x

Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego rozstrzygnięty!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    13.03.2023

Pierwsza edycja konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego za nami! Spośród młodych adeptów sztuki kulinarnej najlepsi okazali się Patryk Jankowski i Maja Siebert reprezentanci Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie, Technikum w Murowanej Goślinie.

Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego za nami! Spośród młodych adeptów sztuki kulinarnej najlepsi okazali się Patryk Jankowski i Maja Siebert reprezentanci Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie, Technikum w Murowanej Goślinie. Fot. Karina Szymczuk
Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego za nami! Spośród młodych adeptów sztuki kulinarnej najlepsi okazali się Patryk Jankowski i Maja Siebert reprezentanci Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie, Technikum w Murowanej Goślinie. Fot. Karina Szymczuk
10 marca 2023 roku w Instytucie Kulinarnym Transgourmet do emocjonującej walki o najwyższe trofeum stanęli młodzi adepci sztuki kulinarnej reprezentujący dziesięć szkół gastronomicznych z całej Polski.

Oto zwycięzcy!
Pierwsze miejsce zajęli Patryk Jankowski i Maja Siebert reprezentanci Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie, Technikum w Murowanej Goślinie. Ich autorskie danie - ballotine z szynką wędzoną, palonym sianem, pyrami z gzikiem, krokietem, shimeji i sosem demi glace z borówką brusznicą - zyskało największe uznanie jurorów konkursu.

Drugą ekipą na podium był żeński duet - Patrycja Szczepaniak i Julia Nabożny z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Srebro zdobyły za roladkę wieprzową z musem drobiowym, polędwicę wołową, ziemniaka z palonym masłem, purée kalafiorowe, stek z kalafiora z demi glace i karmelizowaną marchewką oraz oliwą pietruszkową.

Na miejscu trzecim uplasowały się Joanna Nalbach i Marcelina Lelo reprezentujące Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach, a ich konkursowe danie to polędwica wołowa z babką ziemniaczaną z wędzoną słoniną, serem z Filipowa i espumą z topinamburu.

Zwycięskie danie konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego. Fot. Karina Szymczuk
Zwycięskie danie konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego. Fot. Karina Szymczuk
Zadanie w 60 minut
Zadaniem dwuosobowych ekip było skomponowanie autorskiego dania głównego z wykorzystaniem wybranych elementów polskiego mięsa wieprzowego i polskiej wołowiny. Zgodnie z regulaminem uczestnicy musieli również użyć produktów regionalnych i sezonowych, mając na przygotowanie dań konkursowych jedynie 60 minut.

Prace konkursowe oceniane były według czterech głównych kryteriów: walory smakowe, użycie polskiego mięsa wieprzowego i polskiej wołowiny, wykorzystanie produktów regionalnych i sezonowych oraz praca na stanowisku i technika wykonania potrawy.

Dziesięć konkursowych potraw oceniało profesjonalne jury w składzie: Jarek Walczyk (przewodniczący jury, prezes, współzałożyciel i fundator Fundacji Klubu Szefów Kuchni), Witold Choiński (prezes zarządu Związku Polskie Mięso) oraz szefowie kuchni: Dariusz Struciński, Wiesław Bober, Marcin Budynek, Vinh Quang Tran.

"To zaowocuje w przyszłości"
Po degustacji jurorzy szczegółowo omówili wszystkie przygotowane dania konkursowe, wskazując ich dobre i słabe strony, a jednocześnie udzielając uczniom cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i organizacji pracy w zespole oraz technik przygotowywania mięs, które pozwolą w pełni wydobyć ich walory smakowe.

- Wszyscy jesteście wygrani, będąc w finale. Niezależnie od tego, co dzisiaj usłyszeliście, zachęcamy was do uczestnictwa w konkursach kulinarnych. Nie każdy z nich dacie radę wygrać, ale z każdego wyjedziecie bogatsi o nową wiedzę i kolejne doświadczenia. To jest bezcenne i zaowocuje w przyszłości (…) Dzisiejsze uwagi to swego rodzaju lekcja z mistrzem, intencją jest podzielenie się z Wami naszą wiedzą. To leży w naszym wspólnym interesie, bo czekamy na Was. Za chwilę to Wy będziecie pracować w profesjonalnych kuchniach, staniecie na naszych miejscach i będziecie szkolić kolejne pokolenia kucharzy. Pamiętajcie, aby dobrze odebrać nasze słowa – to nie jest krytyka, to nie jest złośliwość. Najlepiej uczymy się na błędach i jeśli potrafimy je skorygować, stajemy się ekspertami - mówili do uczestników konkursu Jarek Walczyk i Witold Choiński.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był Związek Polskie Mięso, a patronat nad wydarzeniem objął Klub Szefów Kuchni zrzeszający najwybitniejszych kucharzy w Polsce. Projekt sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Nagroda Chefs Choice Polska dla wołowiny długo dojrzewającej Sokołów

Wołowina długo dojrzewająca sezonowana na sucho firmy Sokołów otrzymała prestiżową nagrodę Chefs Choice Polska. Została ona przyznana w ramach II edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich oraz Fundację Warto Im Pomóc.

Mięso przyszłości. Co będą jeść Polacy w kolejnych dekadach? IV spotkanie Food Working

Przed nami kolejne spotkanie branżowe z cyklu Food Working, organizowane przez twórców projektu Food and Design. W studiu Od kuchni na warszawskiej Pradze eksperci zmierzą się z tematem mięsa przyszłości.

Światowy Dzień Higieny Rąk - tak świętuje marka Tork

Z okazji Światowego Dnia Higieny Rąk, co roku obchodzonego 5 maja, Tork, marka firmy Essity, lider na rynku profesjonalnej higieny, udostępniła personelowi toruńskiej placówki szkolenie VR.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej