będzie to gin współczesny – opowiada Aleksandra Czajkiewicz, mistrzyni destylacji Heritage. – Giny współczesne, zwane również New Western, to takie, które poza aromatami jałowca mają także inne, wyróżniające się aromaty jak cytrusy czy kwiaty. Dla nas jako twórców jest to najciekawszy styl, który pozwala w pełni wykorzystać pokłady kreatywności. Dlatego receptura Heritage Magnolia Gin to połączenie 19 składników botanicznych, w tym tak rzadkich jak kwiaty magnolii, korzeń irysu florenckiego, ale także klasyczne polskie smaki, takie jak jabłka, czarna porzeczka, żurawina, pędy sosny czy mięta.

W tegorocznej edycji World Gin Awards kategoria ginów współczesnych była najbardziej konkurencyjna.
– W trakcie gali miałem okazję rozmawiać z wieloma producentami, m. in. z Nowej Zelandii, Francji, Walii, Anglii, Niemiec, Australii czy Tajwanu – opowiada Marcin Czajkiewicz, który reprezentował polski gin w Londynie. – Każdy najbardziej czekał na wyniki w tej kategorii. Bo to nie tylko największa konkurencja, ale też największy prestiż. Osobiście byłem bardzo zrelaksowany, bo nie liczyłem na wygraną, więc cieszyłem się atmosferą, nowymi znajomościami i fantastycznym jedzeniem. Kiedy ogłaszano wyniki, po prostu rozglądałem się po sali, zawsze miło obserwuje się ten szczery wybuch radości nagrodzonych. Ale kiedy wyczytano nazwę Heritage Magnolia Gin ze sceny, kiedy wyświetlono naszą butelkę… Zamurowało mnie. Mieszanka niedowierzania, szoku, ale takiego pozytywnego szoku, ogromnego szczęścia, ale też wzruszenia. Nigdy bym się tego nie spodziewał. Nawet teraz nie dociera do mnie fakt, że stworzyliśmy najlepszy współczesny gin na świecie – wspomina.

Jak smakuje najlepszy gin rzemieślniczy na świecie?
Jury World Gin Awards 2023 zachwyciły aromaty kwiatów, wyraźnego jałowca, które tworzą doskonałą harmonię z pędami sosny, świeżej mięty, cytrusów i owoców, takich jak jabłka oraz czarna porzeczka. Długi finisz za sprawą imbiru, pieprzu kubeba i białego to kolejny znak rozpoznawczy najczęściej nagradzanego polskiego ginu rzemieślniczego na świecie. Barmani polecają Heritage Magnolia Gin sauté oraz w klasycznych koktajlach jak Negroni lub Gin&Tonic.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kinley® zmienia wizerunek i wprowadza nową formułę produktów

W pełni naturalne owocowe i botaniczne aromaty, połączenie klasycznych toników z zaskakującymi smakami yuzu, kardamonu czy cytrusów oraz nowość o smaku czarnego bzu. To wszystko kryje się w odświeżonym portfolio Kinley, stworzonym z myślą o celebracji chwil dla siebie podczas wczesnego wieczoru.

Do Coca-Cola HBC Polska dołącza nowa marka kawy

Realizując założenia strategii biznesowej 24/7 ten globalny koncern napojowy rozszerza udział kawy w ofercie i nawiązuje strategiczne partnerstwo z Caffè Vergnano - rodzinną marką z Włoch, z ponad 140-letnią tradycją.

Koktajle z winem

Wino stanowiło składnik koktajli alkoholowych wiele wieków przed tym, gdy powstało słowo "koktajl". Mimo to cabernety i chardonnay nie należą do najchętniej wybieranych przez barmanów składników ich kompozycji. A to duży błąd, bo mogą wiele zaoferować.

Karta koktajlowa w czasach kryzysu

Tworzenie kart koktajlowych to teraz nie lada łamigłówka. Zadania nie ułatwiają stale rosnące ceny surowców i coroczne podwyżki. Dla wielu szefów barów najbliższe miesiące być może będą najtrudniejszymi w ich karierze, a z pewnością jednymi z najbardziej kreatywnych.

Kawa Kobieca - zamiast kwiatów na Dzień Kobiet. Projekt non profit palarni HAYB i Your KAYA

Z okazji Dnia Kobiet warszawska palarnia kawy speciality HAYB już po raz czwarty stworzyła Kawę Kobiecą. Całkowity zysk z jej sprzedaży zostanie przekazany fundacjom walczącym o prawa kobiet - Okresowej Koalicji oraz Feminotece.

Koktajle na rok 2023

Jak co roku firmy badawcze przygotowują raporty dotyczące tego, jakie zjawiska mogą stać się trendami w danym okresie. Przyjrzyjmy się mocnym alkoholom i zmianom, które zachodzą w tym sektorze.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej