x

Agnieszka Rojewska otworzyła palarnię kawy w Warszawie

Kategoria: Miejsca    21.03.2023

Agnieszka Rojewska, wielokrotna mistrzyni Polski Barista oraz zwyciężczyni London Coffee Masters otworzyła w stolicy showroom oraz sklep z kawą Sheep and Raven.

Agnieszka Rojewska /zdjęcie: Dominik Czerny
Agnieszka Rojewska /zdjęcie: Dominik Czerny
Od 19 marca przy ul. Siedmiogrodzkiej 3/lok. U8 na warszawskiej Woli oficjalnie działa sklep Sheep and Raven. Można tam nie tylko kupić kawę, lecz także spróbować jej z rąk Agnieszki Rojewskiej, wielokrotnie mistrzyni Polski Barista, która stworzyła własną markę kawy typu speciality.

Owca i kruk
Sheep and Raven to marka kaw personifikowana przez dwie zabawne, komiksowe postaci: owcę i kruka. Od nich też biorą się nazwy 4 etykiet, które Sheep and Raven ma w swojej ofercie. Zwierzęta i ich kolory oznaczają różne profile smakowe stworzone po to, by każdy miłośnik kawy mógł znaleźć coś dla siebie. Biała owca jest skierowana do fanów napojów mlecznych oraz klasycznych smaków, czarny kruk - do odkrywców nowych profili czarnych kaw, czarna owca jest nietypowa i zadziorna, a biały kruk powstał dla najbardziej wymagających podniebień

 – Stworzyłam markę kawy Sheep and Raven aby dzielić się swoim smakiem i doświadczeniem zdobytymi podczas długiej drogi kawowej i startów w mistrzostwach. Znajdziecie tu tylko takie kawy, jakie sama mogłabym pić codziennie. Startowanie w zawodach otworzyło mnie na różne aromaty i metody parzenia ziaren, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie  – mówi Agnieszka Rojewska.

Designerskie wnętrze
Wnętrze showroomu zostało zaprojektowane przez Izę Koczanowską prowadzącą pracownię Isla Interiors.  W projekcie sklepu Sheep and Raven, nawiązując do nazwy, zestawiła ze sobą kontrastowe akcenty – nie tylko czarno-białe dodatki, lecz także organiczną fakturę ścian z zastanym w lokalu surowym, industrialnym sufitem czy fotel vintage projektu Halabali w wykończeniu boucle z nowoczesną lampą krukiem marki Seletti. Kamienne i drewniane dodatki oraz galeria zdjęć nawiązują do drugiej lokalizacji Sheep and Raven, ulokowanej w poniemieckim gospodarstwie na Dolnym Śląsku palarni kawy i agroturystyki kawowej, która aktualnie jest remontowana. Zdjęcia z remontu 160-letniego domu można obejrzeć w showroomie na Siedmiogrodzkiej.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Hummus Amamamusi zamyka się po 11 latach. Lokal i marka są na sprzedaż

Restauracja Hummus Amamamusi uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie zamyka podwoje z końcem maja. Właściciele szukają chętnych do przejęcia biznesu. Przegrali z konsekwencjami pandemii i inflacją.

Pięć nowych konceptów w Elektrowni Powiśle. To m.in. stekownia Prime Cut i naleśnikarnia Petit Breton Crêperie

Oferta gastronomiczna Elektrowni Powiśle wzbogaciła się o koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej. Fanów steków ucieszy otwarcie restauracji Prime Cut, a słodyczy - Forestero & Co. W strefie Food Hall pojawiły się także: Smashny Burger, Petit Breton Crêperie oraz Chmeli Suneli.

Nestlé Polska otwiera restaurację w Zatorze pod Krakowem

Globalna firma na rynku FMCG wkracza do branży restauracyjnej. Powstaje lokal gastronomiczny pod szyldem znanej marki roślinnej Nestlé Polska.

Nowojorska restauracja Tatiana z nagrodą Resy One To Watch 2023

Tatiana, nowojorska restauracja, której szefem kuchni jest Kwame Onwuachi została nagrodzona tytułem Resy One To Watch 2023 przez The World’s 50 Best Restaurants. Choć działa w Lincoln Center dopiero od listopada zeszłego roku, już uznano ją za wschodzącą gwiazdę globalnej sceny gastronomicznej.

Sphinx wraca do kamienicy na wrocławskim Rynku

Sieć serwująca popularną shoarmę po ponad rocznej przerwie wraca do lokalizacji, w której wcześniej działała przez 20 lat. - Pracujemy nad tym, aby ta restauracja nie była naszym jednym powrotem - zapowiada Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należą restauracje Sphinx.

Piekarnia Chaud Pain otwiera nowe punkty w stolicy

Warszawska piekarnia słynąca z wypieków we francuskim stylu zamienia się w sieć. W piątek, 19 maja, otworzono dwa nowe punkty Chaud Pain, a w najbliższych tygodniach ma powstać trzeci - wszystkie zlokalizowane w centrum stolicy.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej