x

Wina Dajcie w Rzeszowie: goście chcą być zaskakiwani

Kategoria: Miejsca    13.03.2023

Rzeszowska restauracja Wina Dajcie zajęła III miejsce w plebiscycie gości ostatniej edycji festiwalu Restaurant Week.Jak się przygotować do takiego wydarzenia i jak osiągnąć sukces - o tym rozmawiamy z Waldemarem Kaczmarkiem, właścicielem konceptu.

Na zdjęciu: Waldemar Kaczmarek, właściciel, Maksym Tabakov, szef kuchni, i Katarzyna Zioło, zastępczyni szefa kuchni. Fot. materiały prasowe
Na zdjęciu: Waldemar Kaczmarek, właściciel, Maksym Tabakov, szef kuchni, i Katarzyna Zioło, zastępczyni szefa kuchni. Fot. materiały prasowe
„FOOD SERVICE”: Jak restauracja czy wine bar powinny się przygotować do udziału w Restaurant Week?
WALDEMAR KACZMAREK: Uczestniczyliśmy w festiwalu po raz piąty, więc mamy już spore doświadczenie. Do każdego wydarzenia przygotowujemy się skrupulatnie. Bardzo ważne jest zaangażowanie całej załogi – zwracamy szczególną uwagę, aby każdy z nas miał wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje restauracja w trakcie festiwalu i jak przyjmować gości festiwalowych, bo odbiega to od codziennego życia lokalu.

Dogłębna znajomość menu festiwalowego jest podstawą – wszyscy znamy dania, które oferujemy gościom, począwszy od idei, jaka nam przyświecała przy budowaniu menu, poprzez pochodzenie produktów, proces ich przygotowania i zastosowane połączenia smaków, kolorów i struktur, wreszcie po sposób ich podania.

Przygotowujemy również propozycję win, które według nas najlepiej podkreślą i uzupełnią kulinarne doznania. Goście festiwalowi są u nas przez 90 minut, często to ich pierwsza wizyta w naszej restauracji, dlatego staramy się być przygotowani i wyczuleni na ich potrzeby, aby po wyjściu na długo zapamiętali nie tylko wrażenia kulinarne, ale też atmosferę i jakość obsługi. Mimo że festiwal angażuje nas w dużym stopniu, nie zapominamy o naszych stałych gościach. Nie mogą się oni poczuć w żaden sposób zaniedbani w tym gorącym okresie.

Jak wyglądała kreacja specjalnego festiwalowego menu podczas ostatniego Restaurant Week?
Budowanie menu festiwalowego zaczynamy od wybrania produktów, które będą najlepsze o danej porze roku. Stawiamy na rzetelnych dostawców, którzy będą w stanie zapewnić nam produkty najwyższej jakości przez cały festiwal.

Kolejny etap to wizja dań stworzona przez naszych kucharzy, z szefem kuchni na czele, oparta na ich pasji, umiejętnościach, doświadczeniu, estetyce i wyczuciu smaku. Oznacza to dobór produktów, technik, struktur, połączeń smaków i wreszcie wizualizację dania, dobór ceramiki, dodatków, kolorów.
Każda potrawa przechodzi panel test, w którym biorą udział wszyscy pracownicy. A po zebraniu opinii, wrażeń, ocen i pomysłów powstaje finalna wersja wszystkich festiwalowych dań.

Ravioli z sokiem z buraka wypełnione ricottą i szpinakiem, z sosem serowym, oliwą pecorino, balsamicznym kawiorem z tapioki, cytryną i szczypiorkiem. Fot. materiały prasowe
Ravioli z sokiem z buraka wypełnione ricottą i szpinakiem, z sosem serowym, oliwą pecorino, balsamicznym kawiorem z tapioki, cytryną i szczypiorkiem. Fot. materiały prasowe
Przygotowanie świetnego menu to jeden z elementów sukcesu. Jednak trzeba jeszcze skutecznie poinformować gości o udziale w Restaurant Week. Jak to komunikowaliście?
Udział w każdej edycji festiwalu ogłaszamy w naszych mediach społecznościowych. Dodatkowo tuż przed wydarzeniem osobiście zapraszamy naszych gości, wspominając im o festiwalu i o menu, jakie przygotowaliśmy.

A jak zachęcaliście gości, by zagłosowali w plebiscycie?
Mamy indywidualne podejście do gości, nie tylko tych festiwalowych. Podczas wizyty w restauracji wykorzystujemy każdą okazję do poznania ich opinii. W przypadku festiwalu Restaurant Week prosiliśmy, by pod koniec wizyty opisali swoje wrażenia w ankiecie festiwalowej.

Życie restauracji to jednak nie tylko czas festiwalu, ale przede wszystkim regularne funkcjonowanie. Co wyróżnia waszą kuchnię na co dzień?
Najważniejsze są dla nas jakość i świeżość produktów, których używamy do przygotowywania dań. Szukamy dostawców, szczególnie lokalnych, którzy mogą nam zapewnić stałą, wysoką jakość. Nie używamy w kuchni chemicznych, sztucznych dodatków czy ulepszaczy. Nie stosujemy półproduktów i tzw. gotowców. Wszystkie składniki dania przygotowujemy sami z podstawowych produktów, ziół i przypraw.

Na przebieg wizyty gości wpływa także fakt, że wszystkie dania przygotowujemy pod zamówienie, nie odgrzewamy wcześniej przygotowanych potraw. W niczym nie idziemy na skróty, nawet naszą ofertę lunchową, która jest zawsze wieloskładnikowa, przygotowujemy pod zamówienie. Wymaga to oczywiście czasu, ale nasi goście doceniają jakość, którą dostają na talerzu, i rozumieją, że przygotowanie potrawy musi chwilę potrwać.

Łączycie wine bar i restaurację. Co jest receptą na sukces takiego lokalu?
Z pewnością takie połączenie daje więcej możliwości. Nasi goście mają dostęp do szerokiego wyboru win, a my dysponujemy większą swobodą w doborze odpowiedniego trunku do oferowanych dań. Myślę, że recepta na sukces tkwi – jak zawsze – w jakości oferowanej na każdym etapie działalności restauracji oraz w gościnności, która jest dla nas priorytetem.

Restauracja Wina Dajcie powstała z pasji do kuchni i wina oraz naszego podejścia do gościnności, przyjmowania gości w restauracji. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym odwiedzający będą czuć się jak u przyjaciół, w którym zwolnią, dobrze i zdrowo zjedzą, napiją się swojego ulubionego wina, poznają nowe smaki i połączenia, posłuchają dobrej muzyki. To ma być miejsce, w którym poczują się ugoszczeni, z którego wyjdą zadowoleni i usatysfakcjonowani. Codziennie dążymy do tego, aby wizyta w Wina Dajcie dawała przyjemność, uśmiech, spokój, odpoczynek, była przyczyną dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Polędwiczka wieprzowa sous-vide, ziemniak truflowy, puree z dyni i chili, seler w herbacie, boczniak, ogórek konserwowy, czips z topinamburu, majonez szczypiorkowy, demi glace z jeżynami. Fot. materiały prasowe
Polędwiczka wieprzowa sous-vide, ziemniak truflowy, puree z dyni i chili, seler w herbacie, boczniak, ogórek konserwowy, czips z topinamburu, majonez szczypiorkowy, demi glace z jeżynami. Fot. materiały prasowe
Jakie zachowania gości zauważacie podczas RW i na co dzień?
Goście czas festiwalu wykorzystują przede wszystkim na poszukiwanie nowych smaków, zaskakujących połączeń i doświadczeń kulinarnych. Z chęcią odkrywają nowe miejsca, do których warto przyjść po RW. W podobnym kierunku idą codzienne wizyty w restauracji. Goście zwracają uwagę na jakość, chcą być wyjątkowo obsłużeni. Celebrują takie wyjścia, chcą się niezwykle czuć w tym czasie. Doceniają nasze starania, zwracają uwagę na szczegóły, np. muzykę w tle, ale też coraz rzadziej są roszczeniowi, są świadomi, że jesteśmy ważną częścią wizyty. Można powiedzieć, że liczy się dla nich doświadczanie.

Jeśli chodzi o jedzenie, to z pewnością szukają nowych doznań, chcą być zaskakiwani. Coraz rzadziej przychodzą po prostu zjeść. Raczej nie wybierają dań, które mogą bez trudu przygotować sami w domu. Od restauracji oczekują większej finezji, bardziej wyrafinowanych potraw, nowych technik, produktów, struktur.

Sezonowość i lokalność kuchni wciąż jest doceniana, ale bardziej pod kątem jakości i świeżości produktów. Sezonowe produkty pochodzące z pobliskich gospodarstw są po prostu świeższe i smaczniejsze. Goście doceniają również ofertę wegetariańską i wegańską oraz elastyczność w zamianie składników w celu dopasowania dań do ich diety (np. niskowęglowodanowej).

Magazyn „Food Service” i portal OuiChef.pl są patronami medialnymi festiwalu Restaurant Week.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Sho Ramen - Michał Kostrzewa otwiera kolejny lokal w Kielcach

Michał Kostrzewa, właściciel restauracji Sushiya w Kielcach, otwiera kolejny lokal. Sho Ramen ma przyjąć gości jeszcze w lipcu.

Pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta

Pierwszą w Polsce strefę restauracyjną pod szyldem Garden Gourmet otwarto w Dzień Dziecka w Energylandii. W roślinnym menu goście znajdą potrawy skomponowane z wykorzystaniem produktów Garden Gourmet, marki z portfolio Nestlé.

Concordia Taste jedną z najlepszych restauracji w Europie według "The Guardian"

Concordia Taste z Poznania trafiła na listę najlepszych europejskich restauracji pisma "The Guardian". To jedyny lokal w Polsce, które znalazł się zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika. W rankingu uwzględniono tylko 35 restauracji.

Sady Bistro w Krakowie - kuchnia inspirowana sadem. Za koncept odpowiada Tadeusz Müller

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Krakowa. Przy Grzegórzeckiej działa już Sady Bistro. Menu, które stworzył Tadeusz Müller, ma przenosić gości do lanckorońskich sadów.

Nowa kawiarnia So Coffee w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal sieci poza centrum handlowym

Należąca do Lagardère Travel Retail sieć So Coffee świętuje start nowej kawiarni w Katowicach. To pierwszy franczyzowy lokal pod tym szyldem, który działa przy ulicy, a nie w centrum handlowym. Prowadzi go rodzina państwa Buckich - jest to już trzecie So Coffee w ich biznesowym portfolio.

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej