x

Czysty sukces! Winterhalter Polska podsumowuje SMAKKi Gastrotargi

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    29.03.2023

SMAKKi to przestrzeń wymiany doświadczeń i sprawdzonych praktyk, pełna pomysłów i wiedzy, wydarzenie stworzone przez ludzi branży dla branży. Jednym z wystawców, którzy wysoko oceniają udział w targach, jest Winterhalterr, producent profesjonalnych zmywarek gastronomicznych.

Stoisko Winterhalter na SMAKKi Gastrotargi w warszawskim EXPO XXI. Zdjęcie: materiały prasowe
Stoisko Winterhalter na SMAKKi Gastrotargi w warszawskim EXPO XXI. Zdjęcie: materiały prasowe
Winterhalter już od ponad 25 lat wspiera polską gastronomię. W tym czasie marka stała się ikoną niezawodności. Zresztą nie bez powodu – setki restauratorów doceniają oszczędność czasu, pieniędzy i pozytywny wpływ na budowanie mądrego i ekologicznego biznesu.

Winterhalter nieustannie inwestuje w badania i rozwój, szukając coraz lepszych rozwiązań biznesowych i technologicznych. Dzięki temu kolejne modele zmywarek zmniejszają zużycie wody, energii elektrycznej i chemii.

Winterhalter na wydarzeniu Gastrotargi SMAKKi
Producent na swoim stoisku podczas targów w warszawskim EXPO XXI zaprezentował szeroką gamę produktów, w tym zmywarki do naczyń, kubków i szkła oraz chemię i systemy uzdatniania wody. Wszystkie maszyny zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i wyposażone w najnowsze technologie, co przyciągnęło uwagę wielu przedsiębiorców z branży gastronomicznej.

Stoisko Winterhalter na SMAKKi Gastrotargi w warszawskim EXPO XXI. Zdjęcie: materiały prasowe
Stoisko Winterhalter na SMAKKi Gastrotargi w warszawskim EXPO XXI. Zdjęcie: materiały prasowe
Winterhalter zadbał również o atrakcyjność stoiska dla potencjalnych klientów: zaprezentował nie tylko swoje produkty, ale również zorganizował pokazy, podczas których można było obejrzeć, jak działają poszczególne zmywarki w praktyce. Dodatkowo, do dyspozycji gości pozostawali konsultanci marki, którzy udzielali informacji na temat produktów oraz służyli pomocą w wyborze odpowiedniego sprzętu. Najnowsze rozwiązania technologiczne zyskały uznanie zarówno ze strony specjalistów z branży, jak i klientów.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w targach, dawno nie uczestniczyliśmy w wydarzeniu, które pozwoliłoby na spotkanie tak dużej liczby autoryzowanych partnerów oraz innych osób z branży HoReCa. To, co bardzo nas cieszy, to uzyskanie odpowiedniej liczby leadów, ale przede wszystkim dotarliśmy dokładnie do tych klientów, na których najbardziej nam zależało – mówi Joanna Sobczyk, prezes zarządu Winterhalter Polska.

– Zwycięstwo w konkursie na EkoProdukt, a tym samym docenienie realizowanego przez naszą markę konceptu długoterminowego najmu zmywarek (wynajmijzmywarke.pl) to miły akcent i wisienka na torcie sukcesów. Co ważne, muszę przyznać, że były to pierwsze warszawskie targi gastronomiczne, które miały tak wysoką efektywność! Po prostu zgromadziły swoistą śmietankę ekspertów z branży HoReCa oraz bardzo dojrzałych, zorientowanych klientów. Każda z przeprowadzonych przez nas rozmów była nad wyraz merytoryczna – dodaje Marcin Wajda, dyrektor komunikacji i marketingu w Winterhalter Polska.

Koncepcja wynajmu zmywarek wpisuje się w proekologiczne podejście marki Winterhalter. Zdjęcie: materiały prasowe
Koncepcja wynajmu zmywarek wpisuje się w proekologiczne podejście marki Winterhalter. Zdjęcie: materiały prasowe
Koncepcja wynajmu zmywarek
Wspomniana koncepcja wynajmu zmywarek wpisuje się w proekologiczne podejście marki Winterhalter. Takie rozwiązanie pozwala wyposażyć lokal gastronomiczny w najnowocześniejszy sprzęt zmywający bez konieczności angażowania dużych zasobów finansowych.

W przypadku długoterminowego wynajmu zmywarek marki Winterhalter, wynajmujący dysponuje wysokiej jakości sprzętem bez konieczności jego zakupu. Umowę podpisuje się na określony czas, ze stałą ratą. Po jej zakończeniu można (ale nie trzeba) wykupić sprzęt po preferencyjnej cenie. Koncept wynajmijzmywarke.pl wydaje się bardzo prosty w realizacji, a jednak nieustannie budzi zainteresowanie (i podziw) wśród restauratorów i specjalistów branży. Dzierżawa jest sprawdzonym sposobem na obniżenie kosztów, które ponosimy nie tylko my, ale także nasza planeta.

Gastrotargi SMAKKI były doskonałą okazją, by opowiedzieć o sprawdzonych rozwiązaniach klientom i specjalistom branży, a także pozwolić na bezpośrednie doświadczenie smaków, designu i technologii.

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Nagroda Chefs Choice Polska dla wołowiny długo dojrzewającej Sokołów

Wołowina długo dojrzewająca sezonowana na sucho firmy Sokołów otrzymała prestiżową nagrodę Chefs Choice Polska. Została ona przyznana w ramach II edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich oraz Fundację Warto Im Pomóc.

Mięso przyszłości. Co będą jeść Polacy w kolejnych dekadach? IV spotkanie Food Working

Przed nami kolejne spotkanie branżowe z cyklu Food Working, organizowane przez twórców projektu Food and Design. W studiu Od kuchni na warszawskiej Pradze eksperci zmierzą się z tematem mięsa przyszłości.

Światowy Dzień Higieny Rąk - tak świętuje marka Tork

Z okazji Światowego Dnia Higieny Rąk, co roku obchodzonego 5 maja, Tork, marka firmy Essity, lider na rynku profesjonalnej higieny, udostępniła personelowi toruńskiej placówki szkolenie VR.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej