x

The World’s 50 Best Bars 2023 - finał w Singapurze

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    07.04.2023

The World’s 50 Best Bars po raz pierwszy przenosi się poza Europę. Gala, podczas której poznamy tegoroczne najlepsze bary na świecie, odędzie się 17 października 2023 roku w Singapurze.

The World’s 50 Best Bars po raz pierwszy przenosi się poza Europę. Gala, podczas której poznamy tegoroczne najlepsze bary na świecie, odędzie się 17 października 2023 roku w Singapurze. Fot. Shutterstock.com
The World’s 50 Best Bars po raz pierwszy przenosi się poza Europę. Gala, podczas której poznamy tegoroczne najlepsze bary na świecie, odędzie się 17 października 2023 roku w Singapurze. Fot. Shutterstock.com
The World’s 50 Best Bars zorganizuje ceremonię wręczenia nagród najlepszym barom 2023 roku w kultowej elektrowni Pasir Panjang, zlokalizowanej w dokach singapurskiego miasta-państwa. Uroczystość będzie transmitowana także za pośrednictwem internetu - na YouTube oraz Facebooku.

Zanim poznamy 50 laureatów rankingu, na tydzień przed właściwą galą ujawnione zostaną bary, które uplasowały się na miejscach od 51 do 100. Przyznane będą także dwie nagrody specjalne: Michter’s Art of Hospitality dla baru, którego cechowała wyjątkowa gościnność oraz Barman Altos Bartenders, dla osoby, która zrobiła najwięcej dla rozwoju rzemiosła barmańskiego.

Atrakcją tegorocznej edycji będzie 50 Best Signature Sessions. To cykl wydarzeń, podczas których gwiazdy zestawienia The World’s 50 Best Bars będą współpracować z najlepszymi lokalnymi barmanami.
Lista 50 najlepszych barów tworzona jest na podstawie głosów Światowej Akademii, złożonej z ponad 650 ekspertów, w tym uznanych barmanów i konsultantów, autorów książek i publikacji oraz specjalistów od koktajli z całego świata. Akademia dzieli się na 28 regionów geograficznych. Podział ten uwzględnia i odzwierciedla rozwój oraz zaawansowanie rynku barowego oraz koncentrację wysokiej jakości barów w poszczególnych regionach. Głosujący oddają siedem głosów na lokale, które odwiedzili w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Głosowanie jest anonimowe oraz poufne.

W zeszłorocznym zestawieniu najlepszym barem na świecie wybrany został barceloński Paradiso. Po raz pierwszy w historii, tytuł The World’s 50 Best Bars został wtedy przyznany lokalowi spoza Nowego Jorku lub Londynu.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Obywatelski projekt ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii". Rusza zbiórka podpisów

Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej podjął obywatelską inicjatywę zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Jednolita stawka sprzedażowa - 5% VAT w gastronomii".

Selgros z nagrodą Prezydenta Miasta Poznania

Zaangażowanie marki Selgros w lokalne i ogólnopolskie akcje społeczne zostało docenione. Przedsiębiorstwo wyróżniono tytułem "Firma o złotym sercu". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu Złota Setka Wielkopolski.

Laureaci plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 i Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej

Ponad 600 lokali z 15 regionów Polski wzięło udział w organizowanym przez Makro Polska plebiscycie Najlepsza Restauracja 2023. Spośród nich wyłoniono 37 zwycięzców. Znamy także laureatów konkursu "Złota Korona Ambasadora Kuchni Polskiej".

Nagroda Chefs Choice Polska dla wołowiny długo dojrzewającej Sokołów

Wołowina długo dojrzewająca sezonowana na sucho firmy Sokołów otrzymała prestiżową nagrodę Chefs Choice Polska. Została ona przyznana w ramach II edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich oraz Fundację Warto Im Pomóc.

Mięso przyszłości. Co będą jeść Polacy w kolejnych dekadach? IV spotkanie Food Working

Przed nami kolejne spotkanie branżowe z cyklu Food Working, organizowane przez twórców projektu Food and Design. W studiu Od kuchni na warszawskiej Pradze eksperci zmierzą się z tematem mięsa przyszłości.

Światowy Dzień Higieny Rąk - tak świętuje marka Tork

Z okazji Światowego Dnia Higieny Rąk, co roku obchodzonego 5 maja, Tork, marka firmy Essity, lider na rynku profesjonalnej higieny, udostępniła personelowi toruńskiej placówki szkolenie VR.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej