x

Zwiedziliśmy fabryki Unox we Włoszech - Padwa piecami stoi

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.03.2023

660 pieców dziennie powstaje we włoskiej firmie Unox. Wkrótce wydajność ma być jeszcze większa, dzięki budowie Unox City. Przedsiębiorstwo posiada łącznie dziewięć fabryk - większość z nich właśnie zwiedziliśmy.

Praca z użyciem pieców Unox. Fot. materiały prasowe
Praca z użyciem pieców Unox. Fot. materiały prasowe
Unox to włoska firma specjalizująca się w produkcji pieców konwekcyjnych oraz konwekcyjno-parowych. Powstała w 1990 r. i wkroczyła na rynek gastronomiczno-handlowy z produktem, który umożliwiał pieczenie chleba i croissantów bez ich wcześniejszego rozmrażania. Szybko zyskała pozycję lidera m.in. dzięki technologii, która gwarantuje równomierne rozprowadzanie powietrza przy użyciu systemu wielu wentylatorów.

Z roku na rok producent pokazuje kolejne produkty – obecnie oferuje wiele linii pieców, które są przeznaczone dla lokali gastronomicznych oraz do  sklepów. Jest też seria powstała z myślą o domach. Redakcja magazynu "Handel" i portalu HandelExtra.pl miała możliwość przyjrzeć się, jak powstaje ten sprzęt oraz spróbować potraw przygotowanych w piecach Unoxa.

Od granulatu do pieca

Centrala firmy mieści się w Padwie pod włoską Wenecją. Można powiedzieć, że Padwa Unoxem stoi. Ma on łącznie dziewięć fabryk, rozsianych po miejscowości. Produkuje w nich m.in. ze specjalnego granulatu tworzywa sztuczne, które są potem wykorzystywane do ich pieców. W portfolio firmy są również zakłady zajmujące się elektroniką, obróbką metalu czy nawet fabryka produkująca chemię do czyszczenia pieców. Jest też oczywiście montażowania.

Jedynie dwa elementy pieców Unox  nie są produkowane przez tę firmę – to szyby do drzwi oraz silniki. Niewykluczone, że z czasem to też się zmieni. Powstają bowiem kolejne fabryki, czyli Unox City.

Unox jest prawie samowystarczalny - nie kupuje prądu, bo na dachach jego budynków zamontowano  panele fotowoltaiczne, przed centralą ładują się samochody Tesla, a większość podzespołów do swoich pieców firma produkuje na miejscu.

To, co mnie zaskoczyło, to daleko idąca automatyzacja – m.in. roboty formułujące stal do odpowiednich kształtów czy w pełni zautomatyzowane regały wysokiego składowania. Co więcej, każdy pracownik montażowni co jakiś czas zmienia swe stanowisko po to, aby w razie potrzeby móc zastąpić każdego innego. Wydajność jest ogromna – w Unox składa się 660 pieców dziennie. Trwają prace, aby ten proces jeszcze bardziej przyspieszyć.

Kurczak z pieca w 5 minut

W siedzibie głównej znajduje się showroom prezentujący wszystkie sprzęty producenta. Tu naszą uwagę zwróciły dwa. Speed-X to pierwszy na świecie samomyjący się piekarnik kombi z funkcją mikrofali, który jest w stanie przygotować m.in. surowe kurczaki do podania w 5 minut.

Drugi wyróżniający się sprzęt to Evereo, czyli "gorąca lodówka", która może bezpiecznie utrzymywać temperaturę serwowanej żywności przez 72 godziny. To naprawdę działa. Spróbowaliśmy ryżu gotowanego dwa dni wcześniej – wciąż był sypki. Jedliśmy też przechowywane tam przez ponad dobę golonkę czy ciastko czekoladowe – wszystko było świeże i smaczne.

Unox produkuje inteligentne urządzenia. Same dobierają czas i program obróbki żywności, są spersonalizowane, mogą zdalnie diagnozować problemy. Firma ma już wypracowaną markę w wielu krajach. Dynamicznie rozwija się teraz m.in. na rynku amerykańskim, widzi też ogromny potencjał w Polsce, dlatego rusza z oddziałem w naszym kraju. Rozszerza sieć dystrybutorów, sama poszukuje też nowych handlowców.

Niestety, w fabrykach nie mogliśmy robić zdjęć, więc pokazujemy kilka z nami w roli głównej.

Uczestnicy wycieczki do Padwy, która odbyła się 7-8 marca br. Wśród nich są przedstawiciele mediów, ale też dystrybutorzy Unox na Polskę oraz zainteresowane zakupem pieców osoby z branży hotelarsko-gastronomicznej. Fot. materiały prasowe
Uczestnicy wycieczki do Padwy, która odbyła się 7-8 marca br. Wśród nich są przedstawiciele mediów, ale też dystrybutorzy Unox na Polskę oraz zainteresowane zakupem pieców osoby z branży hotelarsko-gastronomicznej. Fot. materiały prasowe

 

 

Od lewej: Marcin Sumiński z Unox Polska, Artur Przybylak - country manager w Unox Polska, Katarzyna Pierzchała - dziennikarka tytułów \"Handel" i HandelExtra.pl, Magdalena Kołaczek, account manager w "Food Service" i serwisie OuiChef.pl, Damian Nielaba, active marketing chef w Unox Polska. Fot. materiały prasowe
Od lewej: Marcin Sumiński z Unox Polska, Artur Przybylak - country manager w Unox Polska, Katarzyna Pierzchała - dziennikarka tytułów \"Handel" i HandelExtra.pl, Magdalena Kołaczek, account manager w "Food Service" i serwisie OuiChef.pl, Damian Nielaba, active marketing chef w Unox Polska. Fot. materiały prasowe

   
Autor tekstu: Katarzyna Pierzchała

Zobacz także

Wielkopolski Kucharz Roku 2023 - Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Tegoroczna edycja Konkursu im. Rafała Jelewskiego - Wielkopolski Kucharz Roku odbędzie się 6 czerwca w hotelu Poznański w Luboniu. To cykliczne wydarzenie skierowane do przedstawicieli środowiska gastronomicznego z całej Polski.

The World's 50 Best przyznało nagrody Champions of Change za przełomowe inicjatywy w gastronomii

The World's 50 Best Restaurants, organizacja typująca listę najlepszych restauracji na świecie, przyznała nagrody Champions of Change za działania na rzecz pozytywnych społecznych zmian w gastronomii. Otrzymali je Nora Fitzgerald Belahcen z Marrakeszu oraz Othón Nolasco i Damián Diaz z Los Angeles.

Ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie" ze wsparciem Mlekpolu

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz przygotowywania sushi - adepci gastronomii z całej Polski spotkali się 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby zdobywać nowe umiejętności. Placówkę wspiera Mlekpol, przekazując produkty mleczarskie.

Wielka Loteria Selgros "26 lat na +". Atrakcyjne nagrody czekają na klientów

Po raz kolejny Selgros zaprasza swoich klientów do udziału w jubileuszowej loterii. Do wygrania jest 26 tysięcy bonów towarowych oraz nagrody główne - 10 x 10 tysięcy złotych w bonach do zrealizowania w halach marketu.

Czy mięso komórkowe trafi do Polski? Debata Food and Design

Czy Polacy są gotowi na mięso komórkowe i kiedy możemy się go spodziewać na półkach sklepowych? Między innymi te pytania twórcy projektu Food and Design zadali ekspertom podczas minionej debaty.

Deseo z czterema nagrodami na International Chocolate Awards

Już drugi rok z rzędu marka Deseo Patisserie & Chocolaterie została nagrodzona za swoje rzemieślnicze czekolady w konkursie International Chocolate Awards. Warszawska cukiernia wywalczyła w tym roku aż cztery medale: jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej