x

Stava: rynek dostaw jedzenia w 2024 r. przekroczy 10 mld zł

Kategoria: Twój biznes - wiedza    04.04.2023

W 2022 r. odnotowano znaczący wzrost średniej wartości zamówienia w dowozie - aż o 16,5%. Po raz pierwszy w historii pomiarów Stava, wskaźnik ten przekroczył 70 zł i wyniósł 74,8 zł. Porównując 2022 r. do pandemicznego 2020 r. wzrost średniej wartości rachunku wyniósł 17 zł (29,4%).

Według raportu Stava, w 2022 r. odnotowano znaczący wzrost średniej wartości zamówienia posiłku w dowozie – aż o 16,5%. Fot. Shutterstock.com
Według raportu Stava, w 2022 r. odnotowano znaczący wzrost średniej wartości zamówienia posiłku w dowozie – aż o 16,5%. Fot. Shutterstock.com
Zeszłoroczny raport firma Stava opublikowała krótko po wybuchu wojny w Ukrainie, w atmosferze niepewności, jak wpłynie ona na branżę dowozu posiłków, ale także na całokształt naszego życia, pracy i bezpieczeństwa.

- Z perspektywy roku, wpływ tych wydarzeń na naszą branżę jest zauważalny nawet dla przeciętnego konsumenta. Najwięksi gracze na rynku dowozów odnotowują rekordowe wyniki, którym towarzyszą niespotykane do tej pory wzrosty średniej wartości zamówienia. Obserwujemy również strategiczną zmianę w naszym sektorze. Wszystkie liczące się na tym rynku podmioty odchodzą od strategii wzrostu za wszelką cenę i skupiają się przede wszystkim na optymalizacji rentowności dowozów - mówi Paweł Aksamit, prezes Stava.

W debacie publicznej w Polsce w 2022 r. słowo “inflacja” było odmieniane przez wszystkie przypadki. Znaczący wzrost cen jest także widoczny na rynku dowozów jedzenia. W 2022 r. odnotowano znaczący wzrost średniej wartości zamówienia – aż o 16,5%. Po raz pierwszy w historii pomiarów Stava, wskaźnik ten przekroczył granicę 70 zł i wyniósł 74,8 zł. Porównując 2022 r. do pandemicznego 2020 r. wzrost średniej wartości zamówienia w dowozie wyniósł 17 zł (29,4%).

- Opracowując dane do zeszłorocznej edycji raportu Stava, spodziewaliśmy się, że 2022 r. przyniesie znaczącą korektę na rynku i jego skurczenie pod względem wartości o ponad miliard złotych. Przewidywaliśmy, że delikatne odbicie nastąpi dopiero w 2023 r. Rozwój rynku w 2022 roku jednak zrewidował nasze szacunki - podkreśla Paweł Aksamit. Jego zdaniem, rok do roku wartość rynku dowozów zmalała nieznacznie i wyniosła 8,78 mld zł (w porównaniu do 8,8 mld zł w 2021 roku). W 2023 r. jego wartość zbliży się do rekordowego 2020 r., a już w 2024 przebije granicę 10 mld zł.

- W perspektywie pięcioletniej spodziewamy się pokonania poziomu 12,5 mld zł. Korekta naszych szacunków jest spowodowana przede wszystkim dynamicznie rosnącą średnią wartością zamówienia. Jednocześnie w ciągu ostatnich lat odsetek Polaków, którzy regularnie zamawiają jedzenie w dowozie, znacząco wzrósł - podkreśla
Paweł Aksamit.

Stava jest wiodąca franczyzą w branży dowozów posiłków i zakupów. Cały raport Stava o rynku dowozów jedzenia jest dostępny na stronie stava.eu/pl/raporty/.

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Marcin Szachowicz: Pięć rozwiązań dobrych dla restauracyjnej kasy

Gdy drożeją warzywa, owoce, nabiał i inne artykuły spożywcze oraz zmniejsza się zawartość portfeli Polaków gastronomia jest w kropce. Podnosić ceny dań? Zmniejszać porcje? Szukać tańszych produktów? Żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jak więc sprawić, by goście wciąż chętnie odwiedzali restauracje?

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej