x

Palikot i Wojewódzki atakowani za zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa w prokuraturze

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    07.04.2023

W sieci zawrzało. Aktywista Jan Śpiewak oskarża byłego polityka i przedsiębiorcę Janusza Palikota oraz celebrytę i dziennikarza Kubę Wojewódzkiego o nielegalne i nagminne zachwalanie alkoholu w social mediach. Sprawa trafiła do prokuratury. Co dalej?

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki. Fot. materiały prasowe
Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki. Fot. materiały prasowe
Przygoda Janusza Palikota z branżą alkoholową zaczęła w 2018 r., kiedy stał się posiadaczem historycznego Browaru Tenczynek. To był dopiero początek jego alkoholowej ekspansji. Obecnie, wraz z biznesowymi partnerami (m.in. dziennikarzem Kubą Wojewódzkim) buduje on sieć sklepów Tenczynek Świeże oraz poszerza wartość spółki Tenczynek Dystrybucja. 

Jan Śpiewak, aktywista, przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, poinformował, że złożył w sprawie Palikota i Wojewódzkiego zawiadomienie do prokuratury. Jego zdaniem, obaj niezgodnie z polskim prawem reklamują alkohol.

- Kochani mamy to! Król TVN Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot z mojego zawiadomienia staną przed sądem! Dostali zarzuty prokuratorskie za nielegalną reklamę wódki. Mam nadzieję, że to początek końca tych dwóch arcypatusów i koniec nielegalnej reklamy alkoholi w Polsce. To dowód na to, że nie wolno się poddawać, bać pozwów (Palikot chce mi zamknąć usta pozwem na sto tysięcy) i tylko bezkompromisowe działanie może tu coś zmienić. Teraz pora na resztę celebryckiej patologii, która z reklamowania trucizny zrobiła sposób na zdobycie fortun - napisał na swoim facebookowym profilu Jan Śpiewak.

Do pierwszej konfrontacji Palikota i Śpiewaka doszło blisko rok temu. Wówczas też poszło o zachwalanie przez Palikota własnych produktów alkoholowych w mediach społecznościowych. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Alkohol to nie problem...
Tymczasem Janusz Palikot odniósł się do zarzutów adwersarza w ostrych słowach, również na Facebooku:
- Donosiciel Jan Śpiewak złożył na mnie zawiadomienie do Prokuratury. Ta, chcąc nie chcąc, musiała podjąć postępowanie. Dzięki temu uzyskałem możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia na obecność alkoholu w przestrzeni publicznej.

W wydanym oświadczeniu Palikot twierdzi, że alkohol jest dla ludzi. - Ale zawsze powtarzam: degustuj, nie chlej - konkluduje z charakterystyczną dla siebie swadą i przekorą Palikot. - Nigdy nie namawiałem i nie będę namawiał do picia alkoholu, ale nie widzę nic zdrożnego w tym, by dzielić się swoją wiedzą o alkoholach, inspirować do ich nieoczywistych zastosowań w kuchni czy pokazywać miejsca i historie związane z alkoholem - dodaje przedsiębiorca.

Jego zdaniem problemem nie jest alkohol sam w sobie - ten towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Problemem są osoby, które nie radzą sobie i uciekają w alkohol lub zastępują nim wszystko inne w życiu.

Reklamowanie alkoholu a polskie prawo
Jak czytamy na portalu bezprawnik.pl, polskie prawo stanowczo zabrania reklamowania nie tylko wódki, ale whisky, wina, szampana, generalnie wszystkiego, co jest mocniejsze od piwa. Sama definicja reklamy napojów alkoholowych określona w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest już dość surowa, bo jest nią „publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych”, jednak na końcu ustawodawca dodaje „służące popularyzowaniu znaków towarowych napojów alkoholowych”. Generalnie dokument zakazuje reklamy całego alkoholu z wyjątkiem piwa, ale nawet w przypadku piwa reklama też musi spełniać określone warunki.   

Tymczasem eksperci rynku zwracają też uwagę, że powszechna reklama mocnego alkoholu w mediach może sprawić, że "będzie on postrzegany jako element dobrego stylu życia, a tym samym może przyczynić się do zwiększenia spożycia trunków".

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

XVI Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej

Pokazy kulinarne najlepszych szefów kuchni, rekonstrukcje historyczne, jarmark produktów regionalnych i liczne konkursy - to główne atrakcje XVI Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Dworskiej, który odbędzie się 8 czerwca w Podzamczu Chęcińskim.

Kolacja Chefs Only na zamku w Szydłowcu na rzecz bezdomnych zwierzaków

10 czerwca na zamku w Szydłowcu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Chefs Only, któremu towarzyszyć będą m.in. gotowanie na żywo i warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pięciodaniowa kolacja degustacyjna, przygotowana przez pięciu szefów kuchni.

Nocny Market - start sezonu 2023

Nocny Market wraca na nieczynny dworzec Warszawa Główna już 5 maja! W ósmym sezonie jednego z największych eventów streetfoodowych w Polsce dobrych gastronomicznych powrotów, ekscytujących debiutów i jeszcze kilku niespodzianek.

Witamy na foodservice24.pl! Zmieniamy nazwę, zmieniamy się dla was!

Pożegnaliśmy dotychczasową nazwę i stare logo naszego portalu - OuiChef.pl. Chcemy, aby nowa domena - foodservice24.pl - łatwiej wam się kojarzyła z naszym bratnim magazynem "Food Service". Uspójniamy wizerunek i ofertę wydawniczą!

Radosnych i smacznych świąt!

Wielkanocne życzenia od redakcji OuiChef.pl i "Food Service".

Bogusław Linda tańczy w reklamie nowego burgera z McDonald’s

Bogusław Linda zagrał w reklamie McDonald’s, prezentując... niezwykły taniec. Znany z kultowych ról aktor to kolejna osobowość polskiej kultury - po m.in. Michale Żebrowskim, Borysie Szycu czy idolu młodego pokolenia raperze Macie - zaangażowana w kampanię fastfoodowej sieci.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej