x

Idealnie czyste szkło bez cienia wysiłku… i polerowania

Kategoria: Twój biznes - oferta    20.03.2023

Nieskazitelnie czyste, wypolerowane szkło bez plam i zacieków to wizytówka każdej restauracji. Dobra zmywarka gastronomiczna z odpowiednią funkcją praktycznie zrobi wszystko za nas, pozostawiając naczynia idealnie czyste i błyszczące.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Dobra zmywarka gastronomiczna z odpowiednią funkcją praktycznie zrobi wszystko za nas, pozostawiając naczynia idealnie czyste i błyszczące. Winterhalter ma odpowiednie rozwiązanie dla różnorodnych wymagań: od
perfekcyjnej czystości po błyszczące naczynia szklane. Prosto z maszyny. I bez polerowania.

Zmywarki Winterhalter doskonale radzą sobie z kapryśnym i kruchym szkłem, ale nie same. Idealny połysk to także zasługa uzdatniania wody, zaawansowanej chemii oraz profesjonalnych koszy, które, zwłaszcza w przypadku cienkiego szkła, pełnią bardzo ważną rolę zabezpieczającą materiał przed uszkodzeniem.

Musi być chemia!
Specjalistyczne preparaty do mycia szkła są optymalnie skuteczne i jednocześnie delikatne. W końcu praca ze szkłem wymaga finezji. Winterhalter proponuje wysokoskoncentrowane i ekonomiczne w użyciu specjalistyczne środki myjące i nabłyszczające, stworzone właśnie z myślą o naczyniach szklanych. Specjaliści winterhalter chętnie pomogą w wyborze tych najlepszych, zależnie od typów szkła i naczyń, najczęściej używanych w Twoim lokalu.

Przed chemią stoi wiele wyzwań: musi zapobiegać korozji szkła, chronić dekoracje, radzić sobie z każdym rodzajem naczynia i zabrudzenia: od zaschniętej pianki macchiato, po resztki piwa w kuflu. Bez smug, bez śladów, bez zapachów. Specjalnie opracowana chemia Winterhalter podejmuje to wyzwanie.

Uzdatnianie wody
Kwestia mycia szkła jest ściśle związana z uzdatnianiem wody: poprzez zmniejszenie zawartości soli mineralnych w wodzie unika się widocznych osadów. Jednocześnie chroni to maszynę przed szkodliwym osadzaniem się kamienia. Dobrze sprawdzą się tu dwa rozwiązania: zewnętrzne urządzenie do odwróconej osmozy dla zmywarek podblatowych i kapturowych lub wkład do częściowego odsalania zapewniający skuteczne uzdatnianie wody. Jeżeli zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie lepsze dla Twojego biznesu, po prostu zapytaj doradcę Winterhalter.

Kosz, którego potrzebujesz
Odpowiedni kosz do zmywania to czwarty, ale równie ważny, jak trzy poprzednie element idealnego kwartetu. Kosze zapewniają stabilizację, bezpieczeństwo, optymalne odległości pomiędzy naczyniami, a co za tym idzie możliwie szybkie i dokładne schnięcie. Są naprawdę łatwe w użyciu, a naczynia zmywane mają zapewnioną optymalną ochronę. Ich ogromna siła tkwi w ich sprytnej konstrukcji. Są dostosowane do zmywarki i zmywanych naczyń. Wysoka przepuszczalność wody i dobra cyrkulacja powietrza zapewniają świetny efekt mycia i suszenia. To kosz dba o dobrą relację zmywarki i naczyń – dzięki niemu woda może dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Zmywarka, chemia, uzdatnianie wody i kosz – to z ich połączonych mocy powstał niezawodny system mycia szkła, na który zasługuje Twój biznes. Ponieważ tylko takie rozwiązanie systemowe może sprostać wysokim wymaganiom w zakresie czystych naczyń szklanych, jakie stawiają zarówno restauratorzy, jak i goście. Dodatkowa korzyść: Zmywarka do szkła to inwestycja, która zwraca się natychmiast. I to wielokrotnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj osobiście specjalistów Winterhalter i ich porady oraz triki już w dniach 23-25 marca 2023 w hali EXPO XXI w Warszawie, gdzie przedstawiciele świata gastronomii spotkają się na GASTROTARGACH SMAKKi. To świetna okazja, by zobaczyć na żywo doskonałe efekty zmywania.
 

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Nowa interpretacja kulinarnych klasyków z urządzeniami Rational

Istnieje wiele bezmięsnych przepisów na większość klasycznych dań mięsnych. Zamiast mięsa używane są alternatywy, takie jak tofu lub soja oraz różnorodne przyprawy czy różne tekstury. W końcu smaku doświadczamy nie tylko na języku, ale również za pomocą wszystkich naszych zmysłów.

Grupa Secret Garden: partnerskie relacje z dostawcą kluczem do stabilnej działalności

Jakie wyzwania stoją przed branżą gastronomiczną? Jaką rolę w prowadzeniu biznesu pełni stabilny dostawcy produktów? Opowiada Łukasz Pelowski, dyrektor generalny Secret Garden.

Trendy na rynku płatności. Co oznaczają dla gastronomii?

7 na 10 Polaków preferuje płatność kartą, również w gastronomii. Jak można skorzystać na aktualnych trendach? Rozmawiamy o tym z Joanną Seklecką, prezes zarządu eService.

Energooszczędność - zysk dla Ciebie i środowiska

Oszczędność energii to jedno z największych wyzwań stojących przed gastronomią. Trudno się dziwić, w końcu kuchenne zaplecze należy do najbardziej energochłonnych miejsc pracy. Ale bez obaw: im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym większy potencjał oszczędności.

Pijalnie Czekolady E.Wedel: rozwijamy ofertę na wynos

- Wiemy, że zmiana jest głównym motorem napędowym biznesu i ciągle się rozwijamy - mówi Daniel Kucharski, prezes zarządu Pijalnie Czekolady E.Wedel. I opowiada m.in. o innowacjach, takich jak sklep internetowy oraz rozwój zamówień na wynos marki, która ma za sobą 129 lat historii.

Mex Polska chce mieć 100 Pijalni Wódki i Piwa

- Chłonność rynku na nasze Pijalnie Wódki i Piwa szacujemy na 100 lokalizacji. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego celu - mówi Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej