x

Od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie płacą mniej za gaz

Kategoria: Twój biznes - wiedza    04.04.2023

Dzięki tzw. tarczy gazowej, od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie i ciastkarnie płacą za gaz stawkę prawie trzykrotnie niższą od ceny rynkowej - 200,17 zł/MWh. Tarcza obejmie również spółdzielnie Społem, o co toczył się bój przez kilka miesięcy.

Dzięki tzw. tarczy gazowej, od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie i ciastkarnie płacą za gaz stawkę prawie trzykrotnie niższą od ceny rynkowej - 200,17 zł/MWh. Fot. Shutterstock.com
Dzięki tzw. tarczy gazowej, od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie i ciastkarnie płacą za gaz stawkę prawie trzykrotnie niższą od ceny rynkowej - 200,17 zł/MWh. Fot. Shutterstock.com
Z tarczy skorzysta 110 spółdzielni handlowych PSS Społem i 90 GS Samopomocy Chłopskiej, które prowadzą piekarnie i ciastkarnie. To rezultat czteromiesięcznej walki o objęcie pomocą państwa rodzimych piekarń, w tym spółdzielczych, którą zainicjował KZRSS Społem, zawiązując koalicję „Za Chlebem”.

9 marca br. Sejm przyjął argumenty prezesa KZRSS Ryszarda Jaśkowskiego, a także poprawki senackie w nowelizowanej ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Za głosowało 427 posłów, przy tylko jednym głosie przeciw i 11 wstrzymujących. Natomiast Senat głosował jednogłośnie 95 głosami za racjami spółdzielni, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

To oznacza, że Społem udało się uzyskać - ponad podziałami partyjnymi - konsensus wszystkich czterech klubów parlamentarnych (PiS, KO, KP i Lewicy) oraz pięciu kół poselskich (oprócz Konfederacji i Wolnościowców). Niemały w tym udział mieli: minister - członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, senator Krzysztof Kwiatkowski i posłanka Paulina Hennig-Kloska.

Gdyby scenariusz potoczył się inaczej, pod znakiem zapytania byłaby dalsza działalność m.in. 24 ponadstuletnich spółdzielni. W regionach słyną one z wielokrotnie nagradzanych i certyfikowanych, tradycyjnych wyrobów. Np. PSS Częstochowa ma w ofercie popularny chleb jurajski, LSS Lublin i PSS Radzyń Podlaski - cebularze, PSS Płock kojarzony jest z chlebem razowym, PSS-y Siedlce, Siemiatycze, Koło i Zamość - z żytnim, PSS Kielce - z razowym żytnim, PSS Garwolin - z wiejskim, PSS Włocławek - ze swojskim, a PSS Piotrków Trybunalski - ze staropolskim.

Warto odnotować, że z tarczy gazowej nie mogą skorzystać spółki o nazwie Społem, które prowadzą piekarnie, ale zrezygnowały wcześniej ze statusu spółdzielni. Mowa o Radomiu, Zakopanem, Chełmie, Lubartowie, Hajnówce, Zabrzu, Chełmnie, Oławie, Rudzie Śląskiej i Jaśle. Teraz grożą im poważne kłopoty.

Obecnie KZRSS Społem zrzesza 227 spółdzielni, które zatrudniają 26 tys. pracowników w 2,1 tys. sklepach o pow. 404 tys. mkw., 93 punktach gastronomicznych, 33 barach mlecznych, 154 piekarniach i 30 ciastkarniach, przy 7,25 mld zł obrotu rocznie.

Autor tekstu: Katarzyna Pierzchała

Zobacz także

Marcin Szachowicz: Pięć rozwiązań dobrych dla restauracyjnej kasy

Gdy drożeją warzywa, owoce, nabiał i inne artykuły spożywcze oraz zmniejsza się zawartość portfeli Polaków gastronomia jest w kropce. Podnosić ceny dań? Zmniejszać porcje? Szukać tańszych produktów? Żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jak więc sprawić, by goście wciąż chętnie odwiedzali restauracje?

MAX Premium Burgers: wyróżnia nas zielone menu

Od siedmiu lat działa w Polsce sieć restauracji MAX Premium Burgers ze Szwecji, która istnieje od 1968 roku. Dlaczego rozwija się w kraju tak odmiennym od Skandynawii? Czemu stawia na roślinne menu? Opowiada Jerzy Jakubiak, head of development w MAX Premium Burgers.

Zabytki? To przeżytek! 81 proc. podróżuje, by próbować nowej kuchni

Według "Global Travel Trends Report" aż 81 proc. badanych jako najważniejszy cel swojej podróży wskazało kulinaria. Czy to przypadek, że w tym roku Polska została wskazana jako kierunek podróży numer 1, a jednymi z najbardziej viralowych TikToków stają się te z testami polskiego jedzenia?

800 mln zł - tyle zaległości ma branża gastronomiczna!

BIG InfoMonitor podaje, że na drodze do poprawy sytuacji branży gastronomicznej stanęła inflacja: biznes zmaga się z utrzymującymi się wysokimi cenami produktów żywnościowych, energii, paliwa i konkurencją.

Subway uspokaja franczyzobiorców i otwiera się na współpracę z korporacjami

Zarząd sieci restauracji Subway ogłosił gotowość do współpracy z korporacjami, co jest zwrotem o niemal 180 stopni w stosunku do dotychczasowej strategii. Ma to uspokoić dotychczasowych franczyzobiorców zaniepokojonych przyszłością marki.

Robot dostarcza jedzenie z Pyszne.pl. Serwis testuje dostawy na krótkim dystansie

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy w historii marki, półautonomiczny robot dostawczy Pyszne.pl. Operator delivery testuje innowacyjne rozwiązanie, które ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Sprawdzamy, jak działa taki robot.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej