x

Lokalność - czy dla każdego?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    05.04.2023

Małe, rzemieślnicze piekarnie pachnące już u progu drożdżami, manufaktury piwa czy wina rodzące się w garażach, do tego kremowe lody od lokalnego producenta i oczywiście wszystko zamknięte w ekotorbie. Jak trend na lokalność oceniają eksperci i czy wszystkie marki powinny iść w tym kierunku?

Lokalność to jeden z głównych trendów. Fot. Shutterstock
Lokalność to jeden z głównych trendów. Fot. Shutterstock
Zielono, ekologicznie, po sąsiedzku
Producenci żywności, twórcy marek spożywczych, restauratorzy czy właściciele cateringów nie mają złudzeń, że lokalność i ekologia są dziś w modzie. Wzrasta świadomość konsumenta czy gościa, a wraz z nią jego wymagania. Czytamy etykiety, wybieramy produkty z krótkim składem, dopytujemy kelnerów o alergeny i udajemy się do tych miejsc, w których znajdziemy artykuły czy dania regionalne.

– Coraz więcej lokalnych marek produkujących rzemieślniczą żywność i napoje wybija się. I to one zaczynają konkurować z masowymi producentami. Doskonałym przykładem tego zjawiska jest to, co wydarzyło się w ostatnich latach w branży piwnej. Konsumenci doceniają jakość rzemieślniczego piwa; są w stanie zapłacić więcej za wysokiej jakości produkt. To rynek dyktuje warunki, więc jeśli trend się utrzyma, powinniśmy zaobserwować przenoszenie się tego zjawiska na inne artykuły spożywcze – komentuje w trendbooku „Przyszłość jedzenia/jedzenie przyszłości” wydanym przez projekt Food and Design Mateusz Słota, producent żywności Słota Jodłowa.

Lokalność jako jeden z głównych trendów, tuż obok ekologii i podejścia zero waste, wskazał w trendbooku także Artur Kojder, właściciel Winnic Kojder, podkreślając, że coraz więcej Polaków szuka dostawców ze swojego regionu. Z jego obserwacji wynika, że zagraniczni goście podczas swoich podróży prawie zawsze szukają lokalnych winnic. Zmiany w podejściu gości dostrzegają również restauratorzy.

– Nastawienie na lokalność nie maleje. Tradycyjne przepisy i kreatywne interpretowanie lokalnych produktów zgodnie z porami roku to wciąż duża szansa na wyróżnienie się w branży i trafiona odpowiedź na potrzeby konsumentów – komentuje Linh Ziółkowska, menedżer generalny restauracji Wi-Taj.

Podążając za niewątpliwym trendem, który przeżywa w Polsce swój złoty wiek, coraz więcej producentów czy restauracji zmienia profil marek, ofertę czy komunikację, byw większym stopniu przystawać do reszty. Czy jest to słuszne? Czy właśnie tego oczekują odbiorcy?

Jutro wszyscy będziemy eko i lokalni?
Specjaliści od wizerunku, kreowania marek czy marketingu są zgodni, że podstawą strategii istnienia każdego konceptu jest spójność. – To na spójności opiera się zaufanie, a często także lojalność odbiorców. Kochamy te marki, które znamy, które celowo wybraliśmy i które zmierzają w kierunku zgodnym z naszą wizją. Nagła zmiana podejścia czy linii komunikacji z powodu pojawiającego się trendu nie jest rozwiązaniem długofalowym. Niestety nie wszystkie firmy oparte są na spójnej, wieloletniej strategii. Część z nich ulega modzie, co nie pozostaje bez znaczenia dla współczesnego konsumenta – zaznacza Magda Malutko, pomysłodawczyni projektu Food and Design.

– Na rynku funkcjonuje mnóstwo marek, które w dobie królowania ekologicznego podejścia nagle przeprowadziły ogromną kampanię na rzecz środowiska, chwilę wcześniej, lub co gorsza w tym samym czasie, wykorzystując w swojej produkcji tony niezdrowego plastiku. Warto tu wspomnieć o greenwashingu, czyli tzw. zielonym mydleniu oczu konsumentom, który aktywiści chętnie i odważnie wytykają markom – dodaje Kaja Pomiankiewicz, członkini zespołu Food and Design.

To naturalne, że biznes, by się rozwijać, musi podlegać zmianom. Cieszy dziś fakt, że liczni chcą być kojarzeni jako proekologiczni, zdrowi, pochodzący od lokalnych dostawców, z certyfikatem świadczącym o zrównoważonych źródłach. Jednak za tym wszystkim muszą stać rzeczywista, spójna idea oraz praktyczne działania. W innym przypadku mamy do czynienia z marką, która jest nieprawdziwa i nastawiona na publicity (rozgłos), co szybko zdemaskują świadomi konsumenci.

Warto nieustannie podążać za dobrymi zmianami, ponieważ to one czynią świat, produkcję, przemysł, konsumpcję lepszymi. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że niestety nie wszyscy będziemy od jutra eko i lokalni, a realna zmiana, za którą idzie znacznie więcej niż puste słowo, wymaga niekiedy tytanicznej pracy.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Sposób na sukces: piekarnie z dodatkowymi funkcjami - kawiarni, śniadaniowni i wine baru

Słowo "chleb" przywołuje szeroki wachlarz pozytywnych skojarzeń, a zapach świeżego pieczywa jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. W ostatnich latach modne stały się lokale łączące funkcje piekarni i kawiarni, bistro czy wine baru. Jaki jest ich przepis na sukces?

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej