x

PKP Intercity szuka dostawców przewoźnego jedzenia

Kategoria: Twój biznes - oferta    30.03.2023

PKP Intercity opublikowało zapytanie rynkowe dotyczące usługi mobilnej sprzedaży artykułów spożywczych i napojów w wybranych pociągach PKP Intercity, w których nie ma wagonu lub miejsca gastronomicznego. Termin składania ofert upływa 17 kwietnia 2023 r.

PKP Intercity szuka dostawców przewoźnego jedzenia. Fot. Shutterstock.com
PKP Intercity szuka dostawców przewoźnego jedzenia. Fot. Shutterstock.com
Chodzi o prowadzenie mobilnej sprzedaży artykułów spożywczych oraz napojów ciepłych i zimnych, z wyłączeniem alkoholowych. Usługa miałaby być zapewniona w wybranych pociągach kategorii InterCity (IC) i Twoich Linii Kolejowych (TLK), w których składzie nie ma wagonu restauracyjnego lub miejsca gastronomicznego i których czas przejazdu wynosi powyżej 5 godzin.

Przez sprzedaż mobilną PKP Intercity rozumie ofertę prowadzoną z wózków-minibarów lub za pomocą innej formy umożliwiającej dogodny serwis w trakcie jazdy pociągów.

W ramach usługi potencjalny wykonawca byłby zobowiązany do zapewnienia odpowiedniego wyposażenia niezbędnego do prowadzenia sprzedaży mobilnej, w tym m.in. minibarów, termosów, jednorazowych naczyń, jak również dp zaopatrywania się w artykuły spożywcze do późniejszej sprzedaży w pociągach.

Potencjalni wykonawcy w swoim zgłoszeniu mają potwierdzić możliwość realizacji przedmiotu zamówienia na warunkach określonych w OPZ, wycenić koszt usługi oraz określić miesięczną sumę długości odcinków (w km), które będą obsługiwać. PKP Intercity jest jednak otwarte na negocjacje i rozmowy dotyczące dogodnego dla potencjalnego wykonawcy sposobu świadczenia usługi.

Termin składania ofert upływa 17 kwietnia 2023 r. o północy. Szczegóły dostępne są TUTAJ.

 

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Trendy na rynku płatności. Co oznaczają dla gastronomii?

7 na 10 Polaków preferuje płatność kartą, również w gastronomii. Jak można skorzystać na aktualnych trendach? Rozmawiamy o tym z Joanną Seklecką, prezes zarządu eService.

Energooszczędność - zysk dla Ciebie i środowiska

Oszczędność energii to jedno z największych wyzwań stojących przed gastronomią. Trudno się dziwić, w końcu kuchenne zaplecze należy do najbardziej energochłonnych miejsc pracy. Ale bez obaw: im większe zapotrzebowanie energetyczne, tym większy potencjał oszczędności.

Pijalnie Czekolady E.Wedel: rozwijamy ofertę na wynos

- Wiemy, że zmiana jest głównym motorem napędowym biznesu i ciągle się rozwijamy - mówi Daniel Kucharski, prezes zarządu Pijalnie Czekolady E.Wedel. I opowiada m.in. o innowacjach, takich jak sklep internetowy oraz rozwój zamówień na wynos marki, która ma za sobą 129 lat historii.

Mex Polska chce mieć 100 Pijalni Wódki i Piwa

- Chłonność rynku na nasze Pijalnie Wódki i Piwa szacujemy na 100 lokalizacji. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego celu - mówi Paweł Kowalewski, prezes zarządu Mex Polska.

Dobro&Dobro Cafe: ruszamy na podbój Europy i nie tylko

O początkach firmy, jej kolejnych konceptach, planach i gustach kawowych opowiadają Inna Yarova i Oleg Yarovyi, właściciele sieci Dobro&Dobro Cafe, Sushi:Sushi Cafe, Prosecco Oyster Bar.

Idealnie czyste szkło bez cienia wysiłku… i polerowania

Nieskazitelnie czyste, wypolerowane szkło bez plam i zacieków to wizytówka każdej restauracji. Dobra zmywarka gastronomiczna z odpowiednią funkcją praktycznie zrobi wszystko za nas, pozostawiając naczynia idealnie czyste i błyszczące.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej